مجله گردشگری, مجله مارسین, مجله هنر

صنایع دستی استان اصفهان

صنایع دستی اصفهان

با بررسی  صنایع و هنر های دستی مردم جهان متوجه می شوید که  تعداد بسیار زیادی از این هنرها متعلق به ایران و به ویژه اصفهان می‌باشد. تعداد و تنوع این هنر ها بسیار زیاد است، که چند مورد از آن ها شامل قالی بافی،  قلمزنی، زری بافی، خاتم کاری، ملیله دوزی، مینیاتور، سفالگری، میناکاری، فلزکاری،فیروزه کوبی، نقره سازی، قلمکاری و… می شود.

میناکاری

 همان طور که می دانید یکی از معروف ترین صنایه و هنر های دستی اصفهان است، ظروف میناری کاری می توانند به صورت تزئینی و مصرف روزانه استفاده شوند، این ظروف محبوبیت زیادی در کل  کشور دارند. میناکاری، بر روی فلزاتی مثل نقره ، طلا و مس قابل انجام است که امروزه بیشتر بر روی مس انجام می گیرد.در ظروف میناکاری معمولاً از طرح‌ها و نقش های سنتی ایرانی استفاده می شود که به رنگ آبی است. در گذر زمان و خلاقیت هنرمندان میناکار رنگ‌های طیف آبی، سبز و گاهی قرمز در این ظروف راه یافته است. 

 

 

خاتم کاری

 یکی دیگر از هنر های قدمت دار و شاخص اصفهان است، در حقیقت خاتم کاری هنر چیدن سطح اجسام چوبی به شکل موزاییک هایی با مثلث های کوچک است. این مثلث ها از جنس عاج، استخوان، مفتول برنج، چوب و بعضی اوقات طلا هستند. خاتم اصفهان گاهی با نقره یا مینا کاری همراه می شود.

 

 

منبت کاری

یکی از هنر های زیبا و کاربردی است که بسیاری از آثار آن برای تزئین خانه های خود استفاده می کنند. واژه منبت به معنای کنده کاری خاص روی چوب است در این هنر با کنده کاری روی چوب طرح های زیبا و برجسته ایجاد می کنند البته بعضی هم به جای کندن طرح روی، چوبهای مختلف را با رنگهای گوناگون طبیعی آن بریده پهلوی هم قرارمی دهند.

 

 

ملیله سازی

یکی از رشته های صنایع دستی اصفهان که از ارزش هنری زیادی برخوردار است و تولید محصولات آن نیاز به ظرافت و دقت فوق العاده دارد ملیله سازی است، معمولا با نقره و مس که به صورت نوار های باریک در آمده اند ایجاد می شود و نیاز به دقت و ظرافت بالایی دارد.

 

 

فیروزه کوبی

 هنری است که در آن محصولات مختلف با سنگ های فیروزه تزئین می شوند و بعد بین قطعات فیروزه نوعی لاک تیره رنگ قرار می گیرد.

 

بیضی

قلمزنی

قلمزنی عبارت است از تزیین و کندن نقش روی اشیای فلزی به ویژه مس، طلا ، نقره ، برنج، و یا به عبارت دیگر ایجاد خطوط و نقش ها به وسیله قلم با ضربه چکش بر روی اجسام فلزی.

 

 

نقره سازی

از جمله صنايع دستی رايج در شهر اصفهان است کارگاههايی که در آنها کار نقره سازی انجام می شود کارهای ديگر از جمله قلمزنی روی نقره محصولات مسی و برنجی انجام می دهند.

 

 

علاوه بر این موارد استان اصفهان هنر های زیاد و زیبای دیگری دارند که قدمت آن ها به سال های طولانی باز  می گردد.

مارسین-سازه  هایی از جنس هنر و تجربه

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.