مجله سبک زندگی, مجله مارسین

همه چیز درباره رنگ زرد در دکوراسیون منزل

استفاده از رنگ زرد در دکوراسیون

مهم ترین بخش دکوراسیون هر فضایی، رنگ های مورد استفاده در آن است. اضافه کردن برخی از رنگ ها به دکوراسیون مثل  رنگ زرد موجب روشنی و شادابی محیط می‌شود. در این مجله به بررسی رنگ زرد در دکوراسیون و همچنین روانشناسی این رنگ می پردازیم تا با انتخاب هوشمندانه المان‌ها و رنگ ها، یک دکوراسیون فوق العاده برای فضای منزل خود خلق کنید.

تصور زندگی در اتاقی با دیوارهای زرد ممکن است تصویر زیبایی در ذهن ایجاد نکند. اما جزییات در هر طراحی، سازنده ی زیبایی است و روش های گوناگونی برای استفاده از رنگ زرد در دکوراسیون وجود دارد که به فضای شما انرژی بخشیده و دیزاین منزل شما را دگرگون می‌کند.

روانشناسی رنگ زرد

در نظر گرفتن روانشناسی رنگ ها در انتخاب رنگ های فضایی که قصد دکوراسیون آن را دارید بسیار پر اهمیت است.
اگر قصد استفاده از رنگ زرد را در ترکیب دکوراسیون خود دارید، باید بدانید از نظر روانشناسی، رنگ زرد با شادی، نشاط، انرژی مثبت و هیجان همراه است. اگر احساس ناراحتی یا کسالت می کنید، این انرژی های منفی را به راحتی با استفاده از رنگ زرد، از خود دور کنید. قرار گرفتن در معرض رنگ زرد، احساس خوشبینی و نشاط در شما ایجاد می کند.در یک کلام رنگ زرد سرشار از انرژی است.
 این رنگ نشانگر نور خورشید است و احساس سرزندگی و شادابی را منتشر می‌کند. تماشای رنگ زرد سمت چپ مغز را تحریک می‌کند، که به  منطق و تفکر مربوط است، و باعث شفافیت و عینیت ذهنی می شود.
 
روانشناسی رنگ زرد

به طور کلی رنگ زرد موجب تشدید احساسات زیر می‌شود:

 • اشتیاق
 • فرصت طلبی
 • خودانگیختگی
 • شادی و خوشبختی
 • مثبت اندیشی

اگر فردی هستید که به رنگ زرد علاقه مندید و احساس شوق و امید برایتان ایجاد میکند، پیشنهاد میکنیم که از این طیف رنگ ها، به عنوان رنگ اصلی در دکوراسیون منزل یا اتاق خود استفاده کنید. اما اگر با قرار گرفتن زیاد در معرض این رنگ احساس کسالت و خستگی دارید. پیشنهاد میکنیم از این رنگ بسیار جزئی در تکمیل رنگ های دیگر استفاده کرده و بیشتر در اکسسوری های منزل خود این رنگ را به کار ببرید.

طیف رنگ زرد در دکوراسیون

زرد نیز مانند همه رنگ‌ها، طیف گسترده‌ای از رنگ‌های بسیار روشن تا تیره را در بر می‌گیرد: از زرد لیمویی و بسیار روشن تا خردلی و قهوه‌ای یا بژ.
آگاهی از طیف رنگی موجب می‌شود تا در طراحی فضای داخلی انتخاب‌های گسترده تری داشته باشید. علاوه بر این برخی از طیف های رنگی برای تکمیل برخی رنگ ها موثر هستند.
از طیف های خیلی پررنگ که موجب جلب توجه می شود در اکسسوری ها و موارد جزئی استفاده کنید ولی از رنگ های ملایم تر زرد، می توانید در طراحی بخش های اصلی تر استفاده کرده و جلوه ی خاصی به فضای خانه ی خود ببخشید.
 
 
طیف رنگ زرد

پالت رنگی با زرد در دکوراسیون

کنار هم قرار گرفتن برخی از رنگ‌ها در کنار هم، تعادل و زیبایی بصری ایجاد می‌کند. برخی از پالت‌های رنگی رایج را در ادامه می بینید.

رنگ‌های مکمل زرد در دکوراسیون

چه از رنگ زرد روشن برای افزودن نور به اتاق تاریک استفاده کنید و چه از تضاد رنگ خردلی برای ایجاد تفاوت در طراحی اتاق نشیمن، استفاده از پالت با رنگ زرد هیجان را به خانه شما اضافه می‌کند.
هر یک از رنگ‌های طیف زرد، هرکدام روحیه و جو متفاوتی به فضا می‌دهند که بر اساس نیاز شما میتوانند در فضای خانه مورد استفاده قرار بگیرند.
رنگ‌های مکمل زرد عبارتند از:
 • زرد و سیاه
 • زرد و سبز
 • زرد و طوسی و قهوه‌ای
 • زرد و طوسی
 • زرد و آبی و طوسی
 • زرد و کرم و نارنجی
 • زرد و صورتی
 • زرد و قرمز
برای مثال ترکیب زرد با قرمز، که هردو گرم هستند، فضای اتاق شما را گرم کرده و مناسب برای اتاق خواب نیست. ترکیب رنگ زرد روشن و ملایم با آبی جذابیت زیادی به لوازم تزیینی یا مبلمان اضافه می‌کند و برای دکوراسیون پذیرایی پیشنهاد می شود. اگر دیوار هایی که دارای رنگ ملایم زرد هستند دارید و به فکر پرکردن دیوار های خالی خانه خود هستید بهترین پیشنهاد برای شما استفاده از ساعت های خاتم کاری و میناکاری شده، است چون این ساعتها با رنگ های مختلف و جذاب آبی تزیین شده اند و فضای خالی دکوراسیون شما را با جذاب ترین رنگ تکمیل می کنند.
پیشنهاد میکنیم از صفحه ی ساعت های خاتم کاری مارسین دیدن فرمایید.
 

 

دیوار‌های زرد کمرنگ در یک اتاق احساس آرامش ایجاد می‌کند و سرویس خواب طوسی و زرد شما را به خوابی دلنشین دعوت می‌کند.
اگر به فکر تغییر دکوراسیون داخلی منزلتان هستید، طیف گسترده‌ای از رنگ زرد برای افزودن به طراحی منزل وجود دارد.
انتخاب شما به نحوه استفاده از اتاق و فضایی که می‌خواهید ایجاد کنید بستگی دارد. برای فضا‌های آرامش بخش، مانند اتاق خواب و حمام، از زرد کم رنگ استفاده کنید و برای اتاق ناهار خوری و نشیمن به دنبال سایه‌های جذاب‌تر باشید.
با انتخاب چند تن از رنگ‌های مختلف زرد، در طراحی عمق ایجاد کنید یا با کنار هم قرار دادن چند سایه از زرد در یک ردیف، طیف رنگی داشته باشید به این ترتیب اثری ماندگار و شادی آور در چیدمان منزل خلق کنید.
برخی از ترکیب‌های زیبایی که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، به شرح زیر است:
 • ترکیب زرد، صورتی و کرم، موجب روشنی و شادابی فضا می‌شود.
 • ترکیب آبی با زرد طراحی را به سبک مدرن و خلاقانه می‌برد.
 • در طراحی سبک دهه ۷۰، از پالت زرد - سبز و قهوه‌ای استفاده می‌شود.
 • برای طراحی یک اتاق گرم که از رنگ اشباع شده باشد، ترکیب زرد و قرمز انتخاب مناسبی است.
 • برای طراحی خانه‌ای پیشرفته و مدرن، ترکیب زرد، سیاه و سفید پیشنهاد می‌شود.
 • ترکیب زرد با سبز چمنی احساس طراوت و تازگی به خانه می‌دهد.
 • زرد و فیروزه‌ای یک ترکیب رنگی جذاب و چشمگیر ایجاد می‌کند.

در مجموع استفاده از رنگ های آبی در تلاریته های مختلف در کنار رنگ زرد جلوه ی فوق العاده را ایجاد می کند و پیشنهاد میکنیم اگر  مبلمان یا دیوار های دارای رنگ زرد در دکوراسیون خود دارید حتما وسایل پذیرایی و یا گلدان روی میز را به رنگ های آبی انتخاب کنید تا با قرار گرفتن این رنگ ها در کنار هم فضای دکوراسیون شما از جهت رنگ شناسی تکمیل گردد.

پیشنهاد میکنیم از صفحه ی خرید هدایای سازمانی مارسین دیدن فرمایید.

 

بررسی ۱۰ ترکیب رنگ زرد در دکوراسیون

در ادامه برخی از ترکیب‌های رنگ زرد در دکوراسیون را با هم بررسی می‌کنیم:

۱) رنگ زرد + مشکی

تقابل زرد و مشکی، حس روشنی و پیچیدگی به فضا اضافه می‌کند. این ترکیب رنگیِ جسورانه و چشمگیر در طبیعت، در میان زنبور‌های عسل دیده می‌شود. پالت رنگی زرد و مشکی، کنتراست بالایی دارد، اگر به دنبال ایجاد نسخه ظریف‌تر این ترکیب رنگ هستید، از رنگ خاکستری نیز استفاده کنید. این کار باعث کاهش کنتراست و تسهیل گذار بصری (visual transition) می‌شود.

۲) رنگ زرد + سبز

پالت رنگی زرد و سبز جذابیت بصری زیادی به فضا اضافه می‌کند. رنگ زرد گرم با سردی ملایم سبز، ترکیب رنگ‌های موجود در طبیعت را منعکس می‌کنند و نگاه بیننده را به خود معطوف می‌کند. این ترکیب‌ رنگی وقتی در پس زمینه ای خنثی قرار بگیرد بسیار چشمگیر می‌شود.

ترکیب رنگ زرد و سبز در دکوراسیون

۳) رنگ زرد + خاکستری + قهوه‌ای

خاکستری و قهوه‌ای ترکیب‌ زیبایی با یکدیگر دارند. خاکستری احساس آرامش و ساختارگرایی به همراه دارد و قهوه ای احساس گرما ایجاد می‌کند. این دو رنگ خنثی در کنار رنگ زرد، احساس گرما و تعادل می‌دهند.

۴)رنگ زرد + طوسی

طوسی رنگی خنثی است که احساس آرامش به بیننده می‌دهد. ترکیب رنگ‌های طوسی و خاکستری با زرد، فضا را متعادل، آرام و دلپذیر می‌کند.

۵) رنگ زرد + آبی + طوسی

افزودن رنگ زرد به ترکیب رنگ‌های کلاسیک، مانند آبی و طوسی، باعث ایجاد جذابیت طراحی داخلی می‌شود. آبی و طوسی اغلب به عنوان انتخاب‌هایی محافظه کارانه استفاده می‌شوند. در طراحی داخلی خنثی، خانه‌های گران قیمت یا طرح‌های کلاسیک اغلب پالت آبی و خاکستری دیده می‌شود. با این حال، با افزودن یک المان زرد به فضا می‌توان آن را متمایز کرد.

۶) رنگ زرد + قهوه‌ای + آبی

رنگ زرد یک انتخاب عالی برای ترکیب با رنگ‌های خنثی است. زیرا رنگ زرد باعث افزایش نشاط در یک اتاق می‌شود، در حالی که رنگ های خنثی تعادل و پایداری را به فضا اضافه می‌کنند. ترکیب آبی و قهوه‌ای، ترکیبی خنثی و الهام گرفته از طبیعت (آب و خاک)، در طراحی داخلی بسیار چشم نواز است. افزودن رنگ زرد به این ترکیب، جذابیت آنها را دو چندان می‌کند.

۷) رنگ زرد + صورتی

اگر به دنبال ایجاد یک طرح رنگی پر جنب و جوش و زنانه هستید، پالت رنگی زرد و صورتی یک انتخاب جسورانه است. استفاده با دقت از اشیا با رنگ خنثی، طراحی این فضا را لطیف و متعادل می‌کند.

۸) رنگ زرد + قرمز

رنگ زرد با سایر رنگ‌های اصلی ترکیب مناسبی می‌دهد. پالت رنگی زرد و قرمز یک انتخاب گرم، جذاب و هیجان انگیز است که هر فضایی را روشن‌تر می‌کند. البته برای برقراری تعادل و کاهش شدت آنها بهتر است از عناصری با رنگ های خنثی نیز استفاده کنید.

۹) رنگ زرد + رنگ چوب

ترکیب زرد با عناصر چوبی، فضایی جذاب و طبیعی خلق می‌کند. افزودن گیاهان سبز نیز در تعادل یافتن این فضا کمک می‌کند.

۱۰) رنگ زرد + سفید

ترکیب زرد با سفید انتخابی جسورانه است که حس تمیزی را به فضا می‌دهد. معمولا با اضافه کردن عناصر سیاه رنگ به این پالت رنگی، جذابیت فضا بیشتر می‌شود.

دکوراسیون زرد

اگر شما هم عاشق افزودن رنگ به دکوراسیون منزلتان هستید، نگاهی دقیق به اطرافتان بیاندازید.

 • در کنار رنگ های خنثی و پالت رنگی آبی و خاکستری، افزودن چند المان زرد رنگ، جلوه بصری زیبایی ایجاد می‌کند.
 • اگر به دنبال افزایش شور و نشاط هستید، همنشینی رنگ زرد با قرمز و صورتی، همان چیزی است که در پی آن هستید. رنگ‌های شاد را جسورانه در کنار هم قرار دهید تا به ترکیب دلنشینتان دست یابید.
 • اگر محیط اطرافتان سفید و خالی از رنگ است، ترکیب جادویی زرد و سفید را فراموش نکنید.
 • به دکوراسیون های چوبی و قهوه ای رنگ، با رنگ زرد و گیاهان سبز جلوه ای از طبیعت ببخشید.
در مجوعه مارسین میتوانید با خرید صنایع دستی در رنگ های مختلف متناسب با دکوراسیون زرد رنگ ترکیبی فوق العاده داشته باشید.

مارسین-فروشگاه صنایع دستی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *