مجله مارسین, مجله هنر

انواع طرح میناکاری اسلیمی و ختایی

گلدان میناکاری کد 20

طرح های میناکاری در دنیای هنر های صنایع دستی دارای تنوع بسیاری است و این انواع طرح میناکاری را  که بر اساس خلاقیت و ذوق هنری هنرمندان میناساز، که هر یک دارای سبک منحصر به فرد خود می‌باشند و  طرح های مختلف مینا را با زیبایی و ظرافت خاص خلق می کنند، بسیار زیاد می کند . هنر میناکاری با تنوع گسترده در طرح و نقش، گنجینه‌ای از زیبایی و ظرافت را به نمایش می‌گذارد. این طرح‌ها که حاصل خلاقیت و ذوق هنرمندان ایرانی هستند، به انوع مختلف یدسته بندی می شوند

با این حال به صورت کلی می توان گفت که انواع طرح میناکاری به دو دسته ی اصلی میناکاری اسلیمی و میناکاری ختایی و ترکیب این دو با هم تقسیم بندی می شوند.

در ادامه این مقاله ، با مارسین همراه باشید ، تا اطلاعات جامعی را درباره‌ی انواع طرح‌های میناکاری در اختیار شما هنر دوستان قرار دهیم.

طرح میناکاری اسلیمی

طرح های اسلیمی میناکاری از قدیمی ترین  و مشهورترین طرح های  میناکاری است، که قدمت آن به  میناکاری اشیای مختلف در دوره سلجوقیان و تیموریان بازمی‌گردد. چون ظروف میناکاری قابل توجهی با طرح‌های اسلیمی از آن دوران به یادگار باقی مانده است.

به مرور زمان هنر میناکاری اسلیمی تکامل پیدا کرده و بعد از نفوذ اسلام، این نوع هنر میناکاری توسعه و گسترش بیشتر پیدا کرد و سبک اسلیمی میناکاری همه جا مورد استفاده قرار گرفت.

طرح های اسلیمی، نقوش منحنی و پیچیده ای هستند که از دیرباز در هنر ایران و سایر ملل شرق مورد استفاده قرار گرفته اند. قدمت این طرح ها به دوران پیش از اسلام و تمدن های باستانی بین النهرین و مصر باستان باز می گردد.

در ایران، طرح های اسلیمی از دوران هخامنشیان در هنرهای مختلفی مانند کنده کاری، فلزکاری و سفالگری مشاهده می شوند. در دوران ساسانیان، این طرح ها به اوج شکوفایی خود رسیدند و در تزئین کاخ ها، بناهای مذهبی و اشیاء مختلف به کار گرفته شدند.

پس از اسلام، طرح های اسلیمی با نقوش اسلامی تلفیق شدند و به تکامل خود ادامه دادند. در دوران سلجوقیان و ایلخانیان، این طرح ها در هنرهای مختلفی مانند کتاب آرایی، فرش بافی و میناکاری به کار گرفته شدند.

در دوران صفویان، طرح های اسلیمی به اوج ظرافت و زیبایی خود رسیدند. در این دوره، هنرمندان از این طرح ها برای تزئین ظروف، تابلوها و سایر اشیاء میناکاری استفاده می کردند.

تا به امروز، طرح های اسلیمی به عنوان یکی از محبوب ترین طرح ها در هنر میناکاری شناخته می شوند. این طرح ها به دلیل ظرافت، زیبایی و اصالت، مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته اند.

وجود خطوط پیچک‌های گیاهی، خزیدن مار،طرح واره ی گلبرگ ها و منحنی های منظم و زیبا، طرح اصلی این سبک از میناکاری است که خود به دسته های زیر تقسیم بندی می شود:

  • توپر
  • دهان اژدها
  • گل دار
  • چنگی
  • بی چنگ
  • ساده

مهم ترین مشخصه میناکاری اسلیمی در تمام این دسته بندی ها، رعایت اصول هندسی و تقارن اشکال است، همین تقارن باعث شده امروزه بیشتر اشکال تهیه‌شده در    از سبک طرح اسلیمی باشد و  اکثر ظروف میناکاری با این طرح منقوش شده و به بازار عرضه شوند.

خرید ظروف میناکاری مارسین در طرح های اسلیمی جز پرفروش ترین و محبوب ترین ها بوده و همواره مورد توجه دوست داران هنر فاخر میناکاری قرار گرفته است .

 برخی از این محصولات در مجموعه ی مارسین برای سفارش هدایای تبلیغاتی صنایع دستی به سفارش و انتخاب شما  با قیمت های عمده، تولید و عرضه می شوند.

 

طرح میناکاری ختایی

میناکاری با استفاده از طرح ختایی یکی دیگر از قدیمی‌ترین انواع طرح‌های میناکاری به شمار می‌رود، که از گل، برگ و باغچه به صورت غیرعادی و خارج از شکل طبیعی‌شان، در شکل‌های گوناگونی استفاده می شود و  نظام هندسی برگرفته از چرخش عشقه به‌عنوان تلطیف کننده نقوش اسلیمی، در طرح های ختایی میناکاری جلوه کرده است.

گل‌های ختایی  که اکثرا شامل گل های شاه عباسی، شش پر، پنج پر، غنچه، لوتوس، پروانه ای در اشکال دایره-بیضی، پیازی و برگی تشکیل می‌شود و ساقه یا بند ختایی همان گردش یا حرکت حلزونی شکل است که مشابه آن در گیاهان به‌صورت پیچش‌های ساقه‌ی تاک و یا ساقه‌ی نیلوفر دیده می‌شود.

یکی از محبوب ترین و پرفروش ترین طرح های ختایی را می توان طرح مرغ و ختایی، دانست. که در این طرح، تصویر پرندگان به‌صورت منحنی‌ و گردشی میان گل‌های قرمز رنگ و آبی رنگ تصویر بصری منظم و زیبایی ایجاد می کند. گاهی نیز ممکن است در این نوع نقاشی از پرنده استفاده نشود؛ ولی معمولا این نوع سبک نقاشی با پرنده همراه است.

این جلوه و زیبایی هنر ختایی میناکاری باعث شده از طرح مرغ و ختایی برای زینت بخشیدن به ظروفی مانند گلدان‌های میناکاری بشقاب‌ها که در وسط آنها با اشکال مختلف نقاشی شده، ترسیم شوند.برای خرید بشقاب میناکاری و دیدن انواع طرح های میناکاری می توانید روی لینک کلیک کنید.

 

علاوه‌ بر رنگ‌های آبی و قرمز، که در طرح های ختایی استفاده می شود ، نیز گاهی در بخش های مختلف ظروف جلوه ی این طرح میناکاری را دو چندان مینماید.  دلیل نام‌گذاری این طرح نیز، حرکت مارپیچی و گردشی پرندگان در میان انواع گل‌ها، برگ‌ها و غنچه‌ها است.

طرح‌های میناکاری اسطوره‌ای:

این طرح‌ها از نقوش اساطیری ایران باستان مانند سیمرغ، ققنوس و اسفنکس الهام گرفته شده‌اند. طرح‌های اسطوره‌ای با رمز و راز و حماسه‌ای که در خود دارند، به ظروف و تابلوهای میناکاری عمق و معنای خاصی می‌بخشند.

طرح‌های هندسی:

این طرح‌ها از اشکال هندسی مانند دایره، مربع و مثلث تشکیل شده‌اند و نظم و ترتیب خاصی دارند. میناکاری با طرح‌های هندسی، زیبایی نظم و تقارن را به نمایش می‌گذارد.

طرح‌های بته جقه:

این طرح‌ها از نقوش بته جقه که نمادی از درخت سرو هستند، تشکیل شده‌اند. بته جقه در میناکاری، نمادی از پویایی، جاودانگی و باروری است.

طرح‌های گل و مرغ:

این طرح‌ها از ترکیب گل‌ها و پرندگان به وجود آمده‌اند و زیبایی و ظرافت خاصی دارند. طرح‌های گل و مرغ، حسی از لطافت و صلح را به بیننده القا می‌کنند.

آینه خاتم کاری طرح گل و مرغ کد 98

آینه میناکاری طرح گل و مرغ

 

طرح‌های خطاطی:

این طرح‌ها از خطوط نستعلیق و ثلث برای نوشتن اشعار و جملات مذهبی استفاده می‌کنند. خطاطی در میناکاری، ظرافت و معنویت را به هم می‌آمیزد و به اثر هنری عمق و اصالت می‌بخشد.

تاریخچه طرح‌های میناکاری:

هنر میناکاری در ایران قدمتی دیرینه دارد و تاریخچه آن به دوران هخامنشیان باز می‌گردد. در طول تاریخ، طرح‌های میناکاری تحت تاثیر فرهنگ و هنر ایرانی و همچنین سایر ملل، تحولات و دگرگونی‌های بسیاری را تجربه کرده است.

در دوران سلجوقیان، طرح‌های اسلیمی و ختایی به اوج شکوفایی خود رسیدند. در دوران صفویان، طرح‌های اسطوره‌ای و نگاره‌های شاهنامه‌ای به میناکاری راه یافتند. در دوران قاجار، طرح‌های فرنگی و اروپایی نیز تا حدی در میناکاری مورد استفاده قرار گرفتند.

امروزه هنرمندان میناکاری از طرح‌های سنتی و مدرن در کنار خلاقیت خود برای خلق آثار هنری زیبا و منحصر به فرد استفاده می‌کنند.

انواع میناکاری:

میناکاری بر اساس نوع لعاب و تکنیک اجرا به دو دسته کلی تقسیم می‌شود:

1. میناکاری نقاشی:

در این نوع میناکاری، طرح‌ها با قلم‌مو و لعاب‌های رنگی روی فلز نقاشی می‌شوند.

2. میناکاری حکاکی:

در این نوع میناکاری، ابتدا طرح‌ها روی فلز حکاکی شده و سپس لعاب داخل حفره‌ها ریخته می‌شود.

هر دو نوع میناکاری زیبایی خاص خود را دارند و انتخاب نوع آن به سلیقه و نیاز شما بستگی دارد.

فروشگاه مارسین جایی برای خرید صنایع دستی اصفهان به صورت آنلاین و اینترنتی است که می توانید در اینجا تجربه یک خرید مجازی فوق العاده را تجربه کنید.

فروشگاه صنایع دستی مارسین

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *