مجله استایل, مجله سبک زندگی, مجله مارسین, مجله هنر

استفاده از سبک سنتی و صنایع دستی در حوزه مد و لباس

استفاده از سبک سنتی و صنایع دستی در حوزه مد و لباس

استفاده از سبک سنتی و صنایع دستی در حوزه مد و لباس، هویت ایران و ایرانی را زنده می‌کند. امروزه صنایع دستی و دنیای مد و لباس دو صنعت جدا از هم و در عین حال به هم پیوسته هستند. درواقع چند سالی هست که گام هایی جهت پیوند و همکاری بین این دو گروه برداشته شده است.

به طوری که امروزه از طرح سنتی و هنر دست در طراحی های مدرن استفاده می‌شود. با این حال استفاده از سبک سنتی، چاپ‌های سنتی و نیز دوخت‌ های تزئینی در انواع لباس، مانتو، کیف، کفش، شال، روسری و … همچنان جای پیشرفت بسیاری دارد. با مارسین همراه باشید تا در ادامه به بررسی بیشتر استفاده صنایع دستی در حوزه مد و لباس بپردازیم.

ارتباط سبک سنتی و صنایع دستی با مد و لباس

ایجاد چند بخش مجزا مانند سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، ساماندهی مد و لباس، عفاف و حجاب و … توسط سازمان های نظارتی، باعث شده است تا مردم فکر کند که همه این ها جدا از هم هستند. در صورتی که حوزه های صنایع دستی و مد و لباس با یکدیگر مرتبط اند.

فارغ از پیشرفت چشمگیر صنایع دستی ایران در سراسر جهان به علت تنوع بالای رشته های هنری و نیز درجه یک بودن محصولات، استفاده از سبک سنتی و صنایع دستی در حوزه مد و لباس نیز در حال گسترش است.

ایجاد غرفه ‌های مد و لباس ایرانی در نمایشگاه‌ های صنایع دستی کشور و نیز همکاری طراحان با تولید کنندگان به آشنایی مردم با سبک سنتی در مد و لباس و نیز شناسایی سلیقه مخاطبان کمک شایانی کرده است.

امروزه استفاده از سبک سنتی در دنیای مد و پوشاک مدرن بسیار رایج شده و مورد استقبال عده زیادی از مردم به ویژه جوانان قرار گرفته است. در این میان طراحان نیز در تلاش هستند تا با بررسی سلیقه ها و علایق شخصی جوانان، به طراحی لباس و اکسسوری های مدرن بر گرفته از سبک سنتی و محلی بپردازند.شاید بتوان بخشی از خرید صنایع دستی را در حوزه مد و پوشاک در نظر گرفت.

استفاده از مانتو طرح سنتی در حوزه مد و لباس

انواع سبک های سنتی در ایران

سبک سنتی هر قوم و قبیله ای با توجه به مواردی مانند فرهنگ، دین و مذهب آن ملت، موقعیت جغرافیایی، شرایط آب و هوایی و … متفاوت است. همین موضوع میتواند در طراحی و سبک لباس مردم هر منطقه  تفاوت بسیاری ایجاد کند.

 این تنوع به وجود آمده در در طرح ها باعث شده است تا حتی مردم یک منطقه از پوشش مردم در مناطق دیگر نیز در طراحی لباس ها و استایل خود استفاده کنند. امروزه استفاده از لباس های سنتی تنها به مردم آن قوم محدود نمی‌شود؛ بلکه در انواع طراحی های مدرن و امروزی نیز از بسیاری از طرح های سنتی استفاده می‌شود.

شال و روسری طرح سنتی در حوزه مد و لباس

کاربرد سبک سنتی و صنایع دستی در حوزه مد و لباس

اکثر مردم به ویژه جوانان، برای استایل و سبک شخصی خود اهمیت بسیاری قائل می‌شوند. برخی افراد حتی لباس ها و استایل های روزانه خود را متناسب با دنیای مد و ترند پیش می‌برند. در مورد چطور استایل شخصی مخصوص به خود را داشته باشیم بیشتر بدانید.

 مشخص است که سلایق شخصی هر فرد با افراد دیگر می‌تواند تفاوت بسیاری داشته باشد. مثلا عده‌ای دوست دارند ساده اما شیک باشند و عده‌ای دیگر نیز از سبک سنتی و صنایع دستی در حوزه  مد و لباس استفاده می‌کنند. بطوری که سبک مدرن خود را با انواع لباس، کیف و کفش و اکسسوری های سنتی ست می‌کنند.

یک طراح ماهر، با خلاقیت و هنر دست خود می‌تواند استایل های سنتی مدرن و زیبا را متناسب با سلایق مخاطبان خلق کند.

استفاده از سبک سنتی در لباس و مانتو

استفاده از سبک سنتی و صنایع دستی در حوزه مد و لباس می‌تواند بسیار گسترده باشد. با نگاهی به مانتو های مدرن و امروزی حتما متوجه ترکیب سبک های سنتی با طرح و رنگ های متفاوت در آن ها خواهید شد.

مثلا هنر سوزن دوزی در بلوچستان علاوه بر اینکه در مواردی مانند ساخت عروسک، لباس های محلی و … استفاده می‌شود، در طراحی مانتو های مدرن نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و با نقش و نگار های جذابی که دارد جلوه خاصی به آن‌ها می‌بخشد.

علاوه بر آن، در تئاتر نیز از صنایع دستی و سبک سنتی در لباس و پوشش، اکسسوری ها و نیز طراحی صحنه استفاده می‌شود. امروزه حتی طراحان زیادی در دنیای مد و لباس، از برخی از لباس های سنتی مثل “کیلت” الهام می‌گیرند. کیلت یک دامن چهارخانه مردانه اسکاتلندی با رنگ قرمز است که در جشن ها و مراسم های محلی از آن استفاده می‌شود.

استفاده از مانتو طرح سنتی در مد و لباس
استفاده از مانتو طرح سنتی در حوزه مد و لباس

استفاده از سبک سنتی در کیف و کفش

 علاوه بر انواع لباس و مانتو، کیف و کفش های متنوعی نیز از جنس جاجیم، گلیم، پارچه، چرم و دست دوز، و همچنین کیف های پارچه‌ای که با دوخت ها و نقش های سنتی تزئین شده اند نیز وجود دارند که مورد استقبال بسیاری از افراد قرار می‌گیرند.

 استفاده از کیف و کفش هایی با طرح سنتی که توسط دستان هنرمند هنرمندان طراحی شده است، فرهنگ ایرانی را زنده ‌میکند.

این کیف و کفش ها در مدل های مختلفی به صورت ست و یا تکی در بازار وجود دارند و شما می‌توانید با توجه با علایق شخصی خود، در استایلتان از آن‌ها استفاده کنید.

استفاده از کفش سنتی و کیف طرح سنتی در حوزه مد و لباس
کفش سنتی و کیف طرح سنتی در حوزه مد و لباس

استفاده از سبک سنتی در شال و روسری

 استفاده از سبک سنتی و هنر های دستی در بسیاری از شال و روسری ها نیز به چشم می‌خورد. هر یک از این شال و روسری ها دارای اندازه و طرح و رنگ متفاوتی هستند که به راحتی با استایل های مختلف ست می‌شوند.

طرح کاشی، اسلیمی، فرش و گلیم، مینیاتور، خوشنویسی، قلمکار، گلدار ترکمن و … همگی بخشی از انواع شال و روسری های سبک سنتی هستند.

از طرفی مثلا چاپ دستی طرح سنتی دلخواه شما بر روی یک روسری نخی می‌تواند استایل شما را کاملا شخصی سازی کند. علاوه بر آن، عده‌ای حتی برای تزئین مواردی مثل میز و دیوار از روسری های سبک سنتی استفاده می‌کنند.

استفاده از شال و روسری طرح سنتی در حوزه مد و لباس
شال و روسری طرح سنتی در مد و لباس

استفاده از سبک سنتی در اکسسوری

طرفداران سبک سنتی معمولا از زیورآلات دست ساز شامل گوشواره، دستبند، گردنبند، پابند، انگشتر و یا حتی مواردی مانند بند عینک استفاده میکنند. این زیورآلات دارای طرح و جنس های متفاوتی هستند که مورد پسند افراد زیادی با سلایق شخصی متفاوت است. شما هم می‌توانید با توجه علاقه و استایل خود، از انواع زیورآلات با مهره های سنگی یا چوبی، چرم و یا پارچه‌ی بافته شده استفاده کنید.

استفاده از دستبند طرح سنتی در حوزه مد و لباس
استفاده از بند عینک طرح سنتی در حوزه مد و لباس
استفاده از گوشواره طرح سنتی در حوزه مد و لباس
استفاده از پابند طرح سنتی در حوزه مد و لباس

چطور استایل سنتی داشته باشیم؟

اگر شما هم به استفاده از سبک سنتی و صنایع دستی در حوزه مد و لباس علاقه دارید، می‌توانید به راحتی آن ها را وارد استایل شخصی خود کنید. تنوع بسیار زیاد در سبک سنتی و هنر های دستی این امکان را به شما می‌دهد که استایل خود را شخصی سازی کنید و با تیپ منحصر بفرد خود در میان اطرافیان بدرخشید.

مهم نیست که سبک و استایل شما چگونه است. در هر صورت می‌توانید از سبک سنتی در انواع لباس و اکسسوری های خود استفاده کنید. اما دقت داشته باشید که یک انتخاب نامناسب می‌تواند به راحتی تیپ شما را به هم بزند.

لباس های تزئین شده با هنر های دستی، گلدوزی، قلاب بافی سوزن دوزی، چاب دستی، چاپ سیلک سکه دوزی، مکرومه، چهل‌تکه‌دوزی، منجوق‌دوزی، مهره‌بافی و … همگی می‌توانند به شما برای داشتن یک استایل سنتی با هویتی اصیل کمک کنند.

جمع بندی

در این مجله به بررسی استفاده از سبک سنتی و صنایع دستی در حوزه مد و لباس و ارتباط آن ها با یکدیگر پرداختیم. همچنین به طرح های سنتی مورد استفاده در مانتو، شال و روسری، کیف و کفش و اکسسوری های مدرن و مورد پسند مخاطبان امروزی اشاره کردیم.

آیا شما هم به استایل های سنتی علاقه دارید؟ از چه طرح های سنتی در مد و لباس استفاده می‌کنید؟ به نظر شما چه ارتباط های دیگری بین دنیای مد و لباس و صنایع دستی وجود دارد؟

مارسین-سازه هایی از جنس هنر و تجربه

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *