خطوط عمودی و افقی در عکاسی


استفاده ازخطوط یکی از عوامل پرقدرت در عکاسی به حساب می‌آید. در مطالب پیشین به انواع خطوط و نحوه استفاده از آنها در عکاسی اشاره کردیم. در این مقاله قصد داریم به تعریف خطوط عمودی و افقی و استفاده از آنان در داخل کادر بپردازیم.

خطوط عمودی

 

خطوط عمودی قابلیت ایجاد حس‌های مختلف، از قدرت و استحکام (همانند آسمان خراش‌ها) تا رشد (همانند درخت) در عکس را دارند. کارایی بیشتر این خطوط زمانی است که کادربندی به صورت عمودی صورت گیرد که در این‌ حالت بر روی ارتفاع و بلندی سوژه اصلی تاکید دارد.

برخی اوقات شکستن این قانون و ثبت خطوط عمودی در کادر بندی افقی حسی را به بیننده منتقل می‌کند که در حالت عادی امکان پذیر نیست.

بهتر است خطوط عمودی در حالت موازی با کناره‌ی تصویر قرار گیرند. هرچند پیدا کردن چنین حالتی آسان نیست، اما با کمی دقت می‌توان حس بهتری را در عکس‌ها ایجاد کرد.

 

 

در صورتی که خطوط عمودی پرقدرتی در داخل کادر شما قرار دارد، استفاده از قانون یک سوم را فراموش نکنید.

قرار دادن خط عمود درست در مرکز عکس، تصویر را به دو قسمت تقسیم می‌کند. شاید در برخی سوژه‌ها این کار باعث بهتر دیده شدن عکس شود، اما در حالت کلی عکس را به صورت دو تکه نمایش می‌دهد.

 

 

سعی کنید دنبال خطوطی باشید که به صورت عمود تکرار شده و بافت خاصی را تشکیل داده‌اند. این جلوه‌ها حس خوبی را در عکس ایجاد کرده و به آن عمق خوبی می‌بخشند.

خطوط افقی

 

خطوط افقی مفهوم و حس «پایداری» و «توقف و استراحت» را به خوبی به بیننده منتقل می‌کند. یک درخت افتاده، دریا، مردم در حال خواب و این‌گونه مثال‌ها، همه نشانی از دوام و توقف زمان برای مدت طولانی را دارند.

اگر می‌خواید با استفاده از خطوط افقی یک حالت آرامش‌بخش و پایدار در تصاویر خود ایجاد کنید، کادر بندی افقی بهترین انتخاب است. در مقابل اگر می‌خواهید صرفا بر روی وجود خطوط تاکید کنید، در حالت عمودی عکاسی کنید.

 

به خاطر داشته باشید استفاده از خطوط افقی به صورت صاف و بدون قطعی باعث می‌شود عکس کسل کننده و یک نواخت به نظر برسد. برای حل این مشکل بهتر است از اشکال دیگر همانند درختان، کوه‌، ساختمان و … در کادربندی استفاده کنید تا جذابیت خاصی به عکس ببخشید.

قرار دادن خطوط افقی در مرکز تصویر باعث می‌شود یک ترکیب‌بندی نه چندان جالب در عکس به وجود آید. بهتر است خطوط را در یک سوم بالایی یا زیرین قرار دهید.

لایه‌های افقی می‌توانند ریتم و الگوی خاصی را در عکس ایجاد کرده و باعث جذب نگاه بیننده به عکس شوند.

قطع کردن امتداد خطوط افقی توسط شکل یا خطی عمودی نیز می‌تواند عکس جذابی ایجاد کند. از تراز بودن دوربین خود مطمئن شوید تا عکس‌ها بهتر و جذاب‌تر ثبت شوند.


مارسین-سازه های از جنس هنر و تجربه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enemad