مجله مارسین, مجله هنر

نکات مهم عکاسی با گوشی که حتما باید بدانید

نکات مهم عکاسی با گوشی که حتما باید بدانید

نکات مهم عکاسی با گوشی شامل مواردی است که با کمک آن‌ها می‌توانید مانند یک عکاس حرفه‌ای، تصاویری شگفت انگیز را به راحتی خلق کنید. امروزه امکان عکاسی با موبایل برای اکثر افراد فراهم است و کمتر کسی پیدا می‌شود که از دوربین گوشی خود استفاده نکند. دوربین‌ گوشی‌های هوشمند ممکن است در مقایسه با دوربین های حرفه‌ای باکیفیت نباشند، اما همواره در حال پیشرفت هستند و روز به روز بهتر و بهتر می‌شوند. به طوری که حتی بسیاری از افراد به جای خرید دوربین، از دوربین موبایل خود برای انجام کارها و نیاز های خود استفاده می‌کنند. اگر شما هم می‌خواهید با استفاده از موبایل عکس های حرفه‌ای و باکیفیت بگیرید، با مارسین همراه باشید تا در ادامه به بررسی نکات مهم عکاسی با گوشی بپردازیم.

بررسی نکات مهم عکاسی با گوشی

در دنیای امروزی دوربین های حجیم جای خود را به گوشی های هوشمند داده اند که می توانند به راحتی در هر جیبی جا شوند. حافظه موبایل های جدید آنقدر بالا است که شما می‌توانید هر تعداد که خواستید عکس بگیرید و در آخر به راحتی آنهایی را که دوست ندارید حذف کنید.

عکس هایی که با گوشی می‌گیرید، بر خلاف دوربین های قدیمی، فورا روی نمایشگر در دسترس خواهند بود. بنابراین شما میتوانید با دیدن عکس ها، خیلی سریع شروع به تکرار و تمرین کنید و نتایج را بهبود دهید. در ادامه نکات مهم عکاسی با گوشی را به شما ارائه می دهیم که می تواند به شما در بهبود مهارت های عکاسی با گوشی هوشمند کمک کند.

1- چندبار عکس بگیرید

یکی از نکات مهم عکاسی با گوشی این است که شما می توانید به تعداد دلخواه عکس بگیرید و برای دیدن نتایج نیازی به پرینت گرفتن آن‌ها ندارید. این امر یادگیری و بهبود نتایج عکاسی شما را بسیار آسان تر می کند.

مثلا هنگام استفاده از گوشی هوشمند برای عکاسی، این امکان برای شما وجود دارد که در حین حرکت سوژه، پشت سر هم چندین عکس بگیرید. پس از گرفتن مجموعه ای از عکس های پشت سر هم، می توانید بهترین عکس ها را انتخاب کنید.

بنابراین از گرفتن چند عکس دیگر نترسید. هرچه عکس‌های بیشتری بگیرید تجربه بیشتری به دست می‌آوررید. تنها چیزی که باید به آن توجه کنید این است که چقدر فضای ذخیره سازی در گوشی شما وجود دارد و باتری شما چقدر می تواند دوام بیاورد.

چطور با گوشی عکس خوب بگیریم؟

2- با قابلیت‌های دوربین گوشی خود آشنا شوید

برای آموزش عکاسی با موبایل کمی وقت بگذارید تا متوجه شوید دوربین گوشی شما دقیقا چه قابلیت هایی هایی دارد. مثلا به نحوه فوکوس و قرار گرفتن در معرض نور نگاه کنید. این کار معمولا با لمس صفحه نمایش جایی که می‌خواهید نقطه فوکوس باشد انجام می‌شود، اما باز هم خوب است که از قبل، آن را بررسی کنید.

یا ببینید که آیا دوربین گوشی تنظیمات دستی دارد؟ اگر دارد، آن‌ها را بشناسید. مثلا برخی از دوربین ها به شما اجازه می دهند از تنظیمات دستی بیشتری مانند تعادل رنگ و یا سرعت شاتر استفاده کنید.

یا مثلا حالت پانوراما و پرتره را با گوشی تمرین کنید. همه این موارد کوچک می توانند به شما کمک کنند که نحوه استفاده درست از آن‌ها را یاد بگیرید و در نتیجه عکس های بهتری بگیرید.

در مورد آموزش عکاسی پانوراما با گوشی آیفون و اندروید بیشتر بدانید.

3- دست هایتان را ثابت نگه دارید

یکی دیگر نکات مهم عکاسی با گوشی که هر عکاس حرفه‌ای باید آن را بداند این است که هنگام عکاسی دستان خود را تا حد امکان ثابت نگه دارید. کلید رفع لرزش دست این است که نحوه نگه داشتن گوشی خود را تمرین کنید. مثلا به جای اینکه همیشه آن را عمودی نگه دارید، این بار حالت افقی را امتحان کنید تا تصویر وسیع تری داشته باشید.

یا امتحان کنید تا ببینید در چه صورت عکس بهتری میگیرید؟ عکاسی با تنظیم تایمر؟ زدن دکمه شاتر؟ یا دکمه کم و زیاد کردن صدا و … ؟

شما حتی می‌توانید گوشی های سبک تر را انتخاب کنید. هدف آن است که در نهایت بتوانید تصاویر واضح و بدون لرزش بگیرید. همچنین برای پایداری و جلوگیری از لزرزش می‌توانید از سه پایه هم استفاده کنید. سه پایه به شما کمک می‌کند تا روی تصاویر بهتر تمرکز کنید.

نکات مهم عکاسی با گوشی که باید بدانید

4- زوایای مختلف را امتحان کنید

اکثر کاربران هنگامی عکاسی با موبایل، دوربین را در سطح قفسه سینه نگه می‌دارند و شروع به عکس گرفتن می‌کنند. اما گوشی هوشمند دستگاهی برای آزمایش آسان است. پس سعی کنید دیدگاه خود را نسبت به چیزهای مختلف تغییر دهید.

امتحان زوایای مختلف برای عکاسی از سوژه، نتیجه بهتری به شما می‌دهد. بنابراین روی زمین بنشینید، بلند شوید، به چپ و راست حرکت کنید، دست خود را بالاتر یا پایین تر ببرید، گوشی را 45 درجه بچرخانید، مستقیما از بالای سوژه عکس بگیرید و … تا در نهایت دیدگاه خود را تغییر دهید.

تا آنجا که ممکن است زوایای بیشتری را روی سوژه خود امتحان کنید. دیدگاه های مختلف اغلب نتایج و ایده های جالبی را به وجود می آورند.

5- لنز گوشی را تمیز کنید

یکی از نکات مهم عکاسی با گوشی که انجام آن بسیار آسان است، اما خیلی از افراد به راحتی آن را فراموش می کنند، تمیز کزدن لنز دوربین است. اثر انگشت، ذرات گرد و غبار و لکه ها به دلیل استفاده زیاد، در لنزهای دوربین گوشی ها کاملا رایج هستند.

اگر لنز گوشی را تمیز نکنید، به راحتی می‌تواند روی عکس های شما تاثیرات به شدت منفی بگذارد. درست مانند زمانی که شیشه جلوی ماشین کثیف است و تمیز کردن آن می تواند دید واضح تری به شما بدهد و نتایج را بهبود بخشد. تمیز کردن لنز گوشی به سادگی به کمک یک پارچه نرم یا حتی پیراهن شما امکان پذیر است.

نکات عکاسی با موبایل

6- تا حد امکان از نور طبیعی استفاده کنید

تبدیل یک عکس خوب به یک عکس عالی تا حد زیادی به نور محیط بستگی دارد. تعداد کمی از گوشی‌ها به دلیل داشتن سنسورهای کوچک می‌توانند عکس‌های عالی در فضای داخلی ایجاد کنند.

در واقع یک گوشی هوشمند در شرایط کم نور نتیجه خوبی نخواهد داد. بنابراین اگر می‌خواهید با استفاده از گوشی عکس های بهتری بگیرید، تا حد امکان از نور طبیعی استفاده کنید که دستگاه شما بهترین عملکرد را داشته باشد.

مثلا سایه هایی که خورشید روی سوژه ها ایجاد می کند را بررسی کنید. به نور بازتابنده ساختمان ها توجه کنید. یا مثلا در ساعات طلایی کمی پس از طلوع یا درست قبل از غروب خورشید، تمرین عکاسی کنید و به بررسی نتایج بپردازید. تمرین و تکرار در هر زمینه‌ای می‌تواند شما را به راحتی به هدف دلخواهتان برساند.

7- هنگام عکاسی با گوشی زوم (بزرگنمایی) نکنید

هرگز از زوم دیجیتال گوشی هوشمند خود استفاده نکنید. زوم کردن می تواند اولین اشتباهی باشد که هنگام عکس گرفتن با موبایل انجام می شود. بزرگنمایی زیاد تقریبا همیشه نتایج ضعیفی ایجاد می‌کند و کیفیت عکس شما را به شدت کاهش می‌دهد.

بنابراین از نکات مهم عکاسی با گوشی این است که اگر فقط زوم دیجیتال دارید، به جای استفاده از آن، برای حفظ کیفیت تصویر، به سوژه مورد نظر خود نزدیک تر شوید. با این حال زوم اپتیکال نتایج خوبی دارد و بر کیفیت عکس تأثیر نمی گذارد.

تفاوت زوم دیجیتال و زوم اپتیکال چیست؟

در زوم اپتیکال عناصر شیشه‌ای داخل لنز حرکت می‌کنند تا فاصله‌ی کانونی لنز را افزایش یا کاهش دهند. زوم اپتیکال بهترین راه برای بزرگنمایی و در عین حال حفظ کیفیت تصویر تا جای ممکن است.

زوم دیجیتال بدون استفاده از اپتیک‌های لنز است و در درون دوربین انجام می‌شود. برای این کار دوربین عکس را می‌بُرد تا مرکز عکس باقی بماند. سپس مرکز عکس که باقی مانده است با اضافه کردن پیکسل به آن بزرگ می‌شود تا کل قاب را پر کند. در حین این روند کیفیت عکس ممکن است به‌شدت کاهش یابد.

چطور با موبایل عکس خوب بگیریم

8- از قانون یک سوم در عکاسی با موبایل استفاده کنید

یک نکته عالی برای آموزش عکاسی با گوشی، استفاده از قانون یک سوم است. در قانون یک سوم، یک تصویر به 9 بلوک مساوی تقسیم می شود که یک شبکه سه در سه را تشکیل می دهند. هدف شما باید این باشد که مهم‌ترین قسمت‌های تصویرتان را روی خطوط یا در تقاطع آن‌ها قرار دهید تا یک عکس زیبا خلق کنید.

استفاده از قانون یک سوم حس طبیعی تری به تصویر می دهد و به چشم اجازه می دهد به راحتی در اطراف تصویر جریان پیدا کند.

بنابراین چه در حال گرفتن عکس از دوستان خود هستید و چه در حال عکاسی از یک منظره زیبا، می‌توانید قانون یک سوم را امتحان کنید و شاهد نتایج تاثیرگذار آن باشید.

چطور با گوشی عکس خوب بگیریم

9- از قابلیت عکاسی پی در پی استفاده کنید

هنگام عکس گرفتن از اجسام متحرک، حالت عکاسی پی در پی را امتحان کنید. گرفتن صحنه های اکشن سریع مانند مسابقات ورزشی یا تعقیب و گریز حیات وحش همیشه حتی برای عکاسان حرفه ای نیز بسیار چالش برانگیز بوده است.

عکاسی با موبایل این کار را بسیار ساده کرده است. حالت پشت سر هم به شما این امکان را می‌دهد که با فشار دادن دکمه شاتر، تصاویر را پشت سر هم ثبت کنید. سپس می توانید به راحتی تصاویر مناسب را از بین آن ها انتخاب کرده و آنهایی را که نمی خواهید حذف کنید.

10- از حالت HDR استفاده کنید

حالت HDR مخفف High Dynamic Range و به معنای محدوده دینامیکی بالا است که در بسیاری از موبایل های هوشمند رایج است. این قابلیت از نکات مهم عکاسی با گوشی است که جزئیات را از نواحی تاریک و روشن اضافه می کند تا نوردهی متعادل بهتری ارائه دهد. به عبارت دیگر، از روشنایی بیش از حد آسمان یا تاریکی بیش از حد زمین جلوگیری می کند و برای عکاسی منظره بسیار مناسب است.

به عنوان مثال، صحنه‌ای که آسمان روشن‌تر در پس‌زمینه و جسم تیره‌تر در پیش‌زمینه قراردارد از صحنه های متضاد هستند. این کنتراست بالا می‌تواند فوکوس خودکار دوربین را گیج کند و در نتیجه کار تاثیر منفی بگذارد.

 اگر تفاوت زیادی بین روشن‌ترین و تاریک‌ترین قسمت‌های تصویر شما وجود دارد، استفاده از حالت HDR دوربین گوشی گزینه خوبی است. برای استفاده از این قابلیت کافی است به تنظیمات دوربین بروید و HDR را روشن کنید.

تفاوت در نتیجه را در عکس زیر مشاهده کنید. در تصویر سمت راست حالت HDR روشن است و در تصویر چپ خاموش است.

آموزش عکاسی با گوشی

11- فلش گوشی را امتحان کنید

اگرچه دوربین گوشی شما به اندازه یک دوربین دیجیتال قدرت فلش ندارد، اما همچنان می توانید با استفاده از آن به نتایج جالبی برسید. فلش می تواند به تاکید بر سایه، روشن تر کردن رنگ ها و افزودن جلوه های جالب دیگر کمک کند. با گرفتن یک عکس بدون فلش و سپس یکی با فلش آزمایش کنید، یادداشت بردارید و تفاوت ها را مقایسه کنید.

12- فوکوس خودکار در مقابل فوکوس دستی

به دلیل اعماق متفاوت (فاصله بین اشیاء و دوربین) در کادر شما، فوکوس خودکار دوربین ممکن است همیشه روی شیئی که مد نظر شما است تمرکز کند. در این حالت باید فوکوس دستی را انجام دهید.

عکاسی با گوشی این کار را بسیار آسان می کند. فقط با کلیک بر روی شی روی صفحه، باید فوکوس را روی آن شی تغییر دهید. این یکی از نکات مهم عکاسی با گوشی است که می تواند عکس های خیره کننده ای تولید کند که پس زمینه را محو می‌کند.

آموزش عکاسی با موبایل

13- اکسپوژر (Exposure) و تنظیم نور

ماهیت عکاسی نور است. اما بیش از حد آن منجر به عکس های بسیار روشن ( نوردهی بیش از حد) و بسیار کم آن منجر به عکس های بسیار تاریک (کم نوردهی) می شود. بنابراین شما هنگام عکاسی، به مقدار مناسبی از نور نیاز دارید.

با زدن یک ضربه بر روی صفحه، گزینه ای برای تغییر سطح نوردهی برای شما به وجود می آید. به راحتی روی “خورشید” که روی صفحه می‌بینید، انگشت خود را به سمت بالا یا پایین بکشید تا با تنظیم نور، یک عکس عالی از گوشی خود دریافت کنید.

نکات آموزش عکاسی با موبایل

14- از برنامه های ویرایش عکس استفاده کنید

عکاسی با موبایل به دلیل هزاران اپلیکیشنی که به دوربین موبایل ها اختصاص داده شده‌ عالی است.

برنامه‌ها و قابلیت های پیشفرض در اکثر گوشی‌های هوشمند خوب هستند، اما برنامه‌های دیگری مانند Adobe Lightroom ، Photoshop ، Snapseed VSCO و Picsart نیز وجود دارند که شما می‌توانید آن‌ها را امتحان کنید.

این برنامه ها ویژگی‌ها، تنظیمات و فیلترهای بیشتری را ارائه می‌کنند تا عکس‌های شما را به سطح بهتری برسانند. مثلا می توانید عکس های خود را در چند ثانیه برش داده و یا مثلا نور آن‌ها را تنظیم کنید. در نهایت تمامی این تغیرات کوچک در تصویر، می‌تواند نتیجه را چندین برابر بهبود ببخشد.

اگر هنگام عکاسی نمی‌توانید مشکلاتی مانند نور بد را اصلاح کنید، در عوض با نصب چنین اپلیکیشن هایی می‌توانید جزئیات دیگر را بهبود ببخشید، جنبه‌های خاصی از یک تصویر را واضح‌تر کنید، یا متنی را روی عکس خود اضافه کنید.

بنابراین اگر به دنبال نکاتی برای عکاسی بهتر با گوشی هستید، برنامه ادیت عکس مورد علاقه خود را پیدا کنید، کار کردن با آن را به خوبی یاد بگیرید و تصاویر خود را به سطح بالاتری برسانید.

15- از عکاسی لذت ببرید

این آخرین و در واقع تنها قانونی است که باید به آن پایبند باشید و به خودتان قول دهید که هنگام عکاسی با موبایل از آن استفاده کنید. سعی کنید هرکاری که انجام می‌دهید از انجا آن لذت ببرید و با عشق و علاقه آن را شروع کنید.

با سایر دوستان عکاس خود برنامه ریزی کنید و در مکان های مختلف شروع به تمرین عکاسی کنید. انجام  این کار در کنار افرادی که در حال یادگیری و لذت بردن از هنر هستند، پشتکار شما را نیز افزایش می‌دهد و همیشه سرگرم کننده است.

چطور با گوشی عکس بهتری بگیریم

16- به یک موبایل با دوربین بهتر نیاز دارید؟

گاهی اوقات بهترین راه برای گرفتن عکس های بهتر این است که گوشی بهتری تهیه کنید. شما می‌توانید ساعت‌ها مشغول به خواندن مطالبی در مورد نکات مهم عکاسی با گوشی شوید. اما واقعیت این است که کیفیت دوربین گوشی‌های هوشمند بسیار متفاوت است و بیشترین تاثیر را در نتایج عکاسی شما می‌گذارد.

بنابراین سعی کنید با توجه به بودجه و نیاز های خود، یک گوشی موبایل با دوربین مناسب را انتخاب کنید. اینکه گوشی آیفون را برای عکاسی انتخاب کنید یا سامسونگ، شیائومی، هواوی و یا هر برند دیگری، همگی به شرایط و سلیقه شما بستگی دارد.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی نکات مهم عکاسی با گوشی  پرداختیم. اگر می‌خواهید بدانید چگونه با گوشی خود یک عکس حرفه ای بگیرید، بهترین نکته این است که تمرین کنید. گاهی اوقات ساده ترین تصاویر می‌توانند قدرتمندترین آن‌ها باشند. بنابراین هر تعداد که می‌خواهید عکس بگیرید، نتایج را تجزیه و تحلیل کنید و نکات مهم را یادداشت کنید.در مارسین علاوه بر خرید صنایع دستی می توانید درزمینه های مختلف هنری نیز اطلاعات مفیدی کسب کنید.

به نظر شما چه نکات دیگری می‌توانند به بهبود عکاسی با موبایل کمک کنند؟

مارسین-سازه هایی از جنس هنر و تجربه

 

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *