مجله مارسین

تفاوت خاتم کاری اصفهان و شیراز

مقایسه خاتمکاری اصفهان و شیراز

مقایسه خاتم کاری شیراز و خاتم کاری اصفهان

در این مقاله از تیم تولید محتوای مارسین قصد داریم به مقایسه دو محصول خاتمکاری از شهرهای اصفهان و شیراز بپردازیم.

خرید صنایع دستی خاتم کاری و سایر محصولات مورد علاقه خیلی از افراد است. ما سعی داریم با دادن اطلاعات مفید آنها را در یک خرید عالی کمک نماییم.

با توجه به اسناد تاریخی و ظروف کشف شده، محققین خواستگاه اصلی هنر اصیل خاتم کاری را شهر شیراز می دانند. اما امروز این هنر در اصفهان رونق بیشتری دارد. در این مطلب می خواهیم با تفاوت های محصولات این دو شهر بزرگ ایران بیشتر آشنا شویم. خاتم کاری شیراز و اصفهان با تمام شباهت هایی که به یکدیگر دارند، دارای یکسری تفاوت ها هستند که این دو محصول را از یکدیگر متمایز می کنند. البته این تفاوت ها  در نگاه اول و غیر تخصصی مشخص نیست. در این مقاله قصد داریم شما هم بتوانید با اطلاعاتی که کسب می کنید به راحتی خاتم اصفهان را از شیراز تشخیص دهید. در ادامه به بیات تفاوت ها می پردازیم:

ظرافت خاتم کاری شیراز و اصفهان

هنر خاتم کاری یکی از صنایع دستی بسیار فاخر و با ظرافت بسیار بالاست. معمولا  خاتمکاری شیراز  نسبت به خاتم اصفهان از ظرافت بیشتری برخوردار است. دقت در قسمت‌هاي مختلف خاتم شيراز نظير اووه گيري، فارسي برها ، نصب قاطعي‌ها و... به مراتب بالاتر از خاتم‌اصفهان مي‌باشد.

خاتم شیراز دارای مثلث های یک هوا هستند یعنی در اصل به لحاظ فنی ساییده شده اند.

 

طرح خاتمکاری شیراز و اصفهان

اگر بخواهیم خاتمکاری اصفهان و شیراز را از لحاظ طرح با یکدیگر مقایسه کنیم می توانیم این را بگوییم که در خاتم کاری شیراز بیشتر از طرح های سنتی و اسلیمی استفاده می شد. اما طرح ها در خاتم اصفهان از تنوع بالاتری برخودار هستند و طرح های مدرن نیز به هنر راه یافته است.

مواد اولیه خاتم کاری اصفهان و شیراز

شاید از جمله تفاوت های بارز خاتم شیراز و اصفهان همین مواد اولیه بکار رفتهدر آن باشد. البته مواد اولیه اصلی یکی است اما در هاتم شیراز گاهی از فلز نیز استفاده می شود. در خاتم شیراز لایه بسیار نازکی از مس در مقطع مثلث ها و شمه ها قرار می گیرد، که در خاتم اصفهان به کار نرفته است. البته این لایه ها به قدری با ظرافت کار می شوند که به راحتی با چشم دیده نمی شود.

روش ساخت خاتم شیراز و اصفهان

از جمله فرق های خاتمکاری شیراز و اصفهان در برخی از جزئیات روش ساخت آنهاست. مثلا در خاتم شیراز در پروسه ساخت از چسب سریش استفاده می شود در صورتی که در خاتم اصفخان بیشتر از چسب های صنعتی استفاده می کنند. این کار کیفیت و دوام محصولات خاتم کاری را بالاتر می برد.

از دیگر فرق های این دو خاتم، وجود لایه آستری در خاتم شیراز است که آن را نمی تواند در محصولات خاتم کاری اصفهان مشاهده کرد.

تعداد گره های این دو خاتم نیز با یکدیگر فرق دارند. در خاتم شیراز از 5 گره استفاده می شود ولی در خاتم اصفهان 6 گره ای مورد استفاده قرار می گیرد.

قیمت محصولات خاتم اصفهان و شیراز

بازه قیمت محصولات خاتم کاری به موارد مختلفی بستگی دارد. از جمله: ظرافت کار، کیفیت مواد اولیه به کار رفته در آن، شهرت و نام سازنده، اندازه، طرح و خیلی مسائل دیگر. اما در حالت کلی قیمت خاتمکاری شیراز از قیمت خاتم کاری اصفهان بالاتر است.

سهم بازار و موجودی خاتمکاری شیراز و اصفهان

در ابتدای مقاله گفتید که خواستگاه اصلی خاتمکاری شهر شیراز است اما در حال حاضر خاتمکاری اصفهان از شهرت و رونق بیشتری برخوردار است. به همین دلیل سهم عمده بازار در اختیار محصولات خاتمکاری اصفهان قرار دارد. از جمله محبوب ترین این محصولات می توان به خرید ساعت دیواری خاتم کاری اشاره کرد.

 

در این جدول به طور خلاصه سعی کردیم به تفاوت خاتم کاری شیراز و اصفهان اشاره کنیم:

ویژگیخاتم شیرازخاتم اصفهان
ظرافتظریف‌ترضخیم‌تر
طرحسنتی و اسلیمیمتنوع (سنتی، مدرن، هندسی)
مواد اولیهچوب، استخوانچوب، استخوان، فلزات رنگی
روش ساختچسب سریشم، صیقل‌کاری قبل از ساختچسب صنعتی، صیقل‌کاری بعد از ساخت
قیمتبالاترپایین‌تر
موجودیتکمتربیشتر
 

مجموعه مارسین سعی دارد با دادن اطلاعات مفید به مخاطبان خود آنها را انجام یک خرید عالی کمک کند. مارسین با سالها فعالیت در حوزه های مختلف هنری مانند خرید و فروش صنایه دستی اصفهان، مد و لباس و دکوراسیون داخلی توانسته است رضایت بیش از 93% مشتریان خود را بدست آورد و این خود بزرگترین افتخار برای ماست. اگر به خرید صنایع دستی مختلف مانند انواع ظروف خاتم کاری علاقه دارید می توانید با خیال راحت آن را از مارسین سفارش دهید . با ارسال رایگان و سریع تحویل بگیرید.

دنبال چی میگردی؟

حالا که این مطلب رو خوندی، بهمون بگو دوس داری در مورد چه موضوعی محتوا بنویسیم؟

چه محصولی مد نظرت بود که توی فروشگاه ما پیدا نکردی؟ پیشنهاد میدی چه محصولاتی رو اضافه کنیم؟

فقط کافیه اسم و شماره تماس خودتو وارد کنی و نظرتو برامون بفرستی. ما تک تک پیام های شما رو با دقت میخونیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *