مجله مارسین, مجله هنر

تاریخچه صنایع دستی ایران

Enamels

بدون شک استعداد و قدرت خلاق ایرانیان و علاقه آنها به هنر و خلق آثار هنری یکی از عوامل ماندگاری صنایع دستی ایران بوده است. با این حال ، فرهنگ ایران ، مانند دیگر فرهنگ های خاور نزدیک باستان، دارای تمدن بسیار پیچیده و متنوعی است و برای مطالعه و شناسایی آن باید به اسناد تاریخی مراجعه کرد. ما باید مطالعه تاریخ صنایع دستی ایران را از مدت ها پیش آغاز کرده و روند تکامل آن را بررسی کنیم.

 به این ترتیب ، ما به منبع اصلی صنایع دستی ایرانی دسترسی پیدا می کنیم که امروزه هنوز در مناطق مختلف ایران رایج است. تاریخچه صنایع دستی ایران نشان می دهد که صنایع دستی ایرانی تا حد زیادی تحت تأثیر هنر یونانی در دوره سلوکیان بوده است اما به تدریج در دوره اشکانی به یک هویت ایرانی تبدیل شده است.

تاریخچه صنایع دستی ایران در دوران ساسانی 

در دوره ساسانیان ، هنر و معماری ایران یکی از دوره های اوج خود را ثبت کردند و صنعتگران ساسانی صنعت فلزکاری ایران را به کمال رساندند. نمونه های بسیاری از سینی ها و ظروف در طرح های مختلف آن دوران که در کشورهای مختلف از جمله در روسیه کشف شده است ، مهارت فوق العاده فلزکاران در زمان ساسانیان را نشان می دهد.

همچنین باید به ریخته گری نقره ای که برای ساخت بشقاب ، کاسه ، فنجان و حصیر استفاده می شود ، اشاره کرد ، که گاهی اوقات به شکل پرندگان و سایر حیوانات ساخته می شود. ظروف طلا ، نقره یا سایر فلزات تزئین شده با روش طلا یا مینای دندان از جمله هنرهای مربوط به فلزکاری ساسانی میباشد.

تاریخچه صنایع دستی ایران در دوران سلجوقی

بدون شک دوران سلجوقیان درخشان ترین عصر فلز ایران است. زیرا در این دوره ، انواع ظروف و محصولات فلزی به سبک قالب مسی و قالب نقره و همچنین با روشهای ساخت ، حکاکی و مشبک سازی ساخته می شد. در دوران سلجوقیان روش های جدید دیگری برای فلزکاری وجود داشت که شامل استفاده از فلزاتی مانند مس و نقره در سایر آلیاژهای فلزی بود.

تاریخچه صنایع دستی ایران در دوران صفویه

شکی نیست که فرش ایران در دوران صفویه پررونق ترین دوران خود را گذرانده است و از آن زمان شاهکارهای ارزشمندی خلق شده است. زیباترین فرشهای ایران در عصر صفویه به فرش اردبیل معروف است که اکنون در موزه ویکتوریا و آلبرت لندن نگهداری می شود.

تبریز ، همدان ، کاشان ، کرمان ، اصفهان و هرات مهمترین مراکز قالیبافی ایران بودند. در عصر صفویه ، فرش به کشورهای اروپایی صادر می شد و یکی از معروف ترین آنها فرش هایی بود که به لهستان صادر می شد و به فرش های لهستانی  معروف است.

تاریخچه صنایع دستی ایران پس از دوره صفویه

در دوره افشاریه و زندیه شاهد کاهش تدریجی صنایع دستی ایران هستیم و حتی آثار نقاشی ایران در دوره زندیه نیز نشان دهنده تکرار هنرهای اواخر صفویه ایران بود.

در دوره قاجار ، تغییر نسبی در رنگ آمیزی و موضوع در کاشی کاری رخ داد و در بیشتر کاشی های این عصر ، استفاده از رنگ قرمز در موضوعات تاریخی یا زندگی روزمره درباریان مشاهده شد. با این حال ، کاشی کاری به عنوان یکی از هنرهای مربوط به هنرها و معماری سنتی ایران ، علیرغم فراز و نشیب های آن ، از رونق خوبی برخوردار است.

اگرچه قالی بافی ایران پس از اوج شکوه و اقتدار در عصر صفویه ، در دوره های بعد رونق کمتری داشت ، اما پس از دوره قاجار به خوبی بازیابی شد و به اروپا و جاهای دیگر صادر شد.

تولید شیشه های دست ساز از دوران صفویه رو به کاهش بوده است. اما ، طی 30 سال گذشته ، ما شاهد رونق نسبی این صنعت هنری در تهران بودیم ، به عنوان مهمترین مرکز تولید شیشه های دست ساز. هنرهای مرتبط با چوب مانند خاتم پس از تأسیس مدرسه قدیمی صنایع دستی در 1309 میلادی رواج بیشتری یافت.

مطلب پیشنهادی: خرید صنایع دستی ایرانی در خارج از کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *