مجله مارسین, مجله هنر

همه چیز درباره بردری دوزی

همه چیز درباره بردری دوزی

همه چیز درباره بردری دوزی

بردری دوزی چیست؟

یکی از شیوه های گلدوزی بردری دوزی می باشد.

بردری دوزی، شاخه ای از صفر تا ۷ می باشد که حتماً باید بوسیله قیچی یا هویه فضاهایی از طرح گلدوزی شده خالی گردد. همه چیز درباره بردری دوزی این دوخت را می توان با نخ همرنگ پارچه و یا رتکس نقره ای و هفت رنگ سفید انجام داد البته در مواردی از نخهای رنگین ابریشمی استفاده می کنند.

بردری دوزی شامل شاخه های متفاوتی است که می توان این شاخه ها را با ماشین دوخت انجام داد. این شاخه ها عبارتند از:

  • حلقه دوزی
  • عنکبوت دوزی
  • فندق دوزی
  • توردوزی
  • ژوردوزی
انواع بردری دوزی
بردری دوزی ساده

ابتدا طرح را با مداد بر پارچه انتقال دهید سپس به وسیله ماسین دوخت و با پهن و باریک کردن خطوط طرح بردری دوزی نمایید. در پایان گلدوزی، پشت و روی پارچه را منزه از نخ های اضافی کنید و به وسیله هویه محیط هایی از خطوط داخلی طرح را بسوزانید اگر در بعضی جاها سیاهی به جای ماند باید به وسیله قیچی از پشت، سیاهی ها را بچینید تا تمیز و زیبا گردد. برای تمیز نمودن هویه بهتر است از سنباده نرم و یا پارچه های لی بهره جویید تا سیاهی های منتقل شده بر سر هویه را بزداید.

 

حلقه دوزی

شیوه نوین که برای یقه لباس _ لبه آستین دار و شلوار _ روکش بالشت _ روتختی و کف سینی _ کیف و غیره کاربرد دارد از شیوه های جدید و دوست داشتنی مطرح است. البته کاری است بسیار دشوار که باید با مهارت انجام گیرد.

حلقه را بر پارچه ارگانزا در جای مشخص قرار دهید سپس با مهارت کافی روی آن را بدوزید. شیوه حلقه دوزی از ابتکارات شخصی نویسنده می باشد.

 

فندقی دوزی

محیطی را انتخاب نمایید معمولاً این محیط ها از اشکال هندسی طراحی می شود سپس با دوردوزی فشرده کار نمایید و دور محیط را گلدوزی کنید.

بعد از پایان این مرحله از دوخت داخل طرح را چیده و بدور اندازید همان طور که پارچه در کارگاه است به وسیله خش ساده یا خش زیگزاک فضای خالی شده را با خطوط افقی- عمودی- و مورب گلدوزی کنید. پس در هر جا که دوخت به طور کامل نمایان است می توانید به صورت چرخشی فضا را فندقی نمایید.

 

عنکبوت دوزی

شاخه ای دیگر از بردری دوزی عنکبوت دوزی است. این دوخت با الهام از تاربافی عنکبوتها انجام می شود پارچه را در گارگاه زده و طرح را بر روی پارچه کشیده آنگاه یک دور زیگزاک فشرده در محیط داخلی را چیده و با درجه خش دوزی ساده خطوط افقی _ عمودی و مورب بدوزید.

سپس حالت چرخشی و دورانی در دوخت داشته باشید اما این خطوط نباید به هم چسبیده باشد. تنها باید محیط طرح شما را پر کند. پس تفاوت عنکبوت دوزی و فندق دوزی در چرخش خطوط فشرده و یا باز می باشد.

 

انجام بردری بوسیله قالب

این هنر نیز بواسطه ابتکار گلدوز ارزنده و ارجمند است. با آنکه دوختی بر روی پارچه انجام نمی شود ولی به علت مهارت دستان هنرمند و صبرو دقت طرحی زیبا را می شود نقش آفرین کرد. کار بدین نحو انجام می شود: شما می توانید هر طرحی را بر روی کاغذهای آلومینیوم بوسیله خود کار طراحی کنید و یا آن را انتقال دهید. سپس قسمتهایی از طرح را بوسیله تیغ موکت بری خارج کنید.

 

پس از آنکه قالب را آماده ساختید برای سهولت کار خود از پارچه هایی که پلاستیک بیشتری دارد استفاده نمایید. آن را در کارگاه جایگزین نمایید و هویه را گرم کنید و قالب را بر سطح پارچه با دست ثابت نگهدارید. حال هویه گرم را به درون فضاهای خالی شده قالب فرو برید تا نقش حاصله قالب بر روی پارچه نیز انجام شود. با تکرار این نقش بر کناره های دستمال _ روکش یخچال _ فریز، تلویزیون _ انواع رومیزی _ لبه آستین و دامن _ می توانید کار بردری زیبایی داشته باشید.

بوسیله قالب و ماژیک علامتگذار می توانید نقش آفرینی برای تزیین لوازمی همچون دستمالهای سفره و یا روکش کف سینی انجام دهید.

منبع : وبسایت گلدوزی


مارسین-سازه هایی از جنس هنر و تجربه

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.