مجله استایل, مجله مارسین

زیورآلات زنان در اقوام مختلف ایرانی

زیورآلات اقوام ایرانی

زیورآلات ایرانی

زیورآلات از نظر افرادی که در شهر زندگی می کند شاید محدود به طلا جواهرات و بدلیجات باشد . در حالی که بسیاری از زنان در اقوام مختلف از ایده های منحصر به فرد و جدید که حتی مقرون به صرفه نیز هستند استفاده می کنند . زیورآلاتی که زنان روستایی و عشایر از آنها استفاده می کنند ویژه خودشان می باشد و به ندرت در جاهای دیگر یافت میشود .

زیورآلات اقوام ایرانی که ساخته دست های هنرمند اقوام هستند برگرفته از عناصر طبیعت و نیز طرح ها و الگو های باستانی می باشد و ریشه در فرهنگ آنها دارد .

ممکن است شما با نگاه کردن به این نقش های کوچک فقط ظاهری از آن اثر را ببینید اما اگر از آنها درباره این نقش و نگارهای به کار گرفته شده در زیور آلات دست ساز شان بپرسید شما را با داستان های پشت پرده این نقشه ها شگفت زده خواهند کرد .

زیورآلات ایرانی سنتی

 

تنوع زیورآلات ایرانی

زیورآلات سنتی و دست ساز در ایران قدمت چند هزار ساله دارند که این هنر از جمله هنرهای اصیل ایران به شمار می‌آید . از زیورآلات ایرانی در نقاط مختلف جهان استفاده می‌شود و به علت خاص بودن توجه افراد زیادی را به خود جلب می کند .  انواع مدل زیورآلات ایرانی بر اساس عقاید و فرهنگ هر منطقه طراحی شده است .

ساخت زیورآلات با استفاده از  مهره های رنگی شروع شد و به مرور به عنوان بخشی از لباس در میان اقوام مختلف مطرح شد و اقوام مختلف ایرانی هر کدام با توجه به عقاید و رسم و رسومات مخصوص به خود زیورآلات خاص خود را دارا هستند و شاید همین موضوع دلیل تنوع زیاد زیورآلات سنتی و دست سازه صنایع ایرانی باشد .

در ادامه این مقاله می خواهیم به بررسی زیورالات ایرانی در اقوام مختلف بپردازیم و با بخش های کوچکی از استعدادها و هنرهای ایرانیان آشنا شویم . امیدواریم از این مطلب نهایت لذت را ببرید .

 

زیورآلات زنان ترکمن

ساخت و ساز و استفاده از زیورآلات توسط اقوام ترکمن بسیار رایج بوده و ریشه در فرهنگ و آداب و رسوم این قوم دارد . به عبارت دیگر هم جنبه خودآرایی برای آنها دارد و هم فرهنگی و مذهبی .  از خصوصیت‌های زیورآلات ترکمن‌ها وزن سنگین و ابعاد بزرگ آنها می باشد .

از نکات قابل توجه دیگر در زیورآلات ترکمن ها ایجاد صداهایی است که هنگام حرکت کردن و به علت آویزهای مختلفی که دارا هستند ایجاد می‌شود که بخشی از فرهنگ آنها به شمار می‌آید و کیفیت آنها به موقعیت اجتماعی زنان آنها بستگی دارد .

زنان ترکمن همواره از انواع زیورآلات مانند دستبند ، گردنبند ، سربند ، انگشتر ، سینه ریز و مچ بند هایی از جنس طلا و نقره ، آلیاژ برنج ، آب طلا ، ورق طلا و … استفاده می کنند .

همچنین از این زیورآلات برای جلوه دادن و تزئین کردن موهای خود نیز استفاده می‌کند که هر بخش از این زیور آلات نام مخصوص به خودشان را دارند . از جمله زیورآلات ترکمن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد : تنچیر ، چاپراز ، خازدار ، اگمه ، قبه ، مونجوق ، آسیق ، گله یقه ، بیله زیک ، یوزوک و …

زیورآلات زنان ترکمن
زنان ترکمن
زنان ترکمن
ترکمن دستساز

زیورآلات زنان قشقایی

زنان هنرمند قشقایی در کنار استفاده از زیورآلات و جلوه آنها از برخی گیاهان خوشبو نیز استفاده می کنند . این زیورآلات علاوه بر زیبایی و بوی خوشی که دارند ، خاصیت های ضد باکتری نیز دد آنها وجود دارد و به همین علت در میان پوشاک خود نیز از آنها استفاده می کنند . برای جلوه بیشتر و رنگ و لعاب دادن به این زیورآلات از مهره های رنگی مانند عقیق کهربا نیز استفاده می‌کنند .

زیورآلات زنان قشقایی
زنان قشقایی
زنان قشقایی
زیورآلات زنان قشقایی

زیورآلات زنان کرد

مانند اقوام دیگر تزئیناتی که اقوام کرد نیز استفاده می‌کنند اغلب مرتبط با فرهنگ و عقیده های آنها می باشد  و کردها نیز مانند اقوام قشقایی از گردنبندهای گیاهی خوشبو استفاده می‌کند .

اقوام کرد از مهره های سیاه در زیور کنار سرد و گردنبندهای گیاه سمل استفاده می‌کنند تا از چشم بد به دور باشند . همچنین اعتقاد دارند که استفاده از گردنبند شوه ( شبق ) از وارد شدن بختک به خانه جلوگیری می‌کند . کردها در بخش‌های مختلف ایران ساکن هستند و زندگی می‌کنند . آنها از زیورآلات متفاوتی از‌جمله‌ خلخال ، انگشتر‌پا ، پابند ، پاموره ( آویزپا ) دستبند ، بازو بند ، کمربند سنتی ، عاشق‌بند ، زیر‌چانه و … برای زیبایی و آراستن خود استفاده‌میکنند .

زیورالات زنان کرد
زنان کرد
زنان کرد
زیورالات - زنان کرد

زیورآلات زنان بلوچ

زیورآلات در زندگی زنان بلوچ رخنه کرده است و زندگی بدون طلا برای آنها زیبایی ندارد . طرح و نقشه هایی که اقوام بلوچ در زیورآلات خود از آنها استفاده می کنند ، بیشتر از طبیعت الهام گرفته شده است .

بلوچ‌ها از انواع مختلفی از زیورآلات برای سر و مو ، گوش ، بینی ، دست پا و گردن استفاده می‌کنند  .آنها ایده‌های منحصر به فرد و خاص خود را برای زیبایی و تزیین دارند . مثلاً از زیورآلاتی برای آراستن پیشانی ، دور سر و دست‌ها  استفاده می کند و یا برای موهای خود از مودیگ استفاده می کنند که از جنس نقره می باشد و در موهایشان بافته میشود .

از جمله از این زیورآلات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد مودیگ ، سرمودی ، کید ، جومکا ، والی ، پلوه ، لرزونک ، روچ ، چله ، پنجه ، گب و …

زیورآلات زنان بلوچ
بلوچ زنان
زنان بلوچ
جواهرات بلوچ

سخن آخر

زیورآلات زنان هنرمند ایرانی بسیار گسترده بوده و هر یک از آنها نیز مناسبت‌های خاص خودشان را داشته و برگرفته از اعتقاد هر یک از این اقوام می باشد . امروزه در صنعت مد زیورآلات سنتی ایرانی جایگاه خاصی در سراسر جهان داشته و به علت زیبایی ، اصالت ، تنوع در نقش و نگار و نیز منحصر به فرد بودن خود بسیار توسعه پیدا کردند .

مارسین-سازه هایی از جنس هنر و تجربه

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.