مجله مارسین, مجله هنر

فیروزه کوبی

فیروزه کوبی

سنگ فیروزه یکی از زیبا‌ترین سنگ‌های موجود در جهان است که همواره مورد توجه انسان‌ها قرار گرفته است. رنگ جذاب و آبی این سنگ به دلیل وجود عنصر مس در آن است. این سنگ در کشورهایی هم‌چون مصر، مکزیک، آمریکا و ایران یافت می‌شود اما بهترین و مرغوب‌ترین نوع این سنگ مربوط به کشور ایران است که از کهن‌ترین و بزرگ‌ترین معدن فیروزه جهان که در نیشابور است استخراج می‌شود . 

فیروزه کوبی از صنایع دستی ایران می باشد و با نشاندن قطعه های کوچک سنگ فیروزه به حالت موزاییکی بر روی سطح ظرف ها ، زیورآلات و اشیای تزئینی  ساخته می شود. در فیروزه کوبی معمولا از پایه هایی به جنس مسی، برنجی، نقره، ورشویی یا برنزی استفاده می شود.

هرچه ظرف فیروه کوبی پرکارتر و منظم تر باشد و فاصله کمتری بین قطعات فیروزه کوبی باشد ارزش هنری بیشتری دارد.امروزه مرکز این هنر در اصفهان می باشد. این هنر حدود 60-70 سال پیش در مشهد به دست نعمت الله لایق انجام شده و به اصفهان آورده شد.

انگشتر فیروزه کوب جنس برنج کد 255
انگشتر فیروزه کوب جنس برنج کد 255
ظروف فیروزه کوبی شده
ظروف فیروزه کوبی شده
نیم ست نقره فیروزه کوب کد 217
نیم ست نقره فیروزه کوب کد 217

 

کاربرد فیروزه کوبی:

فیروزه کوبی مانند بسیاری از هنرها جنبه تزئینی و تجملی دارد اما از آن جا که این هنر را بر روی ظروفی مانند شیرینی خوری، قندان، گلدان،گلاب پاش، سنگاب و… پیاده سازی می کنند جنبه ی کاربردی نیز پیدا می کند.

اما امروزه از فیروزه کوبی به جز بر روی ظروف و زیورآلات برای ساخت تابلوهای نفیس نیز استفاده می شود. بدین گونه که خوشنویسی بر روی سطح اگر پارچه‌ای باشد نوشته شده و سپس فیروزه‌ها بر روی آن چسبانده می‌شوند و اگر سطح مورد نظر چوبی باشد بعد از لیزر طرح مورد نظر بر روی چوبی تکه‌های فیروزه داخل آنها کار می‌شود.

تابلو فیروزه کوب
تابلو فیروزه کوب

 

مراحل ساخت فیروزه کوبی :

1- زرگری یا مسگری : که توسط اساتید فنی این رشته انجام می شود.
2- فیروزه‌کوبی : خرد کردن و چسباندن سنگهای فیروزه در کنار هم در جای مخصوص خود.
3- پرداخت کاری : پرداخت و پلی استر کاری.

استادان برجسته :

از استادان این هنر میتوان یوسف حاکمیان، حاج داداش، الیاهو، سلیمان صدیق پور، روبن یروشالمی، محمد حسن جعفری و امیرآقاجانی را نام برد.

انواع سنگ فیروزه :

سنگ های فیروزه از لحاظ کیفیت و رنگ، به دو نوع فیروزه‌ی گچی – سفید و فیروزه‌ی سنگی- آبی، سبز تقسیم می‌شود که فیروزه‌های آبی، سبز خود به دو دسته متوسط و مرغوب تقسیم می‌شوند.

نوعی که بیشتر در فیروزه کوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد فیروزه‌های سنگی- آبی و سبز است زیرا فیروزه‌ای که در کار فیروزه‌کوبی استفاده می‌شود باید قابلیت تحمل گرما و فشار زیاد را داشته باشد چرا که طی عملیاتی که شامل مراحل فشار و گرمای زیاد است فیروزه به‌وسیله‌ی لاک بر رو شی مسی چسبانده می‌شود.

نکات نگهداری ظروف فیروزه کوبی :

ماندگاری ظرو ف فیروزه‌کوبی شاید تا دویست سال هم باشد اما دو چیز به اشیا فیروزه‌کوب صدمه وارد می‌کند:

1- ضربه خوردن : که در اثر افتادن ظروف فیروزه کوبی به‌وجود می آید که در این صورت فیروزه‌های موزاییک شده در اثر افتادن و برخورد با زمین می‌شکنند و از جا در می‌آیند.

2- روغن یا مواد روغنی : این مواد رنگ آبی فیروزه را کدر و بد رنگ می‌کند.

فیروزه کوبی
هنر فیروزه کوبی
سماور فیروزه کوبی
سماور فیروزه کوبی
بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

2 نظر در “فیروزه کوبی

  1. نگار گفت:

    خیلی قشنگه می تونیم خودمون هم طرح بدیم برامون اجرا کنند

    1. مدیر سایت 2 گفت:

      بله طراح شخصی و شخصی دوزی داریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *