مجله سبک زندگی, مجله مارسین

سبک زندگی بهتر و سالم تر با مارسین

تجربه سبک زندگی بهتر با مارسین

فهرست مطالب

سبک زندگی یا لایف استایل (lifestyle) چیست ؟

سبک زندگی مفهومی است که از هزاران سال پیش وجود داشته است و افراد همواره برای شناخت و مدیریت سبک زندگی خود تلاش می کردند .اولین بار روان درمان گر اتریشی، آلفرد آدلر، استفاده از این لغت را شروع کرد که بیشتر به جنبه‌های رفتارشناسی اشاره داشت و در واقع تاثیراتی که دوران کودکی در بزرگسالی یک فرد دارد را بیان می‌کرد.

اما امروزه تعریف و مفهوم لایف استایل یا همان سبک زندگی تفاوت بسیاری با مفهوم دوران گذشته دارد. سبک زندگی به معنای شیوه زندگی خاص می باشد که می تواند یک فرد، گروه و یا حتی یک جامعه را در بر بگیرد و شامل مجموعه‌ای از رفتارها و سلیقه ها می باشد.

از آنجا که همیشه نمی‌توان انسان‌ها را با رفتار آنها شناخت، دانشمندان راه‌حلی جدید ارائه دادند که در آن سعی بر شناخت افراد از روی سبک زندگی و عادت های روزمره آنها دارند.

سبک زندگی سالم

چگونه طولانی و خوب زندگی کنیم؟ شاید ما نتوانیم ژن های خود و یا حتی محیط اطراف خود را تغییر دهیم، اما میتوانیم با انتخاب یک سبک زندگی مناسب،  سلامت خود را تقویت کنیم و یک زندگی خوب و طولانی داشته باشیم.

آگاه بودن از رژیم غذایی، فعالیت، خواب و یا ترک سیگار می تواند خطرات سلامتی شما را کاهش دهد و به طور بالقوه سال ها به زندگی شما اضافه کند.

خواب کافی

خوابیدن به میزان مناسب و به طور منظم، از موارد بسیار مهم می باشد که اغلب نادیده گرفته می شود زیرا افراد بیشتر بر روی رژیم غذایی و ورزش تمرکز می کنند.

خواب کافی شبانه برای شارژ مجدد بدن و ذهن مهم است و به بدن کمک می کند تا سلول ها را ترمیم کند و از شر مواد زائد خلاص شود. ما هر شب حداقل به هشت ساعت خواب نیاز داریم، بنابراین به این فکر کنید که چگونه می توانید بزرگترین مختل کننده های خواب خود را بهبود ببخشید.

کم خوابی می تواند بر خلق و خو، انگیزه و سطح انرژی شما تأثیر منفی بگذارد و حتی منجر به فراموشی شود.

یک مطالعه در سال 2021 بر روی 1.1 میلیون نفر در اروپا و ایالات متحده نشان داد که 25٪ از مردم کمتر از آنچه برای سن آنها توصیه می شود می خوابند. بیش از نیمی از نوجوانان به اندازه کافی نمی خوابند. بزرگسالان بهتر عمل می کنند اما بی خوابی بیشتری دارند و کیفیت خواب پایینی دارند.

رژیم غذایی سالم

یک رژیم غذایی سالم به شما انرژی می دهد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت، سرطان و سایر بیماری ها را کاهش می دهد. سعی کنید به اندازه غذا بخورید، نه خیلی کم و نه زیاد. یک رژیم غذایی متعادل سرشار از میوه‌ها و سبزیجات، پروتئین بدون چربی، لبنیات کم‌چرب و غلات کامل است که برای انرژی مطلوب به آن نیاز دارید.

سعی کنید انواع غذاها را از همه گروه های غذایی مصرف کنید تا طیف وسیعی از مواد مغذی را دریافت کنید تا در طول روز به شما انرژی بدهند.

 میوه ها و سبزیجات تازه ، به خصوص سبزی های تیره و برگ دار و کلم بروکلی با مواد مغذی متراکم، و همچنین سبزیجات نارنجی رنگ، از جمله هویج و سیب زمینی شیرین را انتخاب کنید.

انواع مختلفی از ماهی و حبوبات برای انتخاب پروتئین سالم وجود دارد. هدف این است که روزانه مقدار کافی غلات کامل، نان، برنج یا پاستا بخورید.

یک انتخاب خوب برای شروع ، رژیم غذایی مدیترانه ای است که سرشار از بسیاری از سالم ترین غذاها است و به طور طبیعی انتخاب های نا سالم را محدود می کند.

یک بررسی در سال 2018 بیش از 12 میلیون نفر و خطر بیش از دوازده بیماری مزمن را بررسی کرد. محققان دریافتند افرادی که رژیم مدیترانه ای را انتخاب می کنند، خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سکته مغزی، سرطان و سایر بیماری ها را کاهش می دهند.

 

سبک زندگی سالم و رژیم غذایی سالم

فعالیت بدنی و ورزش

سی دقیقه فعالیت بدنی در روز از سلامت قلب محافظت می کند و همچنین با افزایش سن میزان از دست دادن استخوان و نیز خطر پوکی استخوان را کاهش می دهد. یک تحقیق در سال 2017 نشان داد که افرادی که هر روز در فعالیت‌های بدنی متوسط ​​شرکت می‌کنند، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و مرگ و میر کلی کمتری دارند.

فعالیت بدنی راهی کم هزینه برای تقویت سلامتی و حتی صرفه جویی در هزینه شماست. گاهی اوقات سلامتی شما ممکن است گزینه های ورزشی شما را محدود کند . اما می توانید با شستن پنجره ها، چمن زنی، جارو کردن پیاده رو و سایر کارهای اساسی به حرکت ادامه دهید.

هنگامی که سن 65 را پشت سر گذاشتید، ممکن است با اضافه کردن تمرینات تعادل و انعطاف پذیری سود ببرید، اما به حرکت خود ادامه دهید. چه می رقصید، باغبانی می کنید، شنا می کنید یا دوچرخه سواری می کنید، ورزش هایی با شدت متوسط ​​را انتخاب کنید که می دانید از آنها لذت خواهید برد.

حفظ وزن بدن

چاقی با طول عمر کوتاه تر و خطر بیشتر ابتلا به بسیاری از بیماری ها مرتبط است . یک مطالعه در سال 2018 به بررسی شاخص توده بدنی (BMI) و مرگ و میر در طی یک دوره 24 ساله پرداخت. شاخص توده بدنی بین 35  تا 40 با افزایش 93 درصدی مرتبط بود.

چه وزنی ایده آل است؟ در میان افرادی که اضافه وزن داشتند اما چاق نبودند (شاخص توده بدنی بین 25  تا 30 ) ، مرگ و میر تنها در میان افرادی که سیگار می کشیدند بیشتر بود و افرادی که شاخص توده بدنی بالای نرمال داشتند (برای مثال 24) کمترین خطر مرگ را داشتند. هیچ جادویی در مورد حفظ شاخص توده بدنی  طبیعی وجود ندارد. خوردن یک رژیم غذایی سالم و ورزش روزانه راز واقعی برای اکثر افراد است.

سبک زندگی سالم و حفظ وزن بدن

ترک سیگار

فهرست بیماری ها و سرطان های مرتبط با سیگار بسیارطولانی است و خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی و سکته مغزی را در مردان و زنان میانسال سه برابر می کند . سیگار چروک شدن پوست را تسریع می کند. ترک، یا اجتناب از دخانیات در وهله اول جان انسان ها را نجات می دهد، اما از کیفیت آن نیز محافظت می کند.

ترک سیگار ممکن است خیلی سخت باشد ، اما وقتی آماده باشید کمک زیادی در دسترس شماست.

سبک زندگی بهتر

علاوه بر نکات مربوط به داشتن سبک زندگی سالم مانند رژیم غذایی،  خواب کافی و ورزش، موارد دیگری هم برای داشتن سبک زندگی بهتر و مدیریت انرژی وجود دارد. اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که بیشتر صبح ها با احساس سستی از خواب بیدار می شوید و یا نوشیدنی های کافئین دار برای کمک به شما در طول روز به یک ضرورت تبدیل شده اند،  وقت آن رسیده است که راه حل های سریعی را که به آن ها تکیه می کنید کنار بگذارید و یک برنامه مدیریت انرژی ایجاد کنید.

 شروع این کار ممکن است دلهره آور به نظر برسد، اما به زودی پس از بهره مندی از مزایای یک سبک زندگی بهتر، شادتر و سالم تر، انرژی خواهید گرفت تا به راه خود ادامه دهید. علاوه برنکات گفته شده، موارد زیر را نیز دنبال کنید تا انرژی خود را افزایش دهید و زندگی سالم تر و پربارتر داشته باشید:

محدود کردن اخبار

اخبار راه مهمی برای در ارتباط ماندن با آنچه در جهان اتفاق می افتد است که می تواند آموزشی، سرگرم کننده و حتی نشاط آور باشد. اما متأسفانه، اخبار اغلب مملو از داستان‌های رنج آور است که می‌توانند دیدگاه شما را نسبت به جهان منحرف کنند. از طرفی باعث میشوند به جای تشخیص خوبی‌هایی که شما را احاطه کرده، روی بدترین ترس‌هایتان تمرکز کنید.

 شما نمی توانید به طور کلی از این داستان ها و اخبار جدید اجتناب کنید، اما سعی کنید برای خود حد و مرز تعریف کنید به خصوص در زمان های سخت.

انجام کار های مورد علاقه و لذت بخش

به چه چیزهایی علاقه دارید؟ آیا استعداد خاصی دارید که دوست دارید بیشتر آن را تمرین کنید یا با دیگران به اشتراک بگذارید؟

هر روز کاری را انجام دهید که از آن لذت می برید، حتی اگر چیزی به سادگی پختن یک غذای سالم یا گوش دادن به آهنگ مورد علاقه خود باشد. تلاش برای چیزهایی که برای شما مهم هستند به شما کمک می کند تا انرژی خود را به گونه ای ذخیره کنید که بهترین ها را در شما به ارمغان بیاورد.

همراهی با افراد خوب

مدت زمانی را با افرادی که از بودن در کنارشان لذت می برید صرف کنید. برقراری ارتباط با افرادی که انرژی مثبت دارند و علایق مشابهی با شما دارند، شما را هیجان زده کرده و به شما انرژی می دهد. از طرف دیگر، از افرادی که با آن‌ها ارتباط ندارید یا از نظرتان همیشه دیدگاه‌های منفی دارند و فقط انرژی شما را تخلیه می‌کنند، فاصله بگیرید.

پس تا میتوانید بهانه ای برای دورهمی های خود پیدا کرده و از بودن در کنار عزیزانتان نهایت لذت را ببرید.  روایت اسطوره ای شب یلدا و تاثیرات روانشناسی آن در زندگی را نیز میتوانید در مارسین مطالعه کنید.

برای دیگران افکار خوب بیندیشید

حفظ ذهنیت دلسوزانه راه دیگری برای حفظ انرژی است. یکی از نمونه های تمرین این طرز تفکر، “توجه مهربان” نام دارد. به عنوان مثال، سعی کنید با یک غریبه تماس چشمی برقرار کنید و لبخند بزنید، در حالی که در ذهن خود برای او آرزو های خوب میکنید.

 این عمل مثبت می تواند در عوض شما را از قضاوت آن شخص باز دارد. قضاوت دیگران می تواند باعث شود که ما درباره خود قضاوت کنیم و این نوع گفتگوی درونی منفی می تواند خسته کننده باشد. با هر قدمی که به سمت این سرمایه گذاری مهم مراقبت از خود بردارید، احساس بهتری خواهید داشت.

ایجاد تغییرات تدریجی

هنگامی که از برخی از افراد یا رویدادهایی که انرژی شما را خراب می کنند آگاه شدید، قدم های بعدی خود را در نظر بگیرید. به جای اینکه همه چیز را به یکباره انجام دهید، حوزه ای را انتخاب کنید که برای شما مهم است و با اهدافی که تعیین می کنید واقع بین باشید.

به عنوان مثال، اگر بی نظمی در خانه شما منبع بزرگ استرس روزانه است، هر هفته یک کابینت، کمد یا کشو را برای تمیز کردن انتخاب کنید، به جای اینکه یکباره این کار را انجام دهید. سپس زمانی که احساس آمادگی کردید به سمت هدف بعدی خود بروید.

برنامه ریزی و اولویت بندی

به زمان هایی در طول روز که سطح انرژی شما به بالاترین حد می رسد توجه کنید. تصمیم بگیرید که چگونه می توانید با اولویت بندی کارهای مهم در زمانی که احساس شادابی و کارایی می کنید، از آن لحظات استفاده کنید.

کاهش فشار و استرس

میتوان گفت استرس بخشی از زندگی همه ماست. گاهی اوقات تشخیص استرس آسان نیست زیرا در جریان زندگی گرفتار شده ایم. اگرچه استرس ابتدا در ذهن اتفاق می افتد، اما تأثیرات قوی بر بدن دارد. افرادی که سطوح بالایی از استرس یا استرس طولانی مدت دارند، کلسترول یا فشار خون بالاتری دارند.

آنها ممکن است بیشتر مستعد تنگ شدن شریان ها (آترواسکلروز)، یک عامل خطر سکته مغزی باشند. پس تا جایی که میتوانید سعی کنید به دور از هرگونه تفکر و کارهایی باشید که باعث ایجاد استر در شما میشوند.

سبک زندگی بهتر با مارسین

سبک زندگی می تواند شامل بسیاری از عادت ها و رفتارهای روزانه افراد باشد از یک برنامه غذایی سالم گرفته تا یک استایل شیک. به گونه‌ای که می‌توان گفت اگر شخصی به داشتن یک برنامه غذایی و سلامت خود اهمیت می دهد می‌تواند با مد و ترند پیشرفته و استایل مخصوص به خود را نیز داشته باشد.

از طرف دیگر می توان گفت فردی که به سلامت و زیبایی خود اهمیت می دهد، دکوراسیون و طراحی خانه نیز می تواند برای او مهم باشد . پس باید گفت سبک زندگی می‌تواند فراتر از اینها باشد و فقط محدود به چیزهایی مانند خوراک و پوشاک نمی باشد.

مد و لباس

مد و لباس و داشتن یک استایل شیک می‌تواند نقش مهمی در سبک زندگی افراد داشته و حتی بیانگر شخصیت آنها باشد. شاید شما فکر کنید که یک استایل خوب و  حتی داشتن یک استایلیست یا طراح لباس ، مختص افراد مشهور و ثروتمند می باشد.

اما اینطور نیست، بلکه شما  هم می توانید مشاور، طراح و استایلیست مخصوص به خود را داشته باشید و با یک استایل جذاب،  شخصیتی متفاوت با روز قبلتان را با خود به همراه آورید، افراد را محو خود کرده و در یادها بمانید.

شاید هنوز هم  پوشیدن لباس های برند بتوانند ذهنیت افراد را نسبت به شما تغییر دهد ویا حتی به گران قیمت بودن و مارک دار بودن آنها اهمیت داده شود. اما در واقع پوشیدن لباس هایی با برندهای خاص نه تنها شما را متمایز از دیگران نمی کند بلکه می تواند شما را به استایل شخص دیگری نیز نسبت دهد؛ چرا که افراد زیادی می توانند از یک برند خاص استفاده کنند.

پس چرا استایل و سبک زندگی مخصوص به خود را نداشته باشیم و چرا نخواهیم دیگران ما را با استایل مخصوص  ما و یا حتی به نام خودمان بشناسند؟

مطلب پیشنهادی: چطور استایل شخصی مخصوص به خود را داشته باشیم؟

زیورآلات

 مد و لباس فقط شامل پوشاک نمی شود بلکه می تواند انواع زیورآلات از جمله دستبند، انگشتر، گردنبند، گوشواره و … را در بر بگیرد. استفاده از زیورآلات نیز می‌تواند نقش مهمی در سبک زندگی افراد داشته باشد و به زیبایی هرچه بیشتر آن کمک کند چرا که با ظرافت و جلوه ای که دارند می‌توانند نگاه‌ها را به خود خیره کند.

تنوع در زیر زیورآلات آنقدر زیاد است که شما می توانید به راحتی و با توجه به علایق و سلیقه شخصی خود از آنها بهره ببرید . زیورآلات می توانند شامل انواع سنگها و جواهرات گران قیمت ، طلا و نقره و یا حتی هنر دست خودتان باشند و بسیار مقرون به صرفه و در عین حال زیبا باشند .

داشتن زیورآلاتی سفارشی و طراحی شده با توجه به علایق شخصی شما نه تنها می تواند شما را کاملا از افراد دیگر متمایز کند ، بلکه می تواند استایل شما را‌ نیز در ذهن افراد حکاکی کند.

عطر و ادکلن

 سلامت و زیبایی نقشی مهم را در سبک زندگی دارند . انواع عطر و ادکلن ها با رایحه های متنوع ( تند ، شیرین ، میوه ای ، گل و … ) ، برند های متفاوت و نیز قیمت های مناسب برای هر قشری این امکان را برای همه افراد فراهم می‌کند که با بوی خوش و ماندگار شخصیت و اعتماد به نفس خود را افزایش دهند.

 شاید برای شما اتفاق افتاده باشد که وقتی یک بوی خاص به مشامتان می‌خورد ناخودآگاه شما را به یاد شخصی می‌اندازد. چه چیزی می تواند بهتر از این باشد که با داشتن یک سبک زندگی مناسب و انتخاب یک رایحه خوش بو  در یاد افراد مانده و به گونه‌ای امضای شخصی خود را برای یک عطر و یک بوی خوش داشته باشید؟

دکوراسیون و طراحی داخلی

اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که یک شیوه زندگی خاص و لایف استایل مخصوص به خود را دارید، حتماً علاوه بر سلامت و زیبایی خود به طراحی و دکوراسیون منزل خود نیز اهمیت می دهید.

 برخلاف تصور بسیاری از افراد،  یک طراحی ایده آل و یا حتی داشتن یک مشاور طراح داخلی نیازمند هزینه های هنگفت نمی‌باشد چرا که شما نیز می توانید با هزینه های کم اما به جا، دکوراسیونی ساده و بسیار شیک برای خود داشته باشید.

 همچنین به یاد داشته باشید که همیشه گران‌قیمت بودن هر چیزی به معنای بهترین بودن آن نیست بلکه حتی گاهی یک انتخاب ساده ممکن است جلوه‌ای استثنایی به فضای خانه شما ببخشد.

استفاده از انواع محصولات صنایع دستی مارسین از جمله خاتم کاری و میناکاری می تواند انتخابی عالی و نیز مقرون به صرفه برای دکوراسیون منزل شما ، بیانگر ایران و هنر ایرانی  و نیز گزینه ای بسیار شیک و مناسب برای انواع خرید هدایای سازمانی و مناسبتی باشد.

خرید ساعت های خاتم کاری در طرح و سایز های متفاوتی که دارند می‌توانند مورد پسند بسیاری از سلیقه ها باشند و زیبایی خاصی به دیوارهای خالی شما ببخشند.

از طرفی خرید محصولات میناکاری از جمله انواع بشقاب ها و تابلوهای میناکاری می‌تواند با تضاد رنگی که به وجود می‌آورد، چشم‌ها را به خود خیره کرده و به جلوه هر چه بیشتر فضای شما کمک کند.

سخن آخر

برای داشتن یک سبک زندگی سالم و عمر طولانی، رفتار های کلیدی در سبک زندگی از جمله خواب کافی، داشتن یک رژیم غذایی سالم، فعالیت بدنی، کاهش استرس، دوری از اخبار بد و انرژی های منفی و … را رعایت کنید.

ممکن است این موارد را بارها و بارها شنیده باشید، اما مطمئن باشید دلایل و تحقیقات بسیاری پشت همه ی آنها وجود دارد.

خوب زیستن فراتر از سلامت خوب است و سلامت روانی، اجتماعی و معنوی به یک اندازه مهم هستند. تمرین مدیریت استرس، ایجاد اشتیاق یا سرگرمی باید در فهرست کارهای شما باشد.

مارسین-سازه هایی از جنس هنر و تجربه

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *