مجله مارسین, مجله هنر

مقدمات آموزش نقاشی روی سفال

مقدمات آموزش نقاشی روی سفال


سفالگری یکی از کهن ترین صنایعی است که محل تولید آن از کشور ایران است. تاریخ سفالگری در ایران از هزاره هشتم پیش از میلاد شروع شد.

مهم ترین پیشرفت در صنعت سفال سازی، خلق نقاشی روی سفال ها می باشد. این روش ممکن است در نتیجه انگیزه زیبا پسندی تولیدکنندگان و مصرف کنندگان ظروف باشد.

سابقه سفال ها در ایران به هزارهای قبل از میلاد تعلق دارد. اولین نمونه های سفال مربوط به دوره اول تمدن یعنی هزاره پنجم قبل از میلاد است.

سفالگری یکی از کهن ترین صنایعی است که محل تولید آن از کشور ایران است.

تاریخ سفالگری در ایران از هزاره هشتم پیش از میلاد شروع شد. مهم ترین پیشرفت در صنعت سفال سازی ، خلق نقاشی روی سفال ها می باشد .

هنر نقاشی روی سفال، در زمینه هنر سفالگری به وجود آمده است.

نقاشان سفال پس از آشنایی با سفال از خط های هندسی استفاده می کردند و رفته رفته به جای خط های هندسی روی سفال، گل ، گیاه و یا حیواناتی مانند: مار ، شترمرغ، روی ظرف نقاشی می کردند.

این روش به سبب شوق هنری ابداع شد . نقاشی به سبک طبیعی و برابر آنچه که در طبیعت وجود داشت و بر اساس ذوق هنری انسان ها ، رفته رفته هنرمندان، به نقاشی کردن طبیعت و موجودات و اشیا پرداختند. هنر نقاشی روی سفال نیز به خوبی حضور خود را در ظروف سفالی اسلامی ثابت کرد و مناطق سفال گری در ایران تشکیل گرفت و آثار منحصر به فردی ساخته شد.

تکنیک مورد استفاده در تزیین سفال گری متنوع است ، از جمله تکنیک ها زیر لعابی ، رو لعابی، لعاب های فیروزه ای ، لعاب هفت رنگی و لعاب های مینایی می توان اشاره کرد.

تکنیک زیر لعابی : یکی از شیوه های منحصر به فرد در تزیین سفال می باشد که با استفاده از آن می توان پیش لعاب* کاری سفال ، طرح های بسیار جذابی را در اجسام سفالی نقاشی کرد.  لعاب روی سطح نقاشی کشیده شده روی سفال را پوشش می دهد، این نوع تزیین در سطح سفال، علاوه بر زیبایی از استقامت و استحکامت زیادی برخوردار است.

با استفاده از تکنیک نقاشی زیر لعابی، پوشش شفاف و چشم نوازی را بر روی اجسام سفالی ایجاد کرد حتی با استفاده از تکنیک زیر لعابی می توان نقاشی های بسیار زیبا و هنرمندانه ای در سطوح سفالی رسم نمود. تکنیک زیر لعابی در قرن دوازدهم میلادی اوج بیشتری پیدا کرد که در آن دوران رنگ های مورد استفاده برای نقاشی زیر لعابی  را به روش مستقیم و یا از روش های دیگر بر روی بدنه سفال ایجاد می نمودند و بعد یک لایه لعاب شفاف برای پوشش سطح سفال برای نقاشی استفاده می کردند. با استفاده از لعاب کاری می توان سفال های بسیار زیبا و با درخششی  جالب تولید کرد.

این روش ممکن است در نتیجه انگیزه زیبا پسندی تولیدکنندگان و مصرف کنندگان ظروف باشد.

سابقه سفال ها در ایران به هزارهای قبل از میلاد تعلق دارد.

اولین نمونه های سفال مربوط به دوره اول تمدن یعنی هزاره پنجم قبل از میلاد است.

نقاشی روی سفال هنری لذتبخش و هیجان انگیز است که به شما توصیه می کنم یک بار هم شده تجربه اش کنید.

ابزارهای مناسب نقاشی روی سفال : 

یک ظرف سفالی

رنگ اکرلیک طلایی

چسب چوب

کاغذ آلومینیومی

قلم مو

دورگیر طلایی

اسپری ثابت کننده رنگ روی سفال

آموزش نقاشی روی سفال:

برای نقاشی روی ظروف سفالی ابتدا یک ظرف سفالی انتخاب کنید.

بعد سطح ظرف را با سنباده نرم به صورت کامل صاف و یکدست کنید. می توانید برای سریع کار کردن از قلم موی نرم سطح ظرف را کاملا گردگیری کنید.

روش دیگر می توان سفال را با آب سرد بشویید و اجازه بدهید کاملا خشک شود.

پس از خشک شدن ظرف سفال آن را رنگ آمیزی کنید. ابتدا ظرف سفالی را با چسب چوب بسیار رقیق شده و به وسیله قلم مو سطح مورد نظر را بپوشانید. در رنگ آمیزی، رنگ گواش سفید را فقط یک لایه نازک و فقط یک بار با استفاده از قلم مو روی سفال بکشید.

پس از رنگ آمیزی زمان انتقال طرح می شود، برای طراحی روی سفال، ابتدا طرح را بسته به رنگ زمینه با استفاده از کاربن رنگ های مختلف روی سفال منتقل کنید و شروع به رنگ آمیزی کنید. ابتدا رنگ را کاملا دورگیری کنید.

طرح روی سفال را با استفاده از رنگ مورد نظر و قلم موی گرد با اندازه مناسب 2،3،5،7 شروع به رنگ آمیزی کنید.

پس از خشک شدن رنگ روی سفال از اسپری با فاصله 20 سانتمتری کل سفال را بپوشانید.

مطلب پیشنهادی: آموزش نقاشی با آبرنگ برای مبتدیان با چند تکنیک ساده

 

نکته:

هرگز قلم هایی که کارایی خود را از دست داده اند و نوک آن ها خراب شده است را دور نیندازید زیرا برای  رنگ کردن مرکز گل ها مناسب هستند.

برای نقاشی روی سفال از هر رنگی می شود استفاده کرد، نقاشی روی سفال با رنگ ویترای، آکریلیک و گواش را توصیه می کنم.

برای نقاشی روی بشقاب سفالی با گواش و اکریلیک باید زیرسازی مناسب داشته باشید.


مارسین-سازه هایی از جنس هنر و تجربه

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.