مجله مارسین, مجله هنر

صنايع دستي كُردها

صنايع دستي كُردها

صنايع دستي كُردها


صنايع دستي به عنوان بخشي از ميراث فرهنگي و نمادي از نوع زندگي فرهنگي يك جامعه، همواره مورد توجه مي باشد.

به علت ويژگي زندگي سنتي در بسياري از نقاط كردستان و عدم استيلاي بخش صنعتي، هنوز صنايع دستي استان از لحاظ كيفيت و گستردگي در سطح كشور مطرح مي باشد، به گونه اي كه فرش و گليم كردستان به همراه محصولات ظريفه مانند شطرنج شهرت جهاني پيدا كرده است.کشور پهناور ایران با تنوع بالای قومیتی یکی از متنوع ترین صنایع دستی در جهان را دارد.با اینکه مجموعه مارسین بیشتر تمرکزش را بر خرید صنایع دستی اصفهان گذاشته است اما این بدان معنا نیست که به صنایع دستی سایر مناطق بی توجه است.در این مقاله قصد داریم به بررسی بیشتر صنایع دستی کردهای کشورمان بپردازیم.

مهم ترين صنايع دستي استان كردستان عبارتند از: نازك كاري چوب، دست بافي، خراطي، ساخت زينت آلات محلي، سوزن دوزي و روكاري، سفال سازي، حصيربافي، گيوه دوزي، نمدمالي و ساخت محصولات چرمي. دستبافي شامل سجاده، موج، شال، جاجيم، گليم، گليمچه و پارچه لباسي است كه در بيشتر نقاط شهري و روستايي كردستان تهيه مي شود.

زينت آلات شامل انواع دستبند، گردن بند، سينه ريز، النگو، سربند، انگشتري و گوشواره است. نازك كاري با چوب شامل قوطي سيگار، شيريني خوري، كيف زنانه، سيني، بشقاب، آجيل خوري و… مي باشد.(سعيديان، 1369، 1023).

صنایع دستی قوم کرد

 

قالي و گليم صنایع دستی کردها

استفاده از رنگ هاي گياهي، تركيب نقش و اصالت طرح، موجب برتري كيفيت قالي و گليم استان كردستان شده است. شهر سنندج و بيجار مهم ترين مركز توليد گليم و قالي مي باشد.

شهرت جهاني فرش سنندج و اعتبار آن در ميان بازارهاي جهاني سبب شده است كه در دائره المعارف بريتانيا كه از معتبرترين دائره المعارف هاي دنياست، واژه « سنه» را كه كردي سنندج است به نوعي قالي معروف ترجمه كرده اند.قالی و انواع گلیم یکی از مشهورترین صنایع دستی کردهای ایران است.

قالی و گلیم صنایع دستی کردها

 

محصولات نازك كاري

كردستان مهم ترين استان كشور از لحاظ توليدات نازك كاري است.

هنر نازك كاري تركيب قطعات بسيار كوچك از انواع چوب هاي پرداخت شده طبيعي مي باشد كه با ظرافت خاص در كنار هم قرار گرفته و موجب به وجود آمدن قطعات بسيار ظريف چوبي همانند قلمدان و ساير محصولات مي گردد. علاوه بر نازك كاري، اروسي سازي، منبت و معرق سنندج نيز از شهرت و اعتبار برخوردار است.

اروسی سازی و صنایع ظریف چوبی کردها

جولايي ( نساجي سنتي )

كارگاه هاي توليد پارچه لباس كردي مردانه به جولايي معروف است. اين پارچه ها ده سانتيمتر عرض و در حدود بيست و يك متر طول دارند. محصولاتي همانند جاجيم يا رختخواب پيچ و جانمازها هم حاصل كار جولاها مي باشد كه به صورت سنتي تهيه و به بازار عرضه مي گردد.

جولایی یا نساجی سنتی صنایع دستی کردها

كلاش از مشهورترین صنایع دستی کردها

در مناطق كردنشين نوعي گيوه به نام كلاش توليد مي شود كه هماهنگي جالبي با لباس كردي دارد. رويه اين كفش از نخ پنبه اي بافته شده و زيره آن از پارچه ي فشرده شده ساخته شده است، به همين دليل كفشي بسيار سبك، نرم، قابل انعطاف و متناسب با محيط كوهستاني است.

توليد كلاش در اصل مختص به اورامان بوده ولي اكنون در تمام شهرهاي كردستان توليد مي شود.کلاش یکی از صنایع دستی کردها که ناخدآگاه با آوردن نامش به یاد مناطق کردنشین خواهیم افتاد.

کلاش صنایع دستی کردها

 

ساخت ابزار و آلات موسيقي از صنایع دستی کردها

پيشرفت ساخت صنايع دستي چوبي به علت وجود چوب درختان جنگلي مرغوب و استعداد فراوان در زمينه تعليم و يادگيري موسيقي موجب شده استان كردستان به يكي از مناطق عرضه وسايل موسيقي، به ويژه موسيقي سنتي تبديل شود كه نمونه آن ساخت دف، ديوان، تار، سه تار، ويولن، قانون و سنتور مي باشد.ابزار آلات موسیقی علاوه بر اینکه یکی از صنایع دستی کردهاست بلکه یک ابزار مقدس و مذهبی نیز می باشد.موسیقی در تار و پود فرهنگ کردها نهفته است.

ساير صنايع دستي استان عبارتند از: زرگري سنتي، سفالگري، ساخت مصنوعات چرمي، كارددوزي و خراطي

شاخص ترين توليدات صنايع دستي استان كرمانشاه نيز عبارتند از: گليم، قالي، گيوه و سازهاي سنتي. در كنار آن ها صنايع دستي ديگري نيز وجود دارد، از جمله: جاجيم بافي، چاقوسازي و ابزارآلات فلزي، قلم زني منبت، معرق، پارچه دستباف، نازك كاري چوب و ريزه كاري چوب، نمدمالي، مصنوعات چرمي، ساخت زيورآلات محلي، چيغ بافي، فلزكاري، دوخت هاي سنتي( رودوزي) گليم گل برجسته، سفالگري، طراحي سنتي، سبدبافي، نساجي ( موج بافي و اهرامي بافي )، تراش شيشه، رنگرزي سنتي، طراحي فرش، تذهيب، نگارگري، خراطي و مجسمه سازي.

سخت ابزار آلات موسیقی صنایع دستی کردها


در پایان

صنایع دستی یکی از راه های آشنایی با فرهنگ های مختلف است و خرید این دست سازه های زیبا می تواند یادگار و سوغاتی عالی از سفر باشد.شما می توانید به صورت آنلاین و تنها با چند کلیک صنایع دستی مورد نظر خود را خریداری نمایید.یکی از کاربردهای صنایع دستی برای خرید هدایای سازمانی است که روشی عالی در برندینگ و بالابردن انگیزه کارمندان است.

مارسین – فروشگاه صنایع دستی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *