مجله استایل, مجله گردشگری, مجله مارسین

قوانین لباس پوشیدن در کشوهای مختلف

قوانین لباس پوشیدن در کشوهای مختلف

قوانین لباس پوشیدن در کشوهای مختلف

در آمریکا، قوانین مربوط به پوشش در ایالت‌های مختلف آن، متفاوت است. به عنوان مثال در دو ایالت ایندیانا و تنسی، قوانین خاصی در ممنوعیت پوشیدن لباس‌های بدن‌نما و حتی لباس‌های نیمه بدن‌نما نیز وجود دارد؛ اما قوانین بازدارنده و محدود کننده پوشش در کشورهای دیگر نیز هستند.

برزیل و حبس یک تا سه ساله

برخلاف آنچه در مورد برزیل و نوع پوشش در آن تصور می‌شود، این کشور قوانین سختگیران‌های درباره پوشش وضع کرده است. در ماده 233 قانون کیفری برزیل هرگونه عمل منافی عفت عمومی یا نمایش اجزای بدن در ملاءعام، محکومیتی معادل سه ماه تا یک سال حبس در پی خواهد داشت. همچنین طبق ماده 234 این قانون، صادرات و واردات، خرید یا توزیع آلات یا اشیاء مستهجن برای نمایش عمومی ممنوع بوده و در صورت تخلف، شش ماه تا یک سال زندان یا جریمه نقدی به دنبال دارد.

زردهای سیاسی در مالزی

پوشیدن لباس‌های زرد رنگ در سال 2011 در مالزی ممنوع شد. این ممنوعیت از سوی دولت پس از آن صورت گرفت که گروهی از معترضان به قوانین انتخابات از رنگ زرد به عنوان نماد اعتراضی خود استفاده کرده بودند.

استرالیا و ممنوعیت عجیب

در ملبورن استرالیا، پوشیدن هرگونه لباس به سبک زنانه برای مردان ممنوع است. بر اساس قانونی قدیمی مردان حق ندارند در ملاءعام پیراهن زنانه به تن داشته باشند.

کره شمالی و جین آمریکایی

نفرت و بیزاری کره شمالی از آمریکا موضوع عجیبی نیست. طوری که پوشیدن شلوار جین آبی در این کشور ممنوع است. به این دلیل ساده که آنها رنگ آبی را منتسب به آمریکا می‌دانند. البته این ممنوعیت به جین آبی محدود شده و شامل جین مشکی نمی‌شود.

ایتالیا؛ گاهی به دمپایی‌هایت نگاه کن

در کارپری ایتالیا، پوشیدن صندل لا انگشتی ممنوع است و این ممنوعیت به خاطر سروصدایی است که این کفش‌ها ایجاد می‌کنند و آرامش این جزیره را بر هم می‌زنند.

کانادا؛ اینجا هم پوشش آزاد نیست

در کانادا نیز ماده 173 قانون کشوری آن، هرگونه پوشش خلاف عفت‌عمومی را ممنوع ساخته است.

قطر؛ سفر با محدودیت‌های پوشش

اما در قطر، بنا به قوانین کیفری و جزایی پوشیدن هرگونه لباس بدن‌نما یا ناشایست در ملاءعام ممنوع است، هیأتی دولتی نیز ناظر بر اجرای این قانون است. در سال 2012، سازمان مردم‌نهادی در این کشور، کارزاری تحت عنوان «آراستگی عمومی» را سازماندهی کرد و درآن خواستار نظارت هرچه بیشتر دولت در این زمینه شد.

هدف این کارزار، بیشتر معطوف به افراد خارجی حاضر در قطر بود. سال گذشته در همین راستا، بعد از آنکه برخی توریست‌ها با جوراب شلواری (ساپورت) و لباس‌های نامناسب در این کشور ظاهر می‌شدند، قانونی مبنی بر ارائه مشاوره و راهنمایی توریست‌ها و انتخاب پوشش مناسب در اماکن عمومی این کشور صادر شد. به طوری که پوشیدن ساپورت در این کشور اسلامی حاشیه خلیج‌فارس، پوشش نامناسب تعریف شد.
کارزاری نیز از سوی مرکز اسلامی فرهنگی قطر 2022 آغاز شد که هدف آن ارائه توصیه و راهنمایی برای گردشگران در انتخاب نوع پوشش مناسب در این کشور در آستانه مسابقات جام‌جهانی فوتبال در سال 2022 دوحه است.

در جزوه‌های منتشرشده از سوی این مرکز از گردشگران خواسته شده تا به حفظ فرهنگ و ارزش‌های قطر کمک کنند: «اگر شما در قطر هستید، در واقع یکی از ما محسوب می‌شوید، پس لطفاً در اماکن عمومی به اندازه کافی لباس بپوشید» و «ساپورت، شلوار محسوب نمی‌شود.» این کارزار از شبکه‌های اجتماعی از جمله توییتر برای اشاعه این دستورالعمل‌ها استفاده کرده است.

امارات متحده عربی؛ پوشش شانه و زانو

قوانین مربوط به ممنوعیت‌های پوششی در این کشور نیز شامل پوشاندن شانه‌ها و زانوها در اماکن عمومی از جمله مراکز خرید است.

ممنوعیت پوششی- موسیقیایی در روسیه

در دهه گذشته، لباس‌های اعضای گروه موسیقی «مو» مربوط به دهه 80 میلادی در میان نوجوانان روس مرسوم شد که دولت روسیه در سال 2008 استفاده از این سبک لباس را ممنوع کرد چرا که دولتمردان آن این سبک پوشش را با افسردگی، خودزنی و خودکشی مرتبط دانسته و نرخ بالای خودکشی درمیان نوجوانان را ریشه در همین مد لباس «تهدیدی علیه ثبات ملی» اعلام کردند.

حجاب الزامی در واتیکان

در سال 2010 نیز قانونی از سوی واتیکان، مقر پاپ در رم صادر شد که براساس آن گردشگران در بازدید از این مکان ملزم به رعایت قانون حجاب می‌شدند، این قانون که از طریق نصب تابلوهایی در جاهای مختلف این اسقف نشین به اطلاع عموم می‌رسد تنها شامل زنان نبوده و مردان نیز از آن مستثنی نیستند. بازدیدکنندگان حین ورود می‌بایست سرخود را پوشانده و پوشش نسبی داشته باشند. اجرای این محدودیت حتی در فصل تابستان نیز باوجود گرمی هوا الزامی است.

در پایان

مجموعه مارسین با فعالیت در حوزه مد و استایل و همچنین خرید صنایع دستی اصفهان سعی دارد با دادن اطلاعات مختلف به مخاطبان خود باعث افزایش آگاهی آنان در زمینه های مختلف شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *