عطر

عطر چیست؟

عطر، ادکلن یا هر اسم دیگری که در کشور ما به آن گفته می شود، متشکل از ترکیبات بوزا و روغن های پایه معطر است. این ترکیبات به گونه ای تهیه شده اند که با حلال ها و ثابت کننده ها بر روی بدن و البسه باقی می مانند تا موجب به وجود آمدن رایحه ای دلپذیر شوند. از سالیان بسیار دور، عطرها وجود داشته اند و براساس یافته های از دوران مصر باستان بیانگر این موضوع است که زنان و مردان در آن دوران از عطر استفاده می کرده اند. از قرن نوزدهم بشر موفق شد رایحه های که قبل از آن امکان استخراج شان وجود نداشت را استخراج کند و با ترکیب کردن آن ها رایحه های جدید و متفاوتی را خلق کرد و به این صورت عصر مدرن عطر شروع شد.

 

نوت های آغازی، میانی و پایانی چیست؟

وت های آغازی:

اولین رایحه هایی که بعد از اسپری کردن عطر به مشام می رسد در این دسته قرار می گیرند. این رایحه ها اغلب حاوی ترکیبات فرار و سبکی هستند که به راحتی تبخیر می شوند. این رایحه ها معمولا  از ۵ تا ۳۰ دقیقه ماندگاری دارند.

نوت های میانی:

این بوها شاید در ابتدای اسپری کردن عطر هم به مشام شما برسند اما به طور معمول بعد از ۱۰ تا ۳۰ دقیقه از گذشت استعمال عطر می توان بوی آن ها را به خوبی حس کرد.

نوت های پایانی:

رایحه هایی که در این دسته قرار می گیرند معمولا از ترکیباتی با ملکول های سنگین تشکیل شده اند. بوی این رایحه ها دوام بیشتری دارد و به اندازه ی تثبیت کننده ها مهم هستند. سرعت تبخیر آن بیان تعیین کننده ی ماندگاری عطر است. نوت های پایانی معمولا حاوی رایحه های گلسنگ، مشک، نعناع هندی، چوب ها و وانیل هستند.

uxxxxvatrrr

 مثل حرفه ایی ها عطر بخر !

اکثر کسانی که حرفه‌ای‌تر عطر می‌خرند و خبره‌ی این کار هستند، برای خرید عطر اصلا عجله نمیکنند.
در واقع این افراد، وقتی قصد خرید عطر را دارند.
حتی اگر از پیش، یک برند را به خوبی بشناسند، با مراجعه به مغازه‌ عطرفروشی عطر را تست می‌کنند.
و بدون آنکه به تعریف‌های فروشنده توجهی کنند، اجازه می‌دهند، عطری که تست کرده‌اند، خودش را نشان دهد!
افراد حرفه‌ای، تصمیم خرید عطر را به روزهای بعد از تست موکول میکنند.
و پس از تست یک یا چند عطر معمولا از فروشگاه بیرون می آیند.
عطرها تمام رایحه‌ خود را در همان ابتدای راه آشکار نمی‌کنند و اصطلاحا دارای نُت‌های آغازین، میانی و پایانی(نت پایه) هستند.
ماندگاری هر کدام از این گروه نت‌ها، با توجه به کیفیت ساخت و مواد اولیه‌ای که دارند، ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.
چیزی که برای هر انتخاب و خرید عطر، باید بیشتر برای هر فردی اهمیت داشته باشد، نت‌های میانی و پایانی عطر است.

مارسین-سازه هایی از جنس هنر و تجربه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enemad