مجله مارسین, مجله هنر

دنیای صنایع دستی چوبی را بشناسیم

صنایع دستی چوبی

دراين مطلب قصد داريم به معرفي و بررسي انواع صنايع دستي چوبي بپردازيم، دنیای صنایع دستی چوبی را بشناسیم شاخه هاي صنايع دستي چوبي را به كاربران عزيز معرفي كنيم و آموزش انواع صنایع دستی چوبی را با هم مرور کنیم.

انواع صنايع دستي چوبي

دنیای صنایع دستی بسیار بزرگ است که صنایع دستی چوبی بخشی از دنیای صنایع دستی به حساب می‌آید که بسیار قدیمی و جذاب است. انواع صنایع دستی چوبی به دلیل ویژگی خاص و شکل پذیری مناسب الیاف سلولزی که ضمنا به عنوان ماده ی اولیه ی فراوان و قابل دسترس است ، در بسیاری از نقاط ایران تولید شده و گروه وسیعی را شامل می شود. مانند: منبت ، معرق ، خاتم ، خراطی ، محصولات حصیری و …

البته صنایع دستی چوبی فقط مختص به ایران نیست و می توان گفت در سراسر دنیا به سبک و روش خاص خود رواج دارد مثلا صنایع چوبی هندوستان و تایلند بسیار پر رونق و مشهور است.

زیباترین و پرفروش ترین صنایع دستی را در صفحه ی خرید هدایای سازمانی مارسین ببینید.

معرفي شاخه هاي صنايع دستي چوبي

صنایع دستی چوبی در مناطق مختلف ایران رواج دارد و در در هر شهر شکل و نوع خاص خود را دارد مثلا در شمال کشور بیشتر به ساخت وسایل غذا خوری چوبی و انواع آن شهرت دارندودر شهری مانند ملایر در غرب کشور منبت در شاخه مبل سازی از شهرت بیشتری برخوردار است.

اما در حالت کلی صنایع دستی چوبی به دلیل محبوبیت در چند دسته ی مختلف به صورت تخصصی کار می‌شود که شامل پيكر تراشي – خاتم كاري – معرق- خراطي چوب- حصيربافي- منبت كاري- مشبك كاري با چوب- ارسي – سوخت روي چوب – ساز هاي موسيقي – نازك كاري چوب است که در ادامه به بررسی جزئی هر کدام می‌پردازیم.برای خرید صنایع دستی می توانید وارد صفحه آن شوید.در ادامه با مارسین همراه باشید.

پیکرتراشی با چوب

در دوران ایرانِ باستان، تندیس‌های مختلفی به روش پیکرتراشی ساخته شده‌است که در تخت جمشید و معابد دوره‌ی هخامنشیان، نمونه‌های آن وجود دارند. در این رشته‌ از صنایع دستی، هنرمندان از چوب درختان مختلف و مناسب این کار، استفاده می‌کنند.

پیکرتراشی چوب یکی از شاخه های صنایع دستی چوبی است که در آن پیکر تراش از احجام هندسی، آناتومی عمومی بدن انسان و پرندگان و حیوانات را در حالات مختلف طراحی کرده و با استفاده از ابزار و چوب مناسب طرح های مختلفی را به چوب انتقال میدهد و پیکر تراشی مینماید و آثار فاخر تاریخی از خود به یادگار میگذارد.

صنایع دستی چوبی-پیکر تراشی

خاتم کاری در صنایع دستی چوبی

خاتم هنر آراستن سطح اشیاء با مثلث های کوچکی است که طرحهای گوناگون آن همواره به صورت اشکال منظم هندسی بوده است .

این شکل های هندسی را با قرار دادن مثلث هایی کوچک در کنار هم نقشبندی می کنند . می توان گفت کار خاتم نقشه های هندسی تشکیل شده از مثلثهای متساوی الاضلاع است که از عاج ، استخوان ، چوب و مفتول برنج ساخته شده و معمولا به ضخامت دو میلیمتر در سطح اشیاء چسبانده می شوند.

در صنایع دستی خاتم کاری، ظرافت و دقت حرف اول را می‌زند و اصلا به دلیل همین ظرافت و دقت است که صنایع دستی خاتم کاری اینقدر مشهور و منحصر به فرد هستند.

یکی از بهترین گزینه ها برای دادن هدیه به عزیزانتان و انواع هدایای سازمانی و تبلیغاتی، استفاده از صنایع دستی خاتم کاری شده است که امروزه محبوبیت بیشتری نسبت به گذشته پیدا کرده است. از این رو پیشنهاد می‌کنیم از خرید صنایع دستی خاتم کاری مارسین دیدن فرمایید.

معرق کاری

یکی از زیباترین هنرها و ظریف ترین کارها بر روی چوب معرق است. از طریق برش با سوزن به طور ظریف و دقیق طرح های چوبی زیبا پدید می آید که سپس روغن کاری می شود تا براق گردد . لازم به ذکر است که چوب هر درخت به طور طبیعی دارای رنگ مخصوص به خود است که از این ویژگی برای ایجاد رنگ و بافت متفاوت در این رشته ی صنایع دستی چوبی استفاده می شود .

معرق در کلمه به معنی وصله است . این هنر بیشتر برای تزئین به کار می رود و از جمله مهمترین محصولات آن می توان به سطح میز، انواع تابلوی نقاشی و خطاطی و .. اشاره داشت.یک هنر هم به نام منبت وجود دارد که شباهت زیادی به معرق کاری دارد اما در عین حال با آن متفاوت است.برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید مقاله تفاوت معرق و منبت را مطالعه کنید.

صنایع دستی چوبی - معرق کاری

خراطی صنایع دستی چوبی

خراطی به معنای تراشیدن و متقارن ساختن یا جدا کردن پوست چوب است. نجاری با خراطی کاملاً متفاوت است. نجار با وصل کردن چوب‌های مختلف، احجام گوناگون می‌سازد اما خراط با تراشیدن تکه چوب، حجم یا شی‌ء موردنظر را می‌سازد.

خراطی چوب از جمله صنایع چوبی دستی ایران زمین است، که از گذشته های دور تداول و تدریج خود را در این عرصه حفظ کرده است. عمدتا این صنایع چوب را در نقاط پر چوب کشور بیشتر می توان رویت کرد.در هنر خراطی به چوب های (نرم و مرطوب) چون: چوب سفید ،گردو، چنار، توسکا، بید و…می توان اشاره کرد.

این صنایع چوبی دستی توجه بسیاری از جهانگردان را به خود جلب کرده تا نمایان گر و تصویرگر بخشی از هنر ایرانی باشد. که در انواع سرویس های چوبی در دکوراسیون منازل مثل مبل های خراطی شده یا انواع میز های رسمی کاربرد دارد.

صنایع دستی چوبی-خراطی

حصیربافی

یکی از شاخه های صنایع دستی چوبی است که به ویژه در بین روستاییانی که در کنار دریا و رودخانه زندگی می کنند ، رواج بیشتری دارد و علت آن گیاهان خودرویی است که در این مناطق و به ویژه در کنار مرداب ها می رویند. مواد اولیه ی حصیربافی شامل ساقه ی گندم ، برنج ، درخت نخل، گیاهانی مانند بامبو و ارغوان می باشد .

در ایران این صنعت مختص شهرهای جنوبی است که دارای درخت های نخل هستند. البته در جاهای دیگر نیز تولید می شود اما بیشترین سهم آن مربوط به مناطق جنوبی است که از برگ درخت خرما انواع سبد، زیرانداز ، ظرف و سفره می سازند.

حصیربافی از صنایع دستی چوبی اصیل و زیبای ایرانی است که بخشی از صادرات را نیز به خود اختصاص داده است و از زیباترین هنر های هنرمندان ایرانی به حساب می‌آید.

صنایع دستی چوبی-حصیر بافی

منبت کاری

منبت کاری از جمله هنرها و صنایع چوبی دستی است،که نقش و نگارهایی به صورت برجسته را به تصویر می کشد و از کنده کاری روی چوب حاصل میشود. اولین تاریخچه ی منبت کاری به گذشته های دور برمیگردد که با ابزار های ساده به کنده کاری روی چوب ها می پرداختند و البته به دلیل شرایط آب و هوایی مختلف و عمر نه چندان زیاد چوب مورد آسیب قرار گرفته اند و مقاومت خود را از دست داده اند.

در مقاله ی همه چیز درباره ی منبت کاری به صورت کامل به آن پرداخته ایم و مطالب این مقاله می‌تواند برایتان مفید باشد.

منبت کاری

مشبک کاری

یکی از صنایع دستی چوبی _ کاربردی ((مشبک چوب )) نام دارد .مشبک کاری اغلب با دیگر هنر های مرتبط با چوب (خصوصا منبت) همراه می شود. برای اجرای مشبک کاری ، پس از پیاده کردن طرح مورد نظر بر روی چوب ، قسمتهای منفی طرح را به کمک ابزاری چون مغار و اره مویی خارج می سازند ،تا طرح اصلی به صورت مشبک باقی بماند .معمولا طرح باقی مانده را نیز منبت کاری میکنند تا طرح ، بُعد پیدا کند و زیبا تر شود .

صنایع دستی اصفهان - مشبک ساری

ارسی در صنایع دستی چوبی

نوعی پنجره چوبی است که دارای طرح ها و ابعاد گوناگون می باشد و شامل شیشه های رنگی است که امروزه دیگر ساخت آن کم شده است و فقط برای زیبایی و دکور و در مقیاس کمتر از سابق تولید می شود.

از مهمترین خواص این پنجره ها می توان به زیبایی و نقش هندسی اشاره کرد و به علت ریز بودن شبکه های این پنجره و شیشه های رنگی ، علاوه بر اینکه نور از بیرون به داخل اتاق وارد می شد، امکان دید از بیرون به داخل اتاق را کم می کرد و به همین دلیل در خانه های قدیمی بسیار محبوب بود.

اروسی سازی و صنایع ظریف چوبی کردها

سوخت روی چوب

در هنر سوخت روی چوب ، قالب های مختلفی از جنس فولاد یا برنج تهیه می کنند که دارای نقوش سنتی مورد نظر است . با داغ کردن این قالب ها بر روی آتش و فشردن آن بر روی چوب و انتقال اثر این سوختگی آثار هنری زیبایی پدید می آید که موارد مصرفی چون رویه ی میز و مبلمان و جعبه جواهر و … دارد.

صنایع دستی چوبی- سوخت روی چوب

سازهای موسیقی

این رشته جز مهجورترین صنایع دستی چوبی است. انواع سازهای سنتی موسیقی مانند سنتور، تار، سه تار، ویولن، کمانچه، فلوت و غیره از چوب های بادوام و مناسب ساخته می شوند. نوع چوب به کار رفته در آنها و استادکار یا کارگاهی که تولید کننده ی این سازها است ، از جمله ی مهمترین عوامل کیفیت ساز به شمار می روند . برای تکمیل ساخت یک ساز در کنار چوب از پوست حیوانات و سیم نیز استفاده می شود.

صنایع دستی چوبی-سازهای موسیقی

نازک کاری

نازک کاری نیز یکی از صنایع دستی زیبای ایران است. نازک کاری روی چوب ، از جمله رشته های متنوع و با ارزش چوب است که طی آن ، چوب بر اساس طرح و نقش مورد نظر ، روکش می شود . با این تکنیک ، محصولات ظریف و نازک چوبی در نهایت ظراف و با دقت و زیبایی تولید می شود.

ریزه کاری روی چوب-صنایع دستی چوبی

 

دنیای صنایع دستی چوبی را بشناسیم


مارسین-فروشگاه صنایع دستی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *