مجله مارسین, مجله هنر

تقویت مهارت های هنری با چند روش موثر

تقویت مهارت های هنری با چند روش موثر

به هنر علاقه دارید؟ حوصلتان سر رفته؟ دوست دارید فعالیت های هنری خود را تقویت کنید اما نمیدانید چطوری؟ با مارسین همراه باشید تا در مجله این هفته به بررسی راهکارهایی مفید برای تقویت مهارت های هنری بپردازیم.

چه بخواهید یک هنرمند حرفه ای شوید و چه بخواهید فقط خود را سرگرم کنید، می توانید با کمی صبر و نیز تمرین و تکرار، در زمینه های هنری مختلف ماهر شوید.

کافیست به یادگیری تکنیک های جدید پرداخته و یک برنامه روزانه برای تمرین خود ایجاد کنید. در نهایت نیز با دشتن یک زاویه دید متفاوت و با ذهنی باز، هنر خود را تقویت کنید.

توجه کنید که برای ارائه آثار منحصر بفرد، گاهی لازم است متفاوت فکر کنید و حتی قوانین را زیر پا بگذارید. پس اصلا نگران نباشید و همین حالا شروع کنید!

فهرست مطالب

تکنیک های جدید را یاد بگیرید

تقویت مهارت های هنری

1- آموزش های آنلاین رایگان را تماشا کنید

اگر می‌خواهید یاد بگیرید که چگونه رنگ‌های خاصی بسازید و یا مثلا سایه‌هایی با ظاهر واقعی ایجاد کنید، تماشای چند آموزش آنلاین رایگان میتواند به شما کمک کند.

در این مواقع سعی کنید کاغذ و قلم و سایر وسایل مورد نیاز خود را نیز در دسترس داشته باشید تا بتوانید در صورت نیاز ویدیو را متوقف کرده و تمرین کنید.

پیشنهاد میکنیم بخش نظرات را نیز در مورد ویدیوها مطالعه کنید. چون به احتمال زیاد نکات و پیشنهادات جالبی به چشمتان می خورد که به تقویت مهارت های هنری شما کمک می کند.

در دنیای امروزی تقریبا برای هر سوالی که برایتان پیش بیاید، پاسخی در اینترنت وجود دارد. بنابراین برای آموزش هر تکنیک خاصی که می خواهید یاد بگیرید، به راحتی در گوگل جستجو کنید.

2- در کلاس های خصوصی شرکت کنید

چه مبتدی باشید و چه مهارت‌هایی در حد متوسط ​​یا پیشرفته داشته باشید، شروع دوره های هنری همیشه به تقویت مهارت های هنری شما کمک خواهد کرد.

شرکت در کلاس ها همچنین یک راهی عالی برای ملاقات با هنرمندان دیگر و دریافت برخی تکنیک ها و انتقادات سازنده است.

3- از کتاب های آموزشی استفاده کنید

اگر مبتدی هستید یا به دنبال مهارت های خاصی میگردید تا بتوانید یک هنرمند ماهر شوید، کتاب‌ها راهی عالی برای شروع و گرفتن ایده های مختلف هستند.

برای این کار شما می توانید انواع مختلف کتاب های آموزشی را به صورت آنلاین و یا از کتابفروشی های بزرگ خریداری کنید.

4- برای تقویت مهارت های هنری خود با هنرمندان دیگر ارتباط برقرار کنید

اگر می‌خواهید طراحی یا نقاشی چیزهای خاصی (مانند افراد، حیوانات و مناظر) یا کار با مواد خاص (مانند رنگ‌های روغنی، آبرنگ و …) را یاد بگیرید، با هنرمندان دیگر به صورت آنلاین و در شبکه های اجتماعی مختلف ارتباط برقرار کنید و به پرسش و پاسخ بپردازید.

 جوامع آنلاین زیادی هستند که در آن هزاران هنرمند برای یادگیری و تقویت مهارت های هنری خود با یکدیگر در ارتباط هستند.

مطلب پیشنهادی: آموزش نقاشی با آبرنگ برای مبتدیان با چند تکنیک ساده

5- نقاط ضعف خود را بسنجید و روی آنها کار کنید

کمی وقت بگذارید و به این فکر کنید که در کدام تکنیک ها مهارت دارید و کدام تکنیک ها را می‌توانید بهبود بخشید.

مثلا سعی کنید برای هر یک از مهارت ها از جمله واقع گرایی، طراحی، پرتره، نسبت ها، آناتومی، ترکیب رنگ، سایه و … به خود از 1 تا 10 امتیاز دهید. سپس برای کارهایی که دارای امتیاز پایین تری هستند تلاش بیشتری کنید.

مثلا اگر در ترسیم اشکال هندسی عالی هستید اما با سایه زدن مشکل دارید، زمان بیشتری را صرف تمرین تکنیک های مختلف سایه زدن کنید.

همچنین میتوانید یک هدف واقع بینانه برای بهبود نقاط ضعف خود تعیین کنید. به عنوان مثال بگویید “من حداقل 40 دقیقه از هر جلسه طراحی را به تمرین سایه زدن چهره ها اختصاص خواهم داد.”

به تمرین و تکرار مهارت های خود بپردازید

چطور مهارت های هنری خود را تقویت کنیم

1- هر روز تمرین کنید و برای خود هدف تعیین کنید

روزانه برای تمرین خود برنامه ریزی کنید، حتی اگر فقط 20 دقیقه وقت خالی داشته باشید! تمرین روزانه برای تقویت مهارت های هنری و تسلط بر تکنیک های جدید ضروری است. اگر مبتدی هستید سعی کنید هر روز حداقل 30 دقیقه تمرین کنید و به تدریج راه خود را تا زمانی که یک ساعت یا حتی بیشتر تمرین کنید، ادامه دهید.

اینکه چه ساعت هایی را در طور شبانه روز به بهبود مهارت های خود اختصاص دهید، کاملا به خود شما بستگی دارد. اما چیزی که اهمیت دارد این است که تمرین های روزنه را به یک عادت خوب تبدیل کنید.

سعی کنید برای خود اهداف روزانه یا هفتگی تعیین کنید. مثلا بگویید، “من قصد دارم این نقاشی را حداکثر تا آخر هفته تمام کنم.”

2- برای تقویت مهارت های هنری خود از عکس‌ها استفاده کنید

تصاویر زیادی وجود دارند که شما می‌توانید از انواع آن ها برای تقویت مهارت های هنری خود استفاده کنید. برای این کار می‌توانید از گوشی خود استفاده کنید.

یا حتی عکس دلخواهتان را چاپ کنید، آن را مقابل خود قرار داده و سعی کنید تا جایی که می توانید از آن الهام بگیرید. برخی از عناصر عکس نیز مانند رنگ‌بندی، طرح و ترکیب می‌توانند به خلاقیت هنری شما کمک کنند.

3- از اشیا مختلف استفاده کنید

به دنبال اشیایی که از نظرتان جالب است بگردید. سپس آن ها را به روش های خلاقانه در مقابل هر پس زمینه ای که دوست دارید بچینید. مثلا شاید دوست داشته باشید که یک گلدان، شمع، و یا یک کاسه میوه را روی یک میز در مقابل یک دیوار شطرنجی قرار دهید.

سعی کنید هنگام تنظیم یک مدل قبل از شروع کار، با حرکت دادن قطعات به اطراف با ترکیب بازی کنید.

همچنین می توانید ایجاد سایه های جالب را با چیدمان مجدد آیتم های بزرگتر یا بلندتر با توجه به منبع نور در نظر بگیرید. به عنوان مثال، ممکن است با قرار دادن یک شمع بلند بین کاسه و منبع نور در اتاق، سایه جالبی روی یک کاسه ایجاد کنید.

حتی می توانید از مانکن ها برای تمرین آناتومی و طراحی بدن استفاده کنید. انجام این کار به ویژه برای یادگیری تناسبات بسیار مفید است.

4- از دوستان یا خانواده خود کمک بخواهید

اگر دوست دارید طراحی سبک زندگی یا پرتره را تمرین کنید، میتوانید برای تقویت مهارت های هنری خود از آشنایان خود بخواهید در طراحی یا نقاشی مدل شما شوند. البته به شرطی که با یک جا نشستن برای مدت زمان طولانی مشکل نداشته باشند!

پیشنهاد می کنیم اگر از مدل زنده استفاده می کنید، به نورپردازی هم توجه داشته باشید. مثلا شاید بخواهید از یک چراغ رومیزی کوچک برای روشن کردن صورت آنها از کنار استفاده کنید تا سایه های جالبی ایجاد کنید.

5- تا حد امکان از لوازم هنری با کیفیت استفاده کنید

برای اینکه یک هنرمند ماهر و بی نقص شوید، باید بدانید که هرچه رنگ، قلم و سایر ابزارشما با کیفیت تر باشند، عملکرد بهتری نیز خواهند داشت.

سرمایه گذاری در هنر نیز این احتمال را افزایش می دهد که آن را جدی بگیرید و به تمرینات خود ادامه دهید. اما اینطور نباشد که به کل مواد و ابزار ارزان‌تر را نادیده بگیرید چون گاهی همان وسایل هم بهترین نتیجه را شما خواهند داد.

بنابراین سعی کنید برند ها، فروشگاه ها و قیمت های مختلف آنها را امتحان کنید تا در نهایت بهترین گزینه را برای خرید های بعدی انتخاب کنید.

6- سبک های جدید را امتحان کنید

سبک‌های مختلف را امتحان کنید تا مجموعه مهارت‌های کلی خود را گسترش دهید. به عنوان مثال اگر معمولا از مداد و مداد رنگی برای خلق هنر کلاسیک استفاده می‌کنید، این بار سعی کنید رنگ روغن را امتحان کنید کنید.

حتی اگر شرایطش را دارید میتوانید با تهیه یک تبلت قلم دار، نقاشی دیجیتال را شروع  کنید. یادگیری سبک های مختلف همچنین به شما کمک می کند تا قطعات ترکیبی منحصر به فرد ایجاد کنید و در نهایت هنر خود را بهبود دهید.

مطالب مشابه:

هنر های تجسمی

7- از هنرمندان مورد علاقه خود الهام بگیرید

به کارهای برخی از هنرمندان مورد علاقه خود نگاه کنید و یاد بگیرید که چگونه تکنیک های خاصی را انجام دادند.

به عنوان مثال اگر می خواهید در ترکیب رنگ ها بهتر شوید، می توانید تمرکز خود را بر روی یکی از آثار ون گوگ بگذارید. سپس از آن مهارت الهام گرفته و در کار خود از آن استفاده کنید.

همچنین می توانید برای گرفتن ایده های خلاقانه جدید از گالری ها و موزه های هنری مختلف دیدن کنید. یادداشت ها و اظهارات هنرمند را در کنار قطعات بخوانید تا ببینید از چه موادی استفاده کرده اند. حتی اگر خود هنرمند در آن جا حضور دارد، از او در مورد تکنیک هایش سوال کنید تا به تقویت مهارت های هنری خود کمک کنید.

بیشتر بخوانید:

8- از امتحان کردن و زیر پا گذاشتن برخی قوانین نترسید

شاید برایتان جالب باشد که بدانید که حتی برخی از بزرگترین هنرمندان هم دارای عقاید قوی و دیدگاه های منحصر به فرد خود هستند. بنابراین با خیال راحت علیه هنجارهای هنری شورش کنید.

به این فکر کنید که چگونه پیکاسو علیه شیوه‌های سنتی شورش کرد یا چگونه ادگار دگا روش‌های کلاسیک ترکیب‌بندی را رد کرد. همانطور که پیکاسو گفت: “قوانین را مانند یک حرفه ای بیاموزید تا بتوانید مانند یک هنرمند آنها را بشکنید!

هنر به معنای اشتباه کردن و کار کردن با آنهاست، بنابراین اگر موارد جدید زا امتحان کردید و نتیجه را دوست نداشتید، راهی پیدا کنید که از آن چیز جدیدی بسازید.

زاویه دید خود را تغییر دهید و بیشتر دقت کنید

بهبود فعالیت های هنری

1- در محیط اطراف خود وقت بگذرانید

به رنگ، شکل، بافت و اندازه چیزهای تصادفی را که در طول روز با آنها مواجه می‌شوید، توجه کنید. به چهره شخصی که با او صحبت می کنید بیشتر دقت کنید. توجه کنید که نور چگونه بر سایه ها و شکل ویژگی های آنها تأثیر می گذارد.

تمامی این موارد به مرور به شما کمک بسیاری می کند تا درک بهتری از ظاهر واقعی آن ها پیدا کنید و مهارت های خود را بهبود دهید.

2- برای تقویت مهارت های هنری خود به تنوع رنگ ها توجه کنید

 وقتی به چیزی نگاه می کنید، به هر گونه تنوع رنگی آن توجه کنید و این که چگونه باعث می شوند چشمان شما بخواهد درنگ کند و به سمت دیگری حرکت کند.

برای نمونه به تمام رنگ های ظریف و سایه‌های مختلف قرمز روی یک سیب را به خوبی نگاه کنید.

یا اگر به یک لاله با رنگ روشن نگاه می کنید، توجه کنید که چطور گلبرگ های آن با رنگ سبز ملایم ساقه تضاد دارند و چگونه چشمان شما به سمت لبه های روشن تر گلبرگ ها کشیده می شود.

تمامی این نکات ریز در نهایت می توانند به تقویت مهارت های هنری شما کمک شایانی کنند.

3- به اجسام مختلف نگاه کنید تا ترکیب شکل و رنگ آنها را ببینید

زمانی را به خیره کردن چشمان خود به یک شی، منظره یا صحنه خاص اختصاص دهید. پلک زدن توانایی چشمان شما برای دیدن رنگ و جزئیات را به حداقل می رساند و تمایز بین چیزها را محو می کند.

این کار به ویژه برای زمانی مفید است که بخواهید انبوهی از چیزهایی که در دوردست هستند مانند یک منظره یا جنگلی پر از درخت را نقاشی کنید.

جمع بندی

در این مجله از مارسین به بررسی روش های برای تقویت مهارت های هنری پرداختیم. هنر، سفر یک روح آزاد است. اگر شما هم به فعالیت های هنری علاقه دارید، پیشنهاد میکنیم با یادگیری تکنیک های جدید و تمرین و تکرار به یک هنرمند موفق در زمینه دلخواه خود تبدیل شوید.

منتظر چی هستید؟ همین حالا شروع کنید و از این روش ها برای پیشرفت هرچه بیشتر خود استفاده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *