مجله استایل, مجله مارسین

سنگ ماه تولد من چیه؟🌙💎 نماد،ویژگی و عکس

سنگ ماه تولد

سنگ ماه تولد چیست؟ از قرن شانزدهم میلادی، مردم در سالی که به نمودار سنگ تولد معروف است، به مدت 12 ماه از سنگ های قیمتی مختلف به عنوان نماد یک ماه خاص انتخاب و استفاده می کردند و معتقد بودند که خواص و معانی هر یک از سنگ های قیمتی برای متولدین آن ماه تاثیر دارد.

این سنگ های قیمتی انتخاب شده که هر ماه را نشان می دهند، سنگ تولد نامیده می شود. پیشینیان عموماً بر این باور بودند که سنگ ماه تولد دارای قدرت جادویی برای محافظت از آنها در برابر شر هستند و می توانند برای مردم خوش شانسی بیاورند.

امروزه با پیشرفت علم، بسیاری از افراد به کارکردهای واقعی سنگ تولد اعتقادی ندارند، بلکه آن را به عنوان یک سنت و سرگرمی می دانند. در این مجله از مارسین ما لیستی از سنگ های قیمتی را به تفکیک ماه ایجاد کردیم و امیدواریم که در ادامه بتوانیم اطلاعات مورد نیاز شما را فراهم کنیم.

سنگ ماه تولد مدرن در مقابل سنتی

در سال 1912، انجمن ملی جواهرات فهرستی از به اصطلاح “سنگ های تولد مدرن” را منتشر کرد. فهرست مدرن تا حدودی با لیست سنتی متفاوت بود. تا به امروز، جواهرات به اضافه کردن گزینه هایی به نمودار سنگ تولد مدرن ادامه می دهند. برای مثال، اسپینل، سیترین و تانزانیت افزوده‌های جدید اخیر هستند. امروزه مردم آزادانه از هر دو لیست سنگ هایی را انتخاب می کنند که برایشان جذاب است. اما در ادامه مقاله قصد داریم به بررسی اصلی ترین سنگ متولدین هر ماه بپردازیم.


“فروردین” مدرن: الماس سنتی: الماس


“اردیبهشت” مدرن: زمرد سنتی: زمرد


“خرداد” مدرن: الکساندریت سنتی: مروارید


“تیر” مدرن: یاقوت سرخ سنتی: یاقوت سرخ


“مرداد” مدرن: زبرجد، اسپینل سنتی: ساردونیکس


“شهریور” مدرن: یاقوت کبود سنتی: یاقوت کبود


“مهر” مدرن: تورمانیل سنتی: اوپال


“آبان” مدرن: سیترین سنتی: توپاز


“آذر” مدرن: توپاز آبی، زیرکون آبی، تانزانیت سنتی: فیروزه، لاجورد


“دی” مدرن: گارنت سنتی: گارنت


“بهمن” مدرن: آمتیست سنتی:آمتیست


“اسفند” مدرن: آکوامارین سنتی: سنگ خون


سنگ ماه تولد

سنگ ماه تولد فروردین: الماس

الماس، سنگ ماه تولد فروردین، محبوب ترین سنگ برای حلقه ازدواج در جهان است. این جواهرات به دلیل زیبایی و وضوح کلاسیک خود بسیار ارزشمند هستند. برای اطلاعات بیشتر درباره سنگ های قیمتی پیشنهاد میکنیم مقاله مربوط به سنگ های قیمتی و انواع آنها را نیز در مارسین مطالعه کنید.

نماد

الماس ها به دلیل سختی بسیار زیاد، دوام کلی و زیبایی غیرقابل انکارشان با قدرت و عشق ابدی همراه هستند. جای تعجب نیست که آنها معمولا در طرح های حلقه نامزدی و ازدواج استفاده می شوند.

رنگ

در حالی که اکثر الماس ها بی رنگ هستند، ممکن است رنگین کمانی کامل از رنگ های فانتزی را بیان کنند. از قرمز تا آبی تیره و زرد گرم، الماس رنگی فانتزی برای همه سلیقه ها وجود دارد.

سنگ قیمتی الماس

سنگ ماه تولد اردیبهشت: زمرد

زمرد از زمان های قدیم مترادف با رنگ سبز بوده است. سنگ زمرد عضو خانواده بریل است و سزاوار قرار گرفتن در بین جواهرات سنتی بزرگ همراه با الماس، یاقوت سرخ و یاقوت کبود است.

نماد

افسانه ها حاکی از آن است که پوشیدن زمرد، هوش بالایی به پوشنده می دهد و به او اجازه می دهد تا به طور عینی فکر کند. برخی دیگر از این سنگ برای ترویج شفا استفاده می کنند. حتی ادعا شده است که زمرد به پوشنده اجازه می دهد تا آینده را پیش بینی کند.

رنگ

بهترین زمردها سبزی یکنواخت و عمیق را بیان می کنند و برخی از آن ها ممکن است ته رنگ آبی نیز داشته باشند.

 

سنگ قیمتی زمرد

سنگ ماه تولد خرداد: مروارید

مرواریدها تنها جواهری هستند که در موجودات زنده، هم نرم تنان نمکی و هم نرم تنان آب شیرین یافت می شوند. با این حال، اکثر مرواریدهای موجود در بازار امروزه کشت یا پرورش داده می شوند، زیرا اکنون به ندرت در طبیعت یافت می شوند. در حالی که مرواریدها به مراقبت ویژه نیاز دارند، اما جذابیت ماندگاری برای جواهرات دارند، به ویژه به عنوان سنگ ماه تولد سنتی اردیبهشت.

نماد

بهترین مرواریدها سطوح بدون لک را با رنگ آمیزی یکنواخت دارند. بنابراین، ارتباط طبیعی با ویژگی هایی مانند صداقت، پاکی و خرد وجود دارد. برخی از فرهنگ‌ها مروارید را با امر الهی مرتبط می‌دانند و معتقدند که مروارید اشکی است که از بهشت ​​ریخته شده است، در حالی که برخی دیگر مروارید را در قبر عزیزان خود قرار می‌دهند. افسانه چینی باستان ادعا می کند که سنگ ماه تولد خرداد نشان دهنده خرد و قدرت است و توسط اژدها حمل می شود.

رنگ

در حالی که بیشتر مرواریدها را سفید می‌دانند، اما اکنون در طیف رنگ‌هایی از جمله مشکی، سبز، طلایی، نقره‌ای و رنگ هایی بسته به محل پرورش آنها موجود است.

سنگ قیمتی مروارید

سنگ ماه تولد تیر: یاقوت سرخ

یکی از محبوب ترین سنگ های جواهرات سنتی، یاقوت سرخ است که دوام فوق العاده ای دارد. رنگ‌های یاقوت سرخ که همیشه قرمز است می‌توانند به سطوح روشنی از اشباع برسند. یاقوت‌های باکیفیت برخی از گران‌ترین سنگ‌های قیمتی هستند که قیمت‌های رکورددار آن بیش از 1,000,000 دلار در هر قیراط است.

نماد

یاقوت‌ها از دیرباز با جسم و قدرت مرتبط بوده‌اند. یاقوت سرخ که مورد علاقه جنگجویان بود، تصور می شد که ارتباط نزدیکی با بدن انسان دارد. آنها با افزایش قدرت و استقامت پوشنده اعتبار داشتند. همچنین تصور می شد که یاقوت ها خشم را آرام می کنند و به پوشنده کمک می کنند تا موقعیت های اجتماعی پرشور را طی کند.

رنگ

یاقوت سرخ یک سنگ قیمتی قرمز درخشان است. از نظر فنی، یاقوت سرخ و یاقوت کبود هر دو کوراندوم هستند. یاقوت‌های سرخ سنگ‌های کوراندومی هستند که رنگ قرمز غالب دارند. با این حال، می توانید یاقوت هایی با ته رنگ نارنجی یا صورتی پیدا کنید.

سنگ قیمتی یاقوت سرخ-min

سنگ ماه تولد مرداد: زبرجد

سنگ ماه تولد مدرن مرداد، زبرجد از زمان های قدیم به عنوان یک سنگ جواهر ارزشمند بوده است. این سنگ همیشه رنگ سبز دارد، اما با تغییرات سایه خاص زبرجد به منبع آن بستگی دارد.

نماد

زبرجد ها به عنوان محافظت از پوشنده خود در طول شب شناخته شده اند. این به خاطر این واقعیت است که ظاهر پر جنب و جوش زبرجد باعث ایجاد ارتباط باستانی بین سنگ قیمتی و خورشید می شود. تصور می شد که نزدیک نگه داشتن سنگ در ساعات تاریک باعث دفع ارواح شیطانی شبانه می شود.

رنگ

رنگ سبز برخی از زبرجد ها ممکن است با رنگ سبز نشان داده شده توسط زمرد همپوشانی داشته باشد. با این حال، زبرجد اغلب دارای رنگ زرد منحصر به فردی است که در زمرد مشاهده نمی شود. همچنین برخی از این سنگ ها نیز ظاهری قهوه ای دارند.

سنگ قیمتی زبرجد

سنگ ماه تولد شهریور: یاقوت کبود

تعداد کمی از جواهرات در طول هزاران سال توجه ما را به اندازه یاقوت کبود جلب کرده اند. رنگ های آبی خالص و دوام عالی آن را به یک سنگ قیمتی استثنایی تبدیل کرده است. با این حال، همه یاقوت‌های کبود آبی نیستند. در واقع سنگ ماه تولد شهریور در رنگ های مختلفی از جمله سبز، زرد، نارنجی وصورتی وجود دارد.

نماد

یاقوت کبود به عنوان یک سنگ قیمتی محافظ در نظر گرفته می شود. آنها ممکن است پوشنده را از آسیب فیزیکی و همچنین نیت بد و حسادت محافظت کنند. همچنین تصور می شد که یاقوت کبود خواص دارویی دارد.

رنگ

مانند یاقوت سرخ، یاقوت کبود نیز جواهرات کوراندوم است. آنها در رنگ های رنگین کمانی به جز رنگ قرمز دیده می شوند. (سنگ قرمز یاقوت سرخ است). یاقوت کبود با توجه به رنگ آنها، یعنی یاقوت کبود زرد یا یاقوت کبود بنفش به بازار عرضه می شود. با این حال، کلمه یاقوت کبود به خودی خود به طور خاص به گونه آبی اشاره دارد.

 

سنگ قیمتی یاقوت کبود-min

سنگ ماه تولد مهر: اوپال

اوپال، سنگ ماه تولد مهر، بسیار منحصر به فرد است که طرح و الگوهای آن واژگان توصیفی خود را دارند. بیش از هر سنگ دیگری، هر اوپال به طور مجزا منحصربفرد است. همچنین از ظریف ترین سنگ های قیمتی است که معمولا استفاده می شود و نیاز به مراقبت ویژه دارد.

نماد

شاید به دلیل ظاهر پویا، اوپال ها با نور و جادو همراه هستند. به این ترتیب، عده‌ای آن ها را دارای خواص درمانی مخصوصاً برای چشم می‌دانند. برخی بر این باور بودند که اوپال ها حتی می توانند پوشنده را نامرئی کنند. در حالی که برخی به خرافات منفی در مورد این سنگ می پردازند، برخی دیگر آنها را برای خوش شانسی استفاده میکنند.

رنگ

برخی اوپال ها می‌توانند پدیده‌ای را به نمایش بگذارند که به عنوان بازی رنگ شناخته می‌شود و جرقه‌های رنگی خیره‌کننده‌ ای است که با چرخاندن سنگ حرکت می‌کنند. اوپال ها تنها نگین هایی هستند که می توانند این اثر را نشان دهند، اما همه‌ی آنها این کار را نمی کنند.

سنگ قیمتی اوپال

سنگ ماه تولد آبان: توپاز

توپاز سنگ ماه تولد آبان است که از خانواده کوارتز میباشد. این سنگ قیمتی دارای سختی بالایی (8 موس) است و سنگ های الماس، یاقوت سرخ و یاقوت کبود تنها سنگ های قیمتی رایج با سختی بیشتر هستند. نام توپاز برگرفته از یک کلمه سانسکریتی به معنای آتش میباشد.

نماد

در میان سنگ های قیمتی، توپاز به معنای عشق و محبت است و عده‌ای بر این باورند که این سنگ نمادی از شور و اشتیاق و شادابی نیز میباشد.

رنگ

توپاز در رنگ های مختلف از جمله آبی، قهوه ای، سبز، نارنجی، صورتی، قرمز، زرد، سفید، طلایی، بی رنگ وجود دارد که معمولا دو رنگ آبی و زرد مهم ترین آن ها هستند.

سنگ قیمتی توپاز-min

سنگ ماه تولد آذر: فیروزه

سنگ ماه تولد آذر یکی از قدیمی ترین جواهرات شناخته شده یعنی سنگ فیروزه است. این ماده معدنی دارای رنگ های آبی و آبی-سبز میباشد و هزاران سال است به عنوان سنگ قیمتی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین به دلیل قیمت نسبتا مناسبی که دارند برای ساخت و تزئین انواع طلا و جواهرات نیز از آنها استفاده میشود. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد میکنیم حتما مقاله مربوط به تاریخچه سنگ فیروزه را نیز در مارسین مطالعه کنید.

نماد

اعتقاد بر این است کسانی که از سنگ فیروزه استفاده میکنند، از آسیب در امان مانده و از آنها محافظت میشود.

رنگ

سنگ فیروزه در طیف وسیعی از رنگ های آبی از جمله آبی فیروزه ای و آبی آسمانی مایل به سبز وجود دارد.

کاربرد های سنگ فیروزه

سنگ ماه تولد دی: گارنت

اگرچه گارنت معمولاً با رنگ قرمز مرتبط است، این سنگ‌های قیمتی تقریباً در هر رنگی یافت می‌شوند و انتخاب‌های محبوبی برای انواع جواهرات هستند. خانواده گارنت یکی از پیچیده ترین خانواده های جواهر است. این سنگ به طور واحد نیست و در واقع  از چندین گونه شده است.

نماد

برخی بر این باورند که گارنت یک سنگ محافظ است که صاحب خود را از آسیب محافظت می کند. این موضوع باعث شد که سنگ ماه تولد دی یعنی گارنت در بین جنگجویان و خانواده سلطنتی محبوبیت خاصی پیدا کنند. گارنت‌های قرمز رنگ که گاهی با خون حیات‌بخش همراه است، به سرزندگی، عشق و نور نیز مرتبط است.

رنگ

یافتن کریستال های گارنت بزرگ با رنگ های پر جنب و جوش و شفافیت غیر معمول نیست. شما بسته به نوع گارنت، می توانید از بین گزینه های قرمز، بنفش، سبز، زرد و نارنجی رنگ مورد علاقه خود را  انتخاب کنید.

 

سنگ قیمتی گارنت

سنگ ماه تولد بهمن: آمیتیست

آمتیست کوارتز کریستالی در رنگ‌های مختلف از بنفش کم‌رنگ تا بنفش متمایل به قرمز است. دارای سختی نسبتاً بالایی است که به این معنی است که بسیار مقاوم در برابر خش است. سنگ ماه تولد بهمن برای هر نوع جواهراتی مناسب و البته بسیار زیبا میباشد.

نماد

از آنجایی که رنگ بنفش از دیرباز با خانواده سلطنتی مرتبط بوده است، آمیتیست ها مورد علاقه طبقه حاکم بودند. با گذشت زمان، آمیتیست ها نیز با معنویت، وضوح ذهنی و شفا مرتبط شده اند.

رنگ

انواع بنفش کوارتز که اشباع آن ممکن است از رنگ پریده تا پر جنب و جوش متغیر باشد. به طور کلی، سنگ های زنده نسبت به سنگ های رنگ پریده بیشتر مورد توجه قرار میگیرند و ارزش بیشتری نیز دارند.

 

سنگ قیمتی آمتیست-min

سنگ ماه تولد اسفند: آکوامارین

آکوامارین که از رنگ آب دریا نامگذاری شده است یکی از اعضای خانواده بریل آبی تا سبز آبی است. سنگ تولد ماه اسفند که به راحتی در دسترس است و قیمت متوسطی دارد، یک سنگ جواهر عالی است.

نماد

نام آکوامارین از لاتین به معنای آب دریا گرفته شده است و تصور می شد که این سنگ ها از دریانوردان محافظت می کنند. برخی آکوامارین ها را با شادی زناشویی و عقل برتر مرتبط می دانند.

رنگ

این سنگ ها را می توان در دو رنگ آبی و آبی/سبز یافت. سنگ های آکوامارین همیشه اشباع رنگ و تن روشن خواهند داشت بنابراین هیچ رنگ آبی تیره یا سبز تیره با این اسم نخواهید یافت.

سنگ قیمتی آکوامارین

جمع بندی

در این مقاله از مارسین به بررسی سنگ های قیمتی مربوط به هر 12 ماه پرداختیم و با ظاهر و نماد آنها بیشتر آشنا شدیم.

مجموعه مارسین با فعالیت در زمینه انواع مسائل هنری مانند مد و استایل،فروش صنایع دستی سعی دارد با دادن اطلاعات مناسب به مشتریانش انتخاب و تصمیم گیری را برای آنها راحت تر کند.


 راستی سنگ ماه تولد شما چیست؟ آیا به قدرت های جادویی که ممکن است این سنگ ها داشت باشند اعتقاد دارید؟

مارسین-فروشگاه صنایع دستی

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *