مجله استایل, مجله مارسین

تاثیر سبک گرانچ در مد

تاثیر سبک گرانچ در مد

گرانج سبکی شناخته شده در بین نوجوانان

سبک گرانج در بین دهه ی ۸۰ و ۹۰ میلادی در بین نوجوانان آمریکای شمالی دیده شد. پدر این سبک نیل یانگ بود.تاثیر سبک گرانچ در مد گرو ههایی مثل نیروانا Smashing Pumpkins و Sound Garden بر روی این مد تاثیر خود را گذاشتند.فرادی که این نوع سبک را می پوشیدند به عنوان شورشیان نهایی نسل خود دیده و معرفی می شدند.اصطلاح گرانج در سال ۱۹۷۲ برای تعریف یک سبک موسیقی به کار می رفت.اما به تدریج در مد جای خود را پیدا کرد. در ابتدا فکر نمی شد که گرانج به یکپارچگی برسد و به عنوان یک مد تلقی شود.اما گرانج مثل بسیاری دیگر از سبک ها، نسل جدیدی را برای سبک خود پیدا کرد و یک خرده فرهنگ جدید با این نام پدید آورد که عناصر مد گرانج را به خود اختصاص داد وآن ها را با المان های مخصوص خود و رنگ های خنثی مخلوط کرد.

این مد مخالف نظام سرمایه داری بود و از آن پشتیبانی نمی کرد و از تقسیم بندی طبقات اجتماعی و ارزش گذاری روی انسان ها بر اساس سرمایه داری امتناع می ورزیدند.

موسیقی، مد، تلوزیون و … همه ی این احساات را منعکس می کردند.

هنرمندان با پوشیدن لباس های راحت وکژوال، مثل: لباس های چهارخانه اور سایز، جین های پاره و کفش های کانورس، بر روی صحنه های کنسرت و مکان های عمومی این سبک را بیشتر وبیشتر گسترش دادند و مردم با دنبال کردن سبک هنرمندان مورد علاقه خود باعث همه گیرکردن این سبک غیر آوانگارد شدند.
همانطور که در بالا گفته شد این سبک آوانگارد نیست و هر کسی می تواند با لباس هایی که در کمد دارد این استایل را بسازد.

این سبک خود را با موهای نامرتب، آرایش های بی دقت و یا گاهی اوقات یک رژ لب تیره در بین خانم ها، پیراهن های و شلوارهای فنانل لباس های پر جزئیات، نشان می دهد.

همچنین پوشیدن کفش های نظامی و بوت های زمخت ، لباس های Riot Grrrls و تیشرت هایی کار شده با تصاویر گرافیکی و شعارها، شلوار های جین پاره، مام استایل و Boy Friend، لباس ها و کت های جین اور سایز از دیگر مواردی است که در سبک گرانج به چشم می خورد.

اگر سبک پانک را ضد مد بنامیم سبک گرانج ضد مد نبود.

در واقع گرانج از هیپی متولد شده بود و در پانک رشد کرده بود. گرانج یک ظاهری کژوال و راحت قلمداد می شود لباس های اور سایز و یونیسکس و یا حتی تلفیقی از مد مردانه و زنانه را می سازد.

این استایل دارای هماهنگی خاص نیست لباس ها در این سبک لایه لایه هستند و همه ی اجزای آن در هر کمد لباسی می توان پیدا کرد.

این سبک طرفدار محیط زیست است و از لباس های دست دوم و قابل بازیافت در پوشش خود استفاده می کنند .

از دیگر جزئیاتی که در این سبک به کار می رود می توان به اکسسوری هایی مثل گرنبندهای چوکر، گوشواره های حلقه ای مات و غیر براق اشاره کرد.

پوشیدن کفش های کژوال مثل کانورس و کفش های دکتر مارتینز مرسوم است.

جوراب های رنگی و طرح دار و کلاه های بافتنی از دیگر جزئیاتی است که در این سبک استفاده می شود

برای اولین بار در سال ۱۹۹۳ سبک گرانج را دو طراح به نام های مارک جیکوبز و آنا سوئی در طرح های خود آوردند و آن را جهانی کردند.

طراحی این سبک تلفیقی از مد خیابانی و زندگی لوکس بود اما یک پروژه نا موفق از آب درآمد و انتقاد های زیادی در بر داشت .

در سال ۲۰۰۸ این سبک یکی از بهترین ترند های مد شد. در سال ۲۰۱۳ هم طراحی به نام هدی سلیمانی با طراحی مجموعه ای برای ایو سن لورن و همچنین طراحی دیگر به نام ودریس ون تونن ، توانستند این سبک را زنده نگه دارند.


مارسین-سازه هایی از جنس هنر و تجربه

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

4 نظر در “تاثیر سبک گرانچ در مد

 1. Negin گفت:

  وای ممنون😍

  1. مدیر سایت گفت:

   ⁦🙏🏼⁩

 2. fati گفت:

  چه تیپای جالبی😍

  1. مدیر سایت گفت:

   همینطوره😁😍

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.