مجله مارسین, مجله هنر

صندلی لهستانی چیست

صندلی لهستانی چیست

صندلی لهستانی چیست ؟


صندلی لهستانی نوعی از صندلی چوبی است که در برخی اجزای آن چوب خم شده بکار رفته است. روش ساخت میز و صندلی به این روش را میشائل تونت در قرن نوزدهم ابداع کرد.

چون نخستین بار یکی از مهاجران لهستانی این روش را در ایران بکار گرفت این صندلی در ایران به صندلی لهستانی معروف شد. به صندلی لهستانی، تونت (Thonet) هم می‌گویند. عمر و دوام این صندلی ها بسیار زیاد است، چرا که معمولا از چوب های متراکم ساخته می شوند.

پیشینه صندلی لهستانی

روش خم کردن چوب برای ساخت صندلی برای اولین بار توسط یک کابینت ساز  آلمانی _ اتریشی، به نام مایکل تونت (Michael Thonet) بنیان گذاری شد. به همین دلیل است که به صندلی لهستانی، صندلی تونت نیز می‌گویند.

مایکل تونت بعد از امتحان کردن روش‌های بسیار در استفاده از چوب خمیده برای ساخت مبلمان چوبی، یک روش بسیار نوین را برای این کار ابداع کرد؛ و آن هم خم کردن قطعات چوب به وسیله بخار داغ و جوشاندن قطعات چوب در چسب بود. روش متفاوت و متمایز مایکل تونت برای ساخت مبلمان چوبی، به دلیل سادگی و زیبایی که داشت، به سرعت در سراسر اروپا رایج شد و از

آنجا به دیگر قاره‌های جهان راه یافت. روش تونت بسیار ساده‌تر از روش‌های قبلی بود که در آن نجاران مجبور بودند به روش‌های بسیار سخت و پیچیده، چوب‌ها را به شکل منحنی بتراشند.

 

اولین صندلی موفقیت‌آمیز و کاملی که توسط تونت ساخته شد، صندلی شماره 14 نام داشت، که بعدها به آن لقب “پادشاه صندلی‌‌ها” را دادند زیرا این طرح صندلی هنوز هم یکی از پرفروش‌ترین طرح‌های درمیان صندلی‌های لهستانی است.

امروزه طرح صندلی شماره ۱۴ را به عنوان طرح صندلی کافی شاپ می‌شناسند. ساخت صندلی شماره 14 اولین گام به سوی دنیای مدرن تولید صندلی بود و انقلابی عظیم را در این صنعت ایجاد کرد. ورزن سبک، طراحی مینیمال و ساده و صرفه اقتصادی آن در استفاده از مصالع و مواد اولیه، خیلی زود باعث شد که ساخت این نوع صندلی به تولید انبوه برسد و به کشور‌های دیگر در سراسر دنیا نیز صادر شود.

همین امر مال و ثروت زیادی را برای مایکل تونت به ارمغان آورد. چندی نگذشت که تمام کافه‌ها در سراسر اروپا صندلی‌های لهستانی را خریداری کردند و کافه‌های خود را با آن تزیین کردند.

 

کاربرد صندلی لهستانی

از صندلی لهستانی معمولا در کافه‌های و رستوران‌ها، آشپزخانه، میز غذاخوری، اتاق کار، کنار دراور ها، نشیمن های دنج برای دورهمی های خودمانی، فرورفتگی های دیوار و … استفاده می شود.

صندلی گهواره ای یا صندلی راک

یکی از محبوب‌ترین مدلی‌های صندلی لهستانی، صندلی گهواره ای یا همان صندلی راک است که می توانید آن را در هر قسمتی از خانه که بخواهید قرار دهید مخصوصا کنار شومینه که کاملا نوستالژیک است.

منبع : توکامگ

صندلی لهستانی چیست
مارسین-سازه هایی از جنس هنر و تجربه
بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.