مجله استایل, مجله مارسین

تشخیص طلای اصل از بدل با 13 روش💍چگونه بفهمیم طلا تقلبی نیست؟

تشخیص طلای اصل از بدل

تشخیص طلای اصل از تقلبی و بدل یکی از چالش هایی است که احتمالا خیلی از شما هنگام خرید طلا و جواهرات با آن رو به رو میشوید. طلا همیشه در فرهنگ های مختلف جایگاه ویژه ای داشته است. اما چگونه بفهمیم طلا واقعی است؟ گاهی پیش می‌آید که فروشندگان طلای تقلبی را به جای طلای اصل میفروشند. حتی گاهی ممکن است قیمت های یک فروشگاه از نظر شما بسیار مناسب باشد. اما اینجاست که باید به اصل بودن طلا شک کنید. اگر با روش های تشخیص طلای اصل از تقلبی آشنایی نداشته باشید، ممکن است این بار شما به دام افتاده و ضرر کنید.

با مارسین همراه باشید تا در ادامه به بررسی چند روش ساده برای تشخیص طلای اصل از بدل بپردازیم.

طلا از گذشته تا به امروز

یکی از فلزات گرانبهایی که بشر از آغاز تمدن از آن استفاده میکرد طلا است. با وجود اینکه طلا نسبتا نادر است، در بسیاری از فرهنگ ها و جوامع یک ارز جهانی بوده است. همچنین به دلیل بافت زرد براق و چکش خواری که دارد، در طول تاریخ برای ساخت انواع جواهرات و قطعات هنری مورد استفاده قرار میگرفته است.

طلا بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ مصر باستان بوده است که قدمت آن به 3000 سال قبل از میلاد می رسد.  این ماده کمیاب ابتدا از رودخانه ها و سپس از معادن استخراج می شد. بر اساس گزارش شورای جهانی طلا، تقریباً 197576 تن طلا (تا سال 1398) از ابتدا حفاری شده است و ذخیره زیرزمینی آن نزدیک به 54000 تن است.

طلا و جواهرات تقلبی از چه ساخته شده اند؟

برای تشخیص طلای اصل از بدل، باید ترکیب اصلی آن را بدانید. واحد اندازه گیری اصالت قیراط می‌باشد که در انواع مختلف از 8 تا 24 قیراط یافت می‌شود. یک طلای 24 عیار خالص است زیرا دارای 99.9٪ عنصر طلا در ترکیب خود است. در مقابل، یک طلای 14 عیار تنها حاوی 58.3 درصد طلا است و بقیه‌ی آن یک آلیاژ فلزی است که دارای دو یا چند مورد فلزی (که می تواند نقره، مس، نیکل و روی باشد) است.

دقت کنید که یک جواهر یا سکه می تواند اصل باشد بدون اینکه شبیه طلا باشد. به عنوان مثال، طلای سفید دارای 75 درصد طلای خالص و 25 درصد آلیاژ نیکل و روی است. از طرفی طلای تقلبی از مواد کاملاً متفاوت ساخته شده اند و فقط در قسمت بیرونی دارای روکش طلایی نازکی هستند. برخی از انواع رایج و محبوب آن‌ها عبارتند از:

  • جواهرات با روکش طلا

آبکاری به معنای افزودن یک لایه نازک طلا بر روی فلز موجود است که بیشتر آن نقره یا مس است. به دلیل استفاده از پیوندهای شیمیایی یا الکتروشیمیایی، این پوشش سال‌ها دوام می‌آورد و مانند رنگ یا لاک که می‌تواند از بین برود، از بین نمی‌رود. جواهرات آبکاری شده به گرانی یک اقلام طلای جامد نیستند، اما همچنان مقداری ارزش دارند و ظاهری زیبا برای هر نوع زیورآلات ایجاد می کنند.

  • جواهرات پر از طلا

جواهرات پر از طلا راهی برای مصرف کنندگان است تا از مزایای طلا بدون پرداخت قیمت بالاتر استفاده کنند. این روشی برای چسباندن یک لایه طلای جامد بر روی یک فلز پایه، مانند نقره استرلینگ یا هسته برنج است. این روش با آبکاری متفاوت است زیرا از یک لایه اتمی طلای 18 عیار بیشتر استفاده می کند و کیفیت بسیار بالاتری دارد. این نوع روش محبوب است زیرا می‌توان از آن سال‌ها بدون اینکه درخشش خود را از دست بدهند استفاده کرد. در حالی که جواهرات آبکاری شده فقط چند سال قبل از اینکه نیاز به آبکاری مجدد داشته باشند، براق می‌مانند.

  • برنز و برنج (آلیاژهای مس)

آلیاژهای مس (برنز و برنج) رایج ترین نوع تقلبی هستند. در بین آنها، برنج (آلیاژ مس و روی) به دلیل حفظ رنگ طلایی خود برای مدت طولانی تری نسبت به برنز (آلیاژ مس و قلع) کاربرد وسیع تری برای طلای بدلی دارد. آلیاژ مس نیکل (کوپرونیکل) نیز رنگ طلایی را نشان می دهد اما به دلیل حساسیت به نیکل برای ساخت جواهرات استفاده نمی شود.

یک مثقال طلا چند گرم است؟

یک مثقال طلا معادل 4.6083 گرم میباشد. اما نمی‌توانیم با تقسیم قیمت مثقال بر این عدد، تبدیل مثقال به گرم انجام دهیم  و به قیمت یک گرم طلا برسیم. چون قیمتی که برای یک مثقال طلا اعلام می‌شود با عیار ۷۰۵ است (یعنی 17 عیار) اما قیمت هر گرم با عیار ۷۵۰ (یعنی 18 عیار) می‌باشد. پس در ابتدا نیازمند تبدیل عیار هستیم. قیمت طلا از گذشته‌ امروز، قیمت یک مثقال 17 عیار مانده است و در فاکتورهای حسابداری ابتدا قیمت یک مثقال طلا را می‌نویسند بعد آن را به قیمت یک گرم 18 عیار تبدیل می‌کنند و بر این اساس خرید و فروش را با آن قیمت انجام می‌دهند.

فرمول تبدیل مثقال به گرم:

وزن طلا، ضربدر عیارش؛ تقسیم بر 750

مثال:

وزن طلا= 495.84 و عیار طلا= 735

محاسبه:

495.84×735÷750=485.92

 

تشخیص طلای اصل از بدل با 13 روش

شاید تنها با نگاه کردن به طلا متوجه اصل یا تقلبی بودن آن نشوید. اما روش هایی برای تشخیص طلای اصل از بدل وجود دارند که اگر با دقت به دنبال آن ها باشید، میتوانید سرنخ های مفیدی را پیدا کنید.

روش های تشخیص طلای اصل از تقلبی

1) تشخیص طلای اصل از بدل با بررسی رنگ

یک قانون کلی برای طلا، ظاهر آن است. طلا دارای درخشندگی فلزی است و سطح آن نباید هیچ گونه اثر خوردگی داشته باشد. اگرچه عناصر بیرونی می توانند طلا را در طول سال ها استفاده کدر کنند اما همیشه باید یک روکش یکنواخت داشته باشد.

از آنجایی که طلا با گذشت زمان و قرار گرفتن در معرض آلودگی دچار تغییر رنگ میشود، این روش برای تشخیص طلای اصل از بدل چندان قابل اعتماد نیست. هر چیزی که از طلای 24 عیار (99.9%) ساخته شده باشد، رنگ تقریباً زرد نارنجی را نشان می دهد و در شرایط عادی تغییر چندانی نمی کند. از طرفی جواهرات ساخته شده از 18 عیار یا طلای 14 عیار به دلیل وجود مس یا آلیاژ نقره در آنها به مرور زمان تغییر رنگ می دهند. با این حال، استفاده از زیورآلات طلای تقلبی آنها را خیلی سریع تیره می کند زیرا دارای برنج یا فولاد هستند.

2) تشخیص طلای اصل از بدل با اعداد حک شده روی طلا

یکی از روش های مطمئن برای تشخیص طلای اصل از بدل، علامت های روی جواهرات است که نشان دهنده درصد طلا در آن کالا هستند. این اعداد در واقع یک استاندارد بین المللی برای نشان دادن خلوص فلزات با ارزش است. این اعداد باید کاملا خوانا باشند. اما دقت کنید باز هم هر کسی ممکن است این علامت‌ها را حکاکی کند. به اعداد زیر توجه کنید. این علامت ها به این معنی است که طلای 24 عیار دارای 99.9 درصد طلا است در حالی که طلای 8 عیار فقط 33.3 درصد طلا دارد.

24k (999) , 23k (958.3) , 22k (916) , 20k (834) , 18k (750) , 15k (625) , 14k (583.3) , 10k (417) , 9k (375) , 8k (333)

پیشنهاد میکنیم حتما مقاله مربوط به گران ترین جواهرات جهان که تا به حال ساخته شده است را نیز در مارسین مطالعه کنید.

2-Graff-Peacock-Brooch

3) تشخیص طلای اصل از بدل با کشیدن طلا روی پوست

این یک آزمایش ساده است برای اینکه ببینید آیا طلای شما تقلبی است یا خیر. طلا با پوست واکنش نشان نمی‌دهد و می‌تواند در برابر صابون‌ها، مواد شوینده و بسیاری از مواد دیگر مقاومت کند که باعث تغییر رنگ هر فلز دیگر یا حتی فرسودگی آن‌ها می‌شود. طلا را به آرامی روی پوست خود بکشید تا ببینید آیا واکنشی رخ می دهد یا خیر! اگر هیچ تغییری، چه روی پوست و چه روی قطعه طلا، وجود نداشته باشد، احتمال اینکه جواهرات شما برای سال‌های آینده زیبا بمانند بسیار زیاد است. موارد تقلبی نقطه تماس پوست شما را به سبز، سیاه یا آبی تبدیل می کنند.

با این حال، این آزمایش فقط برای قطعات طلای 24 یا 23 عیار خالص است. به عنوان مثال، اگر یک قطعه طلای 15 عیار دارید (که فقط 62.5 درصد طلا دارد)، به دلیل سایر عناصر فلزی، همچنان می تواند با پوست واکنش نشان دهد. پوشش بیرونی طلای اندود شده به مرور زمان از بین می رود زیرا طلا نرم است و آن لایه بسیار نازک است. اگر مدتی است که از اقلام طلایی استفاده می‌کنید، لبه‌ها و قسمت‌هایی که با پوست یا لباس‌های شما تماس دارند را بررسی کنید. دیدن رنگ دیگری در زیر به این معنی است که تقلبی یا آبکاری شده است.

4) تشخیص طلای اصل از بدل با اندازه و وزن

وزن و اندازه دو تست دیگر هستند که به حل معمای تشخیص طلای اصل از بدل کمک می کنند. طلا سنگین و متراکم است. وزن آن از سایر فلزات بیشتر است و این بدان معنی است که راه بسیار خوبی برای تشخیص آن است که آیا جواهرات شما دستکاری شده است یا خیر.

وزن طلا همیشه برابر با 19.3 گرم بر سانتی متر مکعب (سی سی) خواهد بود. سایر فلزات بسیار سبک تر هستند. مثلا سرب 11.34 گرم در سی سی، مس 8.96 گرم در سی سی و آلومینیوم 2.7 گرم در سی سی است. اگر وزن جواهرات کمتر از چیزی است که برای اندازه آن باید باشد، پس احتمال زیادی وجود دارد که چیزی برای بزرگتر نشان دادن آن اضافه شده باشد (مانند برنج یا فولاد).

5) تشخیص طلای اصل از بدل با آهنربا

طلا با آهنربا واکنش نمی دهد و به آن نمی‌چسبد زیرا غیر مغناطیسی است. اگر مشکوک هستید که طلای شما ممکن است رقیق شده باشد، امتحان کنید و ببینید آیا فلز خاصیت آهنی دارد یا خیر. از آهنربای نئودیمیوم قوی استفاده کنید زیرا آهنربا های ضعیف تر برای جذب ترکیبات فلزی داخل طلا بسیار ضعیف است. آهنربا را به قطعه نزدیک کنید. اگر به جلو حرکت کند، شما با یک کالای تقلبی روبرو هستید.

این یک تست ساده است اما به هیچ وجه اصالت طلا را تضمین نمی کند. اقلام طلای واقعی را می توان با فلزات فرومغناطیسی مانند آهن و نیکل پیوند داد. در مقابل، طلا های تقلبی می توانند حاوی فلزات غیر مغناطیسی مانند مس و فولاد ضد زنگ باشند.

6) تشخیص طلای اصل از بدل با کشیدن طلا روی سرامیک

برای تشخیص طلای اصل از بدل، سعی کنید آن را به آرامی روی سطح سرامیکی فشار دهید و آن را کمی به اطراف بکشید. اگر یک رگه زرد از خود به جای بگذارد، طلای شما اصل است. در غیر این صورت رگه هایی با رنگ قهوه‌ای یا سیاه به جا خواهد گذاشت. توجا داشته باشید این روش به طلا آسیبی نمی رساند مگر اینکه خراش خفیفی روی سطح باقی بگذارد.

7) تشخیص طلای اصل از بدل با آب

یک لیوان بردارید و حداقل نیمی از آن را با آب پر کنید. دمای آب در این روش تاثیری ندارد، بنابراین می توانید از آب ولرم یا دمای اتاق استفاده کنید. طلای خود را به آرامی در آب بیندازید و ببینید چه اتفاقی می‌افتد. یک تکه طلای اصل، متراکم و سنگین است. بنابراین به سرعت در ته ظرف فرو می رود. از طرف دیگر طلای تقلبی و بدلیجات ها به آرامی شناور و یا فرو می روند.

مقاله پیشنهادی:  نگهداری و مراقبت از طلا و جواهرات

8) تشخیص طلای اصل از بدل با بررسی چگالی

آزمایش چگالی شامل وزن یک شمش یا سکه طلا در مقایسه با مقدار آبی است که جابجا می شود. اگر اجناس اصل باشد از آب سنگین‌تر است و افزایش وزن به تناسب خلوص آن است. اگر مواد افزودنی دیگری مانند مس در طلای شما وجود داشته باشد، بسیار سبکتر از آنچه باید باشد خواهد بود.

برای این آزمایش به یک ترازو آشپزخانه، یک ظرف با علائم اندازه گیری و آب نیاز دارید. این مراحل را دنبال کنید:

  • وزن طلای خود را بر حسب گرم روی ترازو اندازه بگیرید و آن را یادداشت کنید.
  • ظرفی که روی آن علامت های سانتی متر یا میلی متر مکعبی وجود دارد را بردارید. حدود نیمی از آن را با آب پر کنید و سطح شروع آب را یادداشت کنید.
  • قطعه طلا را در ظرف بیندازید و بار دیگر سطح آب جدید را یادداشت کنید.
  • عدد اول را از دوم کم کنید و سپس وزن طلای خود را را بر این عدد تقسیم کنید.

نتیجه باید نزدیک به 19.3 گرم در میلی لیتر باشد که چگالی استاندارد طلا است. در مقایسه، مس تنها 8.96 گرم در میلی لیتر چگالی دارد. چگالی اقلام طلای 18 و 14 عیار به ترتیب 16.5 گرم در میلی لیتر و 14.0 گرم در میلی لیتر است. چگالی آلیاژها بسته به مقدار طلا متفاوت است.

9)  تشخیص طلای اصل از بدل با سرکه

یکی از روش های دیگر باری تشخیص طلای اصل از بدل آن است که با هیچ عنصر اسیدی واکنش ندهد. بنابراین، می توانید از سرکه برای اطلاع از صحت آن استفاده کنید. طلا تقریباً بی اثر است، بنابراین عنصر اسیدی سرکه نمی تواند رنگ یا خواص آن را تغییر دهد. از سرکه سفید استفاده کنید زیرا اسیدی ترین سرکه در بین انواع سرکه است. کافی است چند قطره سرکه به جواهرات اضافه کنید. 15 دقیقه صبر کنید و ببینید رنگ آن تغییر می کند یا خیر. اگر رنگ آن تغییر کرد یعنی تقلبی است و در غیر این صورت طلای شما اصل است.

10) تشخیص طلای اصل از بدل آزمایش اشعه ایکس

این روش دقیق ترین پاسخ را بدون آسیب رساندن به وسیله ارزشمند به شما می دهد. با این دستگاه می توانید هر نوع طلایی را بررسی کنید. یک طیف سنج، پرتوهای ایکس را از طریق هر موردی می فرستد تا اتم های آن را به سطح توان بالاتری شارژ کند. هنگامی که اتم های باردار سرد می شوند، تابش آزاد می کنند که طیف سنج می تواند آن را شناسایی و تجزیه و تحلیل کند. تشعشع طلا با هر فلز دیگری متفاوت است، بنابراین تشخیص اصالت کالای شما آسان خواهد بود.

11) تشخیص طلای اصل از بدل با کمک جواهر سازان

انتخاب یک جواهرساز برای تشخیص طلای اصل از بدل بهترین روش است. جواهر سازان آموزش‌ها و تجربه‌های لازم را دارند و کاملا حرفه‌ای هستند. آن‌ها همچنین به تجهیزات و مواد شیمیایی مختلف دسترسی دارند که می تواند تعیین کند که آیا وزن، شکل، رنگ یا خلوص طلا مناسب هست یا خیر. بسیاری از جواهر فروشی ها خدمات تست را با هزینه ای اندک ارائه می دهند. این هزینه به خوبی ارزش آرامش خاطر را دارد که مطمئن شوید فلزات گرانبهای شما تقلبی و بدل نیستند.

مطلب پیشنهادی: سنگ های قیمتی و انواع آنها💎+ عکس، نام و مشخصات 

12) تشخیص طلای اصل از بدل از طریق صدا

قطعه طلا را به یک جسم فلزی بزنید و به صدای آن گوش دهید. طلا صدایی با صدای بلند تولید می کند که برای مدت طولانی زنگ می‌زند. سایر فلزات شبیه به طلا مانند مس یا روی صدایی ضعیف تر و کوتاه تر ایجاد می کنند. با این حال، نمی‌توانید به طور کامل به نتیجه اعتماد کنید زیرا صدای طلاهای 24 و 18 عیار یکسان نخواهد بود، اگرچه هر دو واقعی هستند.

13) تشخیص طلای اصل از بدل با گاز گرفتن

شما می توانید با گاز گرفتن طلا از اصالت آن اطمینان حاصل کنید. با وجود این که این روش چندان قابل اعتماد نیست اما بسیار محبوب است. حتما دیده اید که قهرمانان المپیک مدال های طلای خود را گاز می گیرند. این کار به این دلیل انجام می شود که طلا یک فلز بسیار نرم است، بنابراین می توان آن را به راحتی گاز گرفت و آثار دندان روی سطح ظاهر می شود.

هر چه قطعه خالص تر باشد، لکه های دندان عمیق تر خواهد بود. همچنین بافت طلا نسبت به سایر فلزات مانند نقره و نیکل بسیار صاف تر است که شناسایی آن را در مقایسه آسان تر می کند.

جمع بندی

در این مقاله به به بررسی روش هایی ساده برای تشخیص طلای اصل از تقلبی پرداختیم. اگر طلاهای شما روش های ذکر شده در بالا را با موفقیت پشت سر گذاشتند، به شما تبریک می گویم. اکنون می توانید آن را با افتخار و خیالی آسوده استفاده کنید و بدانید که اقلام زیبا فقط برای نمایش نیستند بلکه ارزش واقعی دارند.

با این حال، اگر این روش‌ها نمی‌توانند سردرگمی شما را در مورد تشخیص طلای اصل از بدل برطرف کنند، سعی کنید از افرادی که اطلاعات کافی در این زمینه دارند کمک بگیرید.

“سوالات متداول”

چگونه طلا را بررسی می کنیم؟

یک راه سریع برای تشخیص اینکه آیا طلا اصل است یا خیر، این است که به رنگ فلز مقابل سطوح روشن مانند لامپ ها دقت کنید. طلای 24 عیار رنگی تقریباً زرد متمایل به نارنجی بر روی چنین سطوحی دارد در حالی که فلزات ارزان قیمت اغلب رنگ زرد و طلایی را نشان می دهند. از راه‌های تشخیص طلای اصل از بدل زنگ زدگی یا سنگینی نسبت به اندازه آن است. از طرفی معمولاً جواهرات را با استفاده از اسید آزمایش می کنند زیرا طلا به آن ها واکنشی نشان نمیدهد.

آیا طلای واقعی به آهنربا می چسبد؟

خیر. طلا به طور طبیعی یک فلز غیر مغناطیسی است. بنابراین، آهنربا نمی تواند یک طلای 24 عیار یا 22 عیار را جذب کند. اما اقلام طلای 18، 14 یا 10 عیار دارای مقدار قابل توجهی آلیاژ فلزی مخلوط شده در آن هستند.

چگونه می توان بین اقلام با طلا و روکش طلا تفاوت قائل شد؟

تست آهنربا و اسید بهترین راه برای تشخیص تمایز بین طلا و روکش طلا است. یک تکه طلای جامد به این آزمایش ها واکنش نشان نمی دهد. بررسی وزن روش خوب دیگری است، زیرا یک قطعه طلای اندود شده سبکتر از طلای اصلی با اندازه مشابه است.

چگونه می توانم بفهمم که طلای 24 عیار خالص است؟

اعداد حک شده و رنگ طلا را بررسی کنید. رنگ زرد مایل به نارنجی با حروف یا اعداد، مانند 24k یا 999، نشانه اصلی در مورد صحت آن است. طلای 24 عیار به آهنربا نمیچسبد. از طرفی با سرکه نیز واکنشی نشان نداده و دچار تغییر رنگ نخواهد شد.

چگونه می توانم اصالت طلا را در خانه بررسی کنم؟

استفاده از سرکه ساده ترین روش است زیرا همه ما در خانه سرکه داریم. همچنین می توانید آن را روی پوست خود مالش دهید. اگر هیچ تغییری چه روی پوست و چه روی قطعه طلا وجود نداشته باشد، احتمال زیاد طلای شما اصل است.

آیا سرکه می تواند تشخیص دهد که طلا اصل است؟

تا حدودی بله. اگرچه نباید به طور کامل به نتیجه اعتماد کنید و طلا را با آزمایش های دیگر نیز بررسی کنید. طلای جعلی به دلیل وجود فلزات دیگر در آن سیاه یا سبز می شود.

چگونه می توان طلا را بدون اسید در خانه آزمایش کرد؟

بدون استفاده از مایع اسیدی، می‌توانید با خراشیدن آن با سرامیک یا آزمایش آن با آهنربای قوی، صحت آن را بررسی کنید. مالش با پوست نیز موثر است. همچنین می توانید به آرامی با فلز دیگری به آن ضربه بزنید تا ببینید آیا صدای بلندی تولید می کند یا خیر.

در پایان

مجموعه مارسین با فعالیت در زمینه انواع مسائل هنری مانند مد و استایل،فروش صنایع دستی سعی دارد با دادن اطلاعات مناسب به مشتریانش انتخاب و تصمیم گیری را برای آنها راحت تر کند.

مارسین-فروشگاه صنایع دستی

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *