تاریخچه سنگ فیروزه

درباره تاریخچه سنگ فیروزه چه می دانید؟

 فیروزه یک فسفات آلومینیوم هیدراته طبیعی با فرمول شیمیایی CuAl6 [(OH) 2 – PO4] 4.4H2O میباشد و نیز دارای رنگ معدنی کمیاب و ارزشمند به رنگ آبی روشن مایل به سبز است. سنگ فیروزه از صنایع دستی ایران نیز یه حساب می آید و از آن به عنوان نگین انگشتر، گردنبند ، گوشواره و دیگر جواهرات استفاده می شود .

نام پیروزه در زبان پهلوی پیروچک (perocak ) از ریشه روچ به معنای روشن ، گرفته شده ‌است  که نشان می دهد اولین فیروزه به دست آمده فیروزه خاکی بوده است که خود روشن و درخشان است.

 

سنگ فیروزه firozeh

 

رنگ سنگ فیروزه مربوط به مس و آهن است . فیروزه یک سنگ زنده است و مواد شیمیایی مانند چربی ها، اسیدها باعث آسیب به آن می شود . فیروزه به معنای پیروزی ایرانیان است . در کتاب حدود العالم از مشرق به مغرب آمده است : و در کوههای او [طوس] معدن پیروز ، معدن مس ، سرب و سرمه و شبه و دیگ سنگین است.

فیروزه شاید قدیمی ترین سنگ شناخته شده برای بشر باشد . مهمترین معدن فیروزه جهان معدن فیروزه نیشابور است که به دلیل جذابیت و کیفیت خاص یکی از معروف ترین سنگ های دنیاست . اکنون پس از گذشت سال ها هنوز هم فیروزه نیشابور از محبوبیت بالایی در بین مردم برخوردار است.

فیروزه سنگی مقاوم و محافظ است که وقتی آن را در دست می گیرید احساس آرامش و راحتی به شما می دهد. سنگ های قیمتی باستانی به دلیل علوم ماوراء طبیعی و خواص درمانی اطراف آن مورد توجه تمدن های متعددی در سراسر جهان بوده اند.

 

نیم ست نقره فیروزه کوب کد 217
نیم ست نقره فیروزه کوب کد 217
انگشتر فیروزه کوب جنس برنج کد 255
انگشتر فیروزه کوب جنس برنج کد 255
گردنبند نقره فیروزه کوب کد 219-min
گردنبند نقره فیروزه کوب کد 219

 

اگرچه بسیاری از این سنگ های قیمتی باستانی هستند ، اما فیروزه در همه دوره ها به عنوان مد مورد استفاده قرار می گرفته است و طرفداران خاص خود را دارد زیرا دارای زیبایی های خاصی است که افراد را به پوشیدن فیروزه رغبت می کند و روی انگشتر، گوشواره، گردنبند، دستبند و … جذابیت دارد.

انواع فیروزه

فیروزه در دل سنگ :  که باید با چکش شکسته شود و سپس فیروزه درونی آن صیقل داده شود تا بدرخشد .

فیروزه آزاد : در دل خاک است و فیروزه خاکی نامیده می شود و همچنین خود جلا و درخشان است . فیروزه های خاکی کیفیت بالاتری نسبت به فیروزه سنگی دارند .

همچنین فیروزه در 2 نوع صاف (عجمی) و رگه دار (شجری) یافت می شود. در ایران نوع عجمی طرفداران زیادی دارد. همچنین نوع عجمی نیشابور با قیمت بسیار بالایی معامله می شود.

 

عجمی فیروزه
فیروزه صاف (عجمی)
شجری فیروزه
فیروزه رگه دار (شجری)

 

سنگ فیروزه در کجا یافت میشود؟

فیروزه در بسیاری از مناطق مانند ایران ، آمریکا ، مصر ، هند و … یافت می شود که به دلیل امتداد رگه های فیروزه از خراسان به خراسان هندوستان ، نیشابور و فیروزه هندی بهترین نوع فیروزه در سطح جهانی است.

همچنین معدن بزرگ فیروزه در شهرستان بابک استان کرمان وجود دارد که با فیروزه نیشابور قابل مقایسه است اما قیمت آن از فیروزه نیشابور بیشتر است زیرا رگه های طلا در این فیروزه وجود دارد. به طور کلی به هر فیروزه مرغوب ، فیروزه ایرانی می گویند.

سنگ فیروزه عمدتاً در سنگ‌های آتشفشانی یافت می‌شود که توده‌های نفوذی و نیمه عمیق در آن‌ها نفوذ کرده‌اند . از مهم ترین معادن فیروزه ایران می توان به فیروزه نیشابور ، باغو (دامغان) ، الله آباد و یخ آباد (کاشمر) ، عبدالله گیو ، علی آباد تفت ، مس چاه فیروزه (شهر بابک) و میدوک اشاره کرد.

معدن فیروزه
معدن فیروزه

 

فیروزه نیشابور ، معروف ترین سنگ فیروزه ایران

نیشابور یکی از معروف ترین معادن فیروزه دنیا را دارد. می توان گفت دلیل اصلی شهرت این شهر معادن فیروزه آن است . به طوری که شهرت آن به جهان نیز رسیده است و علاقه مندان به این سنگ های زیبا و قیمتی حتی ایران را با نام فیروزه می شناسند و برای بازدید از این معدن فیروزه در ایران به کشورمان سفر می کنند.

سنگ فیروزه نیشابور یکی از قدیمی ترین معادن سنگ فیروزه در سطح جهان است که در استان خراسان واقع شده است . معدنی که پس از هفت هزار سال رها نشده است، هنوز هم فیروزه آن در میان جهانیان شهرت دارد و در چشم هواداران خودنمایی می کند.

بهترین نوع فیروزه از نظر کیفیت، رنگ و ارزش در نیشابور است که یکی از قدیمی ترین معادن دنیا است و از 4000 سال پیش تاکنون فیروزه از آن استخراج شده است . معادن فیروزه نیشابور در 55 کیلومتری شمال غربی شهرستان نیشابور، 35 کیلومتری شمال غربی شهرستان فیروزه و 4 کیلومتری شمال غربی روستای معدن قرار دارد.

معدن فیروزه در نیشابور
معدن فیروزه نیشابوز

 

سنگ فیروزه کرمان

فیروزه کرمان (میدوک) یکی دیگر از انواع فیروزه ایران است که در استان کرمان و در 42 کیلومتری شمال شرقی شهرستان بابک و 132 کیلومتری شمال غربی معدن مس سرچشمه قرار دارد. در شهرستان بابک نمونه های بسیار زیبا و متنوعی از فیروزه را مشاهده می کنید.

 

تفاوت معادن سنگ فیروزه نیشابور و کرمان

بی شک فیروزه نیشابور یکی از اصیل ترین و باکیفیت ترین فیروزه های دنیاست، پس در هنگام خرید باید مراقب باشید که بتوانید این فیروزه ها را از هم تشخیص دهید.

فیروزه نیشابور زیباترین و درخشان ترین فیروزه شناخته شده در جهان است و دارای گران ترین رنگ فیروزه ای شناخته شده در جهان یعنی آبی آسمانی است.

اما یکی از کوچکترین معایبی که می توان برای این فیروزه در نظر گرفت این است که ضخامت آن بسیار کم است و گفته می شود ممکن است به یک میلی متر هم نرسد.

فیروزه را معمولاً با سنگی که به سنگ خار می‌گویند، پیدا می‌شود. این سنگ تحت فشار و دمای داخلی زمین تشکیل شده و از تشکیل نگین فیروزه ای خالص جلوگیری می کند.

فیروزه کرمان در حالی که ضخامت بالایی دارد و حالتی گوشتی دارد و حتی در زیر نگین آن، فیروزه به راحتی قابل مشاهده است. معمولاً در معدن سنگ فیروزه کرمان آبی مایل به سبز یافت می شود.

اما ناگفته نماند که این نوع فیروزه در ایران بسیار کمیاب است . در واقع فیروزه نیشابور درخشندگی بیشتری نسبت به فیروزه کرمان دارد که زیبایی این سنگ را دو چندان می کند . از فیروزه نیشابور در صنایع دستی فیروزه استفاده می شود .

جواهرات فیروزه
فیروزه-اصل

 

برای مطالعه مطالب مرتبط درباره فیروزه کوبی و همه چیز درباره آن و نیز کاربرد های سنگ فیروزه با مارسین همراه باشید .

مارسین-سازه هایی از جنس هنر و تجربه

 

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enemad