مجله مارسین, مجله هنر

آشنایی با هنر تکه چسبانی یا کلاژ

آشنایی با هنر تکه چسبانی یا کلاژ

آشنایی با هنر تکه چسبانی یا کلاژ

کلاژ (collage) چیست؟

هنر کلاژ یا تکه چسبانی، یک فرم هنری است که به دنباله تحول هنری دادائیسم (دادا) معرفی گردید. آشنایی با هنر تکه چسبانی یا کلاژ اسم این هنر از کلمه فرانسوی (coller) به معنای چسباندن برگرفته شده است.

این هنر اوایل قرن بیستم میلادی خلق شد. کلاژ می‌ تواند با عکس، کاغذهای رنگی، مقوا، پارچه، چوب و انواع مواد دیگر از قبیل ظروف فلزی، دکمه، پیچ و مهره و هر چیز دورریختنی ایجاد شود و اثر جدیدی را خلق نماید.

این تکنیک به‌ عنوان یک تکنیک هنری محبوب برای هنرمندان نوگرا به‌ کاربرده می‌ شده و در طراحی صحنه، هنر مجسمه‌ سازی، هنر معماری و هنر نقاشی کاربرد دارد. در دکوراسیون داخلی نیز می‌ توان از این تکنیک استفاده کرد و عناصر جدیدی را خلق نمود.

اگرچه هنرکلاژ مدرن در فرانسه شکل گرفته است اما تاثیرات هنرمندان سایر نقاط جهان در شکل گیری آن تا بدین جا را نباید نادیده انگاشت.

زمان ایجاد

یکی از اولین نمونه های هنر کلاژ، اثری از پابلو پیکاسو شامل یک پارچه روغنی بر روی یک سطح با نام “همچنان زندگی با صندلی چوبی” در سال 1912 است که البته این اثر جزء هنر مونتاژسازی هم به شمار می رود.

جرج براک (Georges Braque) یکی دیگر از هنرمندان هنر کلاژ به شمار می رود که اثری با عنوان “ظرف میوه و شیشه” (Fruit Dish and Glass) را در سال 1912 خلق نمود که در آن از یک کاغذ دیواری با تکه ها ی چوب تقلید شده بود.

نمونه کارهای براک به نام تکه کاغذهای چسبیده به هم (papier collé) نیز نام گذاری شده است که یک سبک خاص از هنر کلاژ است. علت اصلی استفاده و ایجاد هنر کلاژ به وسیله هنرمندانی نظیر پیکاسو و براک، آشنایی آنها با تحول هنری “کوبیسم” بود که می توانست به عنوان حرکت از دنیای دوبعدی به دنیای سه بعدی تعبیر شود.

هنر کلاژ تحت تاثیر دوره ها و تحولات هنری گوناگون تغییر یافته و به اوج خود رسیده است. در زیر به تاریخچه پیدایش و تحول هنر کلاژ اشاره شده است.

کلاژ در دوران هنر دادائیسم (دادا)

هنر کلاژ در دوران دادائیسم به تحولات و تکمل رسید. در این دوران هنرمندانی نظیر هانا هوش آلمانی (1889-1978) آثار کلاژ بسیار بزرگی خلق نمود. در اثر “بریده شده به وسیله چاقوی آشپزخانه” (Cut with a Kitchen Knife) در سال 1920، او تکه های عکس از روزنامه ها و تبلیغات را به هم چسباند.

یکی دیگر از هنرمندان سبک دادائیسم که بر هنر کلاژ تاثیر بسیار گذاشته است، کرت کرت شویترز آلمانی (Kurt Schwitters) (1887 – 1948) است. او از دنباله روهای سبک دادائیسم بود و باور داشته که یک هنرمند می تواند از اشیاء به ظاهر بی اهمیت یک اثر ایجاد نماید و این اثر درصورتی که به یک فرم بدیع و خلاق هنرمندانه تبدیل گردد می تواند اثر هنری نام گیرد.

شویترز عنوان آثار هنری کلاژ و مونتاژسازی خود را “مرزبیلدر” (Merzbilder) نام نهاد. این کلمه از کلمه آلمانی  (Kommerz) به معنای تجارت گرفته شده است. علت این نام گذاری آن است که او در اولین اثر کلاژ خود تکه از یک روزنامه که روی آن کلمه آلمانی “تجارت” نوشته شده بود را استفاده کرد و از آنجا که تنها چهار حرف آخر این کلمه یعنی (M, E, R, Z) آورده شده بود او از این چهار حرف برای نام گذاری آثار هنری خود استفاده کرد.

او همچنین ماکتی از خانه پدری خود در هانور به سبک کلاژ در اوایل دهه 1920 ایجاد کرد و آن را ” مرز زیبا” یا (Merzbau) نامگذاری کرد.

گاهی اوقات عوامل تاریخی موجبات به وجود آمدن اثر کلاژ را فراهم آورده اند. فردیناند لژه (1881 – 1955) در طول جنگ جهانی اول به علت نبود کاغذ برای نقاشی از وسایلی نظیر جعبه برای ایجاد اثر هنری استفاده کرد. هنری متیسه (1869 – 1955) نیز آثار کلاژ را از تکه های کاغذ رنگی، جلد کتاب، و تکه های پارچه می ساخت و حتی برای کشیشان در کلیسا به همین روش کت درست می کرد.

کلاژ و تحول هنری فوتوریسم

فوتوریست ها نیز از هنر کلاژ الهام گرفته و در آثار خود که برگرفته از ایده های نوآوری ها و فاکتورهای مرتبط با آینده نظیر تکنولوژی، سرعت و یا خشونت بود هنر کلاژ را به وجود آوردند.

این تحول و سبک هنری در قرن بیستم در ایتالیا شکل گرفت. آمبرتو بوچیونه (1882 – 1916) (Umberto Boccione)، برجسته ترین مجسمه ساز آن دوران که مجسمه هایی از بیش از 20 ماده نظیر بنرز، فلز، شیشه، چوب، چرم، پارچه، نور، و … ساخته بود، کلاژی با نام “در زیر پرگولا در ناپل” (Under the Pergula in Naples) که شامل یک تکه کاغذ حاوی یک شعر و یک تصویر منظره بود را خلق نمود.

گینو سرورینی (1883 – 1969) (Gino Severini) که پیرو سبک فوتوریسم بوده و در شهرهای رم و پاریس زندگی کرده بود کلاژی با نام “خشوع در برابر پدرم” (1913) که بیانگر ایده فوتوریسم بود را به وجود آورد. کارلو کاررا (1881 – 1966) (Carlo Carra) نقاشی زیبایی با عنوان “همچنان زندگی با لوله خمیده” را خلق نمود که در آن یک بطری خمیده و در داخل آن یک تبلیغ یک نمایش موسیقی بود.

کلاژ و تحول هنری سازه  (Constructivism)

سبک هنری سازه که در زمان از هم فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی شکل گرفت و این تحول در روسیه در کل تاریخ هنر انقلاب بزرگی برپا نمود. قبل از شروع این تحول، هنر روسیه هنوز غرق در دوران رمانتیک و آثار هنری برگرفته از اشرافیت در دربار روسیه بود.

در هنگام شروع هنر سازه که در سومین دهه از قرن بیستم شکل گرفت، هنرمندان از مواد و ابزارهای صنعتی مانند شسشه، سنگ، پلاستیک، فلز  و غیره برای به تصویر کشیدن هنر خود استفاده نمودند. این سبک هنری بدون جهت گیری خاصی بوده و تاکید بر وجدان عمومی داشت.

این تحول هنری منجر به پیدایش کلاژ در طراحی صحنه، هنر مجسمه سازی، هنر معماری و هنر نقاشی گردید. تاثیر هنرمندان سازه نیز بر روی معماری اروپا و آمریکا شایان ذکر است. تاتلین (Tatlin) از شاگردان پابلو پیکاسو از طریق آثار سه بعدی سازه ای با هنر کلاژ ارتباط برقرار نمود.

“زندگی همچنان با مونالیزا” اثری از کازمیر مالویچ (Kasimir Malevich) است که به بازخلق اثر معروف دارینچی پرداخته که در آن صورت مونالیزا از طریق خطوطی و با المان های کوبیسم از فرم طبیعی خود خارج شده است. “فنجان چایی دیگر” اثری از روچنکو در سال 1923 نمایشگر صحنه ای از یک خدمتکار، مهمان و کارد و چنگال در فرم کلاژ است.

کلاژ و هنر سورئالیسم

هنر سورئالیسم همان طور که از نامش پیداست سبکی هنری است که در آن هنرمند عناصر غیر طبیعی و فانتزی را در دنیای واقعی دخیل می کند.

زیگموند فروید و کارل جونگ (Sigmund Freud – Carl Jung) دو روانشناس، این تحول و سبک هنری را پایه گذاری نمودند. هم چنین آندره برتون  (Andre Breton) نویسنده فرانسوی با نوشتن مانیفستی در زمینه هنر سورئالیسم و برگزاری نمایشگاهی در سال 1925 به همین مناسبت نقش مهمی در پرورندان و اشاعه این هنر ایفا نمود.

اکثر هنرمندان قرن بیستم نظیر جرجیو دو چیریکو (1888 – 1978) (Giorgio de Chirico) نقاش و طراح ایتالیای این سبک هنری را تجربه نمودند. جرجیو در بیان هنر سورئالیسم چنین گفته است: ” برای جاودان ماندن یک اثر، باید اثر از همه عناصر انسانی تخلیه و تهی گردد. منطق و حس تنها عناصر قابل درگیر شدن هستند. اما هنگامی که این موانع شکسته شوند اثر به سمت دوران کودکی، فنتزی و رویا سوق پیدا می کند”

سالوادور دالی (Salvador Dali)، رنه ماگریت (Rene Magritte) و مارک شاگال (Marc Chagall) از برجسته ترین و تاثیرگذارترین هنرمندان سورئال محسوب می شوند و کار در این سبک آنها را به سمت سبک اکسپرسیونیسم انتزاعی نیز سوق داده است.

برخی از نمونه آثار سورئال اکسپرسیون شامل اثر دالی “سخن خام و ناپخته” شامل یک قسمت نازک از شن و ذرات ریز است. مارک شاگال نیز اثر کلاژ خود را به صورت اشکال هندسی مثلثی و نوارهای باریک با وسایلی نظیر کاغذ و پاکت در سال 1921 ایجاد نمود.

آشنایی با هنر تکه چسبانی یا کلاژ

منبع : وبسایت connect to art


مارسین-سازه هایی از جنس هنر و تجربه

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.