مجله مارسین, مجله هنر

صنایع دستی دریایی،بازوی پرقدرت هنرایرانی

صنایع دستی دریایی،بازوی پرقدرت هنرایرانی

بنام خالق مهربانی ها

سلام خدمت کاربران عزیز سایت مارسین

امیداست در این روزهای قرنطینه با خانه ماندن خود وخرید اینترنتی به قطع زنجیره شیوع کرونا کمک کنیم در این قسمت ما سعی داریم به معرف صنایع دستی دریایی، بازوی پرقدرت هنر ایرانی و چگونگی تهیه آنها بپردازیم.

انواع صنایع دستی دریایی درایران

امروزه صنایع‌دستی هم ازنظر فرهنگی و هم ازنظر اقتصادی موردتوجه کشورها قرارگرفته و به آن اهمیت می‌دهند. در این میان کشور ما سرشار از این هنرهای بومی است که در شمال، شرق، غرب و جنوب به شکل‌های متنوعی رواج دارد. البته این شرایط اقلیمی با توجه به دریای فارس مساعدتر بوده و صنایع‌دستی دریایی در جنوب بیشتر دیده می‌شود. فراورده‌های دریایی از طریق صید صیادان و یا وقوع جذر و مد در دریا به دست می‌آیند، درواقع جذر و مد باعث می‌شود صدف‌ها، حلزون‌ها و سایر موجودات به قسمت‌های کم‌عمق ساحل آورده شوند و به‌راحتی در دسترس بومیان قرار بگیرند.

 

 معرق صدف

یکی دیگر از موادی که در هنر معرق چوب استفاده می‌شود صدف است که جهت هر چه زیباتر شدن تابلوی معرق به کار می‌رود. صدف را قبل از برش و چسباندن در تابلو باید آماده کرد چون صدف که از ساحل و یا دریا به کارگاه می‌آید بسیار زشت و کثیف و ناهموار است و ما باید آن را به گیره بسته با چوب‌سای درشت و با رفتاری خشن بساییم تا یک سطح تقريبا صاف به دست آوریم.

صدف در معرق از چند جهت مورد بررسی قرار می‌گیرد: یکی از نظر اندازه، به این معنا که صدف هر چه بزرگتر باشد بهتر و مناسب‌تر است و مشخصا گرانتر. هر چه قوس و انحنایش کمتر باشد باز مناسبتر است، بعضی از صدف‌ها که کوچک‌اند ‌مناسب نیستند چون در موقع برش لایه لایه می‌شوند و زحمات ما را بر باد می‌دهند. مورد دوم درخشندگی و رنگ صدف است که گاه می‌توان طیفی در صدف‌ها از سفید براق تا آبی نیلوفری پیدا کرد (نه در یک صدف).

ارزش صدف به بزرگ بودن و شفاف بودن آن است ولی گاهی اوقات یک دسته موج (خطوط) هماهنگ که در صدف به چشم می‌خورد و مناسب با طرحی می‌باشد قیمت صدف را بالا می‌برد.

نقاشی روی صدف

با نقاشی بر روی صدف‌ها می‌توان آنها را به تابلوهای کوچک و شادی تبدیل کرد. طراحی بر روی انواع صدف از دیرباز مرسوم بوده است. در این سبک از طراحی، بهتر است از رنگ‌های آکریلیک و قلموهای کوچک استفاده شود.در ادامه تصاویری از طراحی بر روی صدف‌های گوناگون را برای شما قرار داده‌ایم.

شما نیز می‌توانید از این طرح‌ها ایده گرفته و تابلوهای کوچک و زیبایی خلق کنید.با ما همراه باشید.

تراش صدف

بسیاری از صدف ها بر خلاف دیگر سنگ ها مثل عقیق غیره دارای غبار های سمی هستند.لذا توصیه مجموعه ماسیا به شما عزیزان این است که خودسرانه به هیچ وجه شروع به تراشیدن صدف ها نکنید !تراشیدن صدف غبار های سمی را در فضا پر می کند .( حتی در صورت استفاده از ماسک های تنفسی )به خصوص اگر محیط شما یک محیط بسته و فاقد استاندارد لازمه باشد.

صدف ها را در محیطی مناسب واستاندارد و با قلم تراش،تراش میدهند و از آنها جواهرات و صنایع دستی نظیر تسبیح و…تهیه میکنند.

بررسی صنایع دستی دریایی

صنایع دستی دریایی همان طور که از عنوانش مشخص است حاصل تمامی فراورده ای دریایی ایست که میتوان از آنها آثار خلق کرد که جنبه تزیینی و زیبایی خاصی دارند .اصل دست هنرمندان شهرهای شمالی و جنوبی کشورمان هست که تمامی ایده و خلاقیت خود را در نمایش هرچه بهتر این اثار به کار میگیرند .

این آثار به دو دسته تقسیم میشوند

1.نقاشی روی صدف

2. تولیدات دریایی

 

صنایع‌دستی نمود خلاقیت، ذوق، ظرافت افراد و فرهنگ یک منطقه است. درواقع بومیان با استفاده از فراورده‌هایی که در طبیعت وجود دارد و همچنین خلاقیت و ذوق خود، این آثار هنری را به وجود می‌آورند. بنابراین وقتی یک منطقه مسکونی به دریا نزدیک باشد طبیعی است که با بهره‌گیری از فراورده‌های دریایی، صنایع دستی دریایی خلق می‌شود. این صنایع همان‌طور که از نام آن مشخص است از اجسام و جانواران دریایی درست می‌شود.

صنایع دستی دریایی چیست؟

صنایع دستی دریایی در مناطقی رونق دارد که دارای نوار ساحلی هستند. این مناطق با توجه به شرایط اقلیمی خود و نزدیکی به دریا و ساحل می‌توانند مواد اولیه را در اختیار بومیان قرار داده تا صنایع زیبایی تولید کنند.

خلاقیت لازمه تولید صنایع دستی دریایی،در تولید این صنایع آنچه اهمیت دارد خلاقیت فرد است تا با این اجسام و قوه تخیل خود زیباترین محصولات را تهیه و تولید کند. برخی از تولیدکنندگان بومی این هنر را به‌صورت تجربی یاد گرفته‌اند و با استفاده از صدف و فراورده‌های دریایی سعی می‌کنند محصولاتی مانند گوشواره، لوازم‌خانگی و تزئینی و… را تولید کنند که ارزش معنوی آن‌ها هزاران برابر بیشتر از ارزش مادی آن است.

درواقع بومیان این هنر را از پدران خویش یاد گرفته‌اند و آن را نسل به نسل ادامه می‌دهند، همان‌طور که اشاره کردیم در کنار این خلاقیت‌های ذاتی، کلاس‌های کمکی نیز برگزار می‌شود که با شرکت در آن‌ها می‌توانید برخی فنون لازم را به‌صورت اصولی یاد بگیرید.

آیا صنایع دستی دریایی برای محیط زیست خطرناک است؟

شاید این سؤال ذهن شما را درگیر کند که خطرات این نوع صنایع دستی دریایی برای محیط زیست چیست؟ استفاده از صدف‌ها، مرجان‌ها و جانوارانی که با زندگی خود اکوسیستم طبیعی دریا را به وجود می‌آورند ممکن است برای محیط زیست خطرناک باشد؛ این مرجان‌ها و صدف‌ها موجب تصفیه آب شده و اکوسیستم طبیعی دریا را برقرار می‌کنند.

در این میان بهتر است بومیان از صدف‌های مرده‌ای استفاده کنند که به ساحل می‌آیند و با موج ساییده می‌شوند تا برای محیط زیست خطرناک نباشد.

کلام آخر…

ایران می‌تواند در زمینهٔ ارائه صنایع‌دستی دریایی به شرایط بهتری برسد. مرز آبی و خط ساحلی در ایران بسیار زیاد و گسترده بوده و سی و هفتمین کشور ازنظر خطوط ساحلی دنیا است. از طرفی ایران در مسیر ترانزیتی شمال و جنوب قرارگرفته و می‌تواند کشورهای آسیای میانه را به آب‌های بین‌المللی جنوب کشور متصل کند.

غنی بودن آب‌های خلیج‌فارس که محل زیست جاندارانی مانند مرجان‌ها، صدف‌ها و موجودات دیگر می‌باشد، شرایط مساعدی را برای رشد صنایع‌دستی در ایران فراهم کرده است. بنابراین سرمایه‌گذاری در این صنعت شرایط خوبی را برای شهرهای جنوبی فراهم می‌کند.

بهتر است مسئولین با برگزاری بیشتر کارگاه‌های مجهز در این زمینه قدم برداشته و به رونق اقتصادی – فرهنگی این مناطق کمک کنند.

صنایع دستی دریایی،بازوی پرقدرت هنرایرانی

مارسین-سازه هایی از جنس هنر و تجربه

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.