مجله استایل, مجله مارسین

سنگ های قیمتی و انواع آنها💎+ عکس، نام و مشخصات

سنگ های قیمتی و انواع آنها

سنگ های قیمتی چیست؟

سنگ های قیمتی یا جم استونز (Gemstones) به مواد معدنی، سنگ ها یا مواد آلی گفته می شود که به دلیل زیبایی، دوام و کمیاب بودن انتخاب شده و سپس برای ساخت طلا و جواهرات یا سایر زینت های انسانی تراش و یا جلا داده شده اند. امروزه ارزش سنگ های قیمتی بسیار بیشتر از یک جواهر زیبا است. قرن هاست که از  انواع مختلف سنگ های قیمتی برای خواص درمانی استفاده میشود.

در حال حاضر بیش از 4000 نوع ماده معدنی بر روی زمین وجود دارد که بیش از 200 نوع از آنها را می توان به عنوان سنگ های قیمتی تعریف کرد که شامل الماس، زمرد، یاقوت سرخ، یاقوت کبود، تورمالین، عقیق، آکوامارین، زبرجد و … است. هر یک از این سنگ ها دارای سختی، ارزش، رنگ و معنی و مفهوم منحصربفرد خود هستند. در این مجله از مارسین میخواهیم با انواع سنگ های قیمتی بیشتر آشنا شویم.

سنگ های قیمتی و سنگ های نیمه قیمتی

می توان سنگ های قیمتی را بر اساس کمیاب بودن آنها طبقه بندی کرد. در میان انواع سنگ های قیمتی، الماس، یاقوت سرخ، یاقوت کبود و زمرد به عنوان چهار سنگ قیمتی شناخته می شوند. در حالی که سنگ‌های قیمتی متوسط ​​مانند آکوامارین و تورمالین به دلیل رنگ‌ها و معانی فوق‌العاده‌شان برای کلکسیونرها بسیار محبوب بوده‌اند.

در گوهرشناسی سنگ های قیمتی به طور کلی به دو دسته سنگ های قیمتی و سنگ های نیمه قیمتی تقسیم می شوند. سنگ های قیمتی چهار نوع اصلی به نام های الماس، یاقوت، یاقوت کبود و زمرد وجود دارد و بقیه سنگ ها مانند تورمالین، لاجورد، توپاز، آکوامارین، گارنت، زبرجد، فیروزه، آمتیست، یشم، عقیق و … در دسته سنگ های نیمه قیمتی قرار می گیرند.

علاوه بر این، سنگ های قیمتی ارگانیک مانند مروارید نیز جزو سنگ های نیمه قیمتی طبقه بندی می شوند.

قدرت سنگ های قیمتی

هر سنگ قیمتی از ترکیب منحصر به فردی از ترکیبات شیمیایی تشکیل شده است. آنها تحت فشار در سنگ یا خاک تشکیل می شوند، به همین دلیل است که کریستال های خاصی در نقاط مختلف جهان یافت می شوند. این تغییرات شیمیایی و ساختار اتمی بر طول موج نور جذب شده توسط هر سنگ تأثیر می گذارد و رنگ منحصر به فرد آن را ایجاد می کند.

سنگ های قیمتی به دلیل خواص ارتعاشی خود بر معنویت و آناتومی انسان تأثیر می گذارند. اتم‌های کریستال در دمای نزدیک به صفر ارتعاش می‌کنند و می‌توانند ارتعاشات محیطی و انرژی اطراف را جذب کنند.واقعیت این است که در مورد هر نوع سنگ قیمتی داستانی برای گفتن وجود دارد.

رنگ سنگ های قیمتی

هر یک از سنگ‌های قیمتی دارای زیبایی خاصی هستند و در رنگ‌های بسیار متنوع از جمله سفید، آبی، سبز، زرد، قرمز، بنفش، مشکی و … یافت میشوند. بیشتر سنگ‌های قیمتی در ابتدا زیبایی کمی دارند و ممکن است شبیه سنگ‌ها یا سنگ‌ریزه‌های معمولی به نظر برسند. اما پس از یک تراش و صیقل ماهرانه، رنگ و درخشندگی کامل آن دیده می‌شود.

قیراط سنگ های قیمتی

وزن سنگ قیمتی بر حسب قیراط (5 قیراط = 1 گرم) اندازه گیری می شود. مهم است که بدانید برخی از جواهرات متراکم تر از سایرین هستند. به عنوان مثال، یک یاقوت یک قیراط کوچکتر از یک زمرد یک قیراط است. همچنین، انواع مختلف جواهرات که از نظر اندازه مشابه هستند، ممکن است همچنان از نظر ارزش تفاوت قابل توجهی داشته باشند.

مطلب پیشنهادی: تشخیص طلای اصل از بدل با 13 روش💍چگونه بفهمیم طلا تقلبی نیست؟

سختی سنگ های قیمتی

سختی سنگ تنها عامل تعیین کننده دوام گوهر است. این نشان دهنده مقاومت سنگ در برابر خراشیدگی و ساییدگی است یا اینکه سطح جواهر چگونه به تماس با یک جسم تیز واکنش نشان می دهد. مقیاس موس (Mohs) سختی جواهرات و مواد معدنی را در مقیاس نسبی از 1 (نرم ترین-تالک) تا 10 (سخت ترین-الماس) درجه بندی می کند. این مقیاس در سال 1822 معرفی شد، زمانی که فردریش موس ده ماده معدنی را انتخاب کرد و اعدادی را بر اساس سهولت یا دشواری نسبی خراشیدن یکی توسط دیگری به آنها اختصاص داد.

انواع سنگ های قیمتی

1-الماس Diamond

رنگ: شفاف، بی رنگ، رنگ فانتزی(شامل زرد، قهوه ای یا شامپاینی،آبی، سبز، صورتی)

مقیاس سختی: 10 موس

در میان انواع سنگ های قیمتی، الماس به عنوان سخت ترین سنگ قیمتی در سراسر جهان شناخته میشود. علاوه بر سخت بودن، دوام و کمیاب بودن الماس، آن را به با ارزش ترین جواهرات تبدیل کرده است.

بیشتر الماس هایی که به عنوان سنگ های قیمتی استفاده می شوند، بی رنگ و شفاف هستند. با این حال، الماس های رنگی که به عنوان الماس فانتزی شناخته می شوند نیز دارای ارزش بالایی هستند و در اندازه های مختلف موجود می‌باشند. الماس‌هایی که به طور طبیعی یافت می‌شوند معمولاً بین یک تا سه میلیارد سال سن دارند. الماس سابقه طولانی در فرهنگ عامه دارد. عده‌ای ادعا می کردند که الماس در هنگام برخورد صاعقه به صخره ها ساخته شده است، در حالی که برخی دیگر می گفتند که این گنج دارای قدرت شفابخش است.

 الماس سنگ سنتی است که در حلقه نامزدی استفاده می شود زیرا معنای الماس نشان دهنده یک پیوند بی پایان است و عشقی همیشگی است. گفته میشود الماس می تواند سم زدایی کند و از شما در برابر انرژی های منفی نیز محافظت کند.

اگر دوست دارید بدونید سنگ ماه تولد شما چیه پیشنهاد میکنیم مقاله مربوط به سنگ ماه تولد من چیه؟🌙💎 نماد،ویژگی و عکس را در مارسین مطالعه کنید.

سنگ قیمتی الماس

2-مروارید  Pearl

رنگ: سفید، کرم، صورتی، زرد، سبز، آبی، قهوه ای، بنفش یا سیاه

مقیاس سختی: 2.5 تا 4.5  موس

مروارید یک جواهر آلی است که زمانی تولید می‌شود که نرم تنان خاص، عمدتاً صدف‌ها، جسم خارجی را با لایه‌های زیبایی از گل می‌پوشانند. شکل گیری یک مروارید با اندازه خوب بین پنج تا هشت سال طول می کشد که معمولاً کل زندگی صدف یا نرم تن است.

مروارید که به عنوان ملکه جواهرات شناخته می شوند نماد سلامت، صلح، ثروت و طول عمر است. همچنین عده‌ای بر این باورند که مروارید اشک خداست.

انواع مروارید

 • مروارید طبیعی
 • مروارید پرورشی

 مروارید طبیعی که در داخل صدف‌های وحشی شکل می‌گیرد و امروزه یافتن آنها عملاً غیرممکن است، و مرواریدهای پرورشی که در آنها تولید مروارید به طور مصنوعی القا می‌شود. برای تولید مرواریدهای پرورشی، دانه های صدفی را داخل صدف قرار می دهند و صدف را به آب برمی گردانند.

بهترین مرواریدهای طبیعی تقریباً منحصراً از خلیج فارس و دریای چین صید می شوند، در حالی که بهترین مرواریدهای کشت شده از ژاپن، کره و اخیراً استرالیا می آیند. مرواریدهای طبیعی بسیار گرانتر و نادرتر از مرواریدهای پرورشی هستند.

مرواریدها معمولاً سفید هستند، گاهی اوقات با رنگ مایل به کرم یا صورتی، اما ممکن است با رنگ های زرد، سبز، آبی، قهوه ای، بنفش یا سیاه رنگ آمیزی شوند. مروارید در اشکال مختلف گرد، نیمه گرد، دکمه ای، قطره ای، گلابی، بیضی، باروک و حلقه ای موجود است. مرواریدهای کاملا گرد کمیاب‌ترین و گران‌ترین مرواریدها هستند.مروارید از جمله سنگ های سفید قیمتی به حساب می اید.

سنگ قیمتی مروارید

3-زمرد Emerald

رنگ: سبز زمردی تا سبز تیره

مقیاس سختی: 7.5 تا 8  موس

زمرد یکی از جذاب ترین و زیباترین سنگ های قیمتی است. نام این سنگ قیمتی قابل توجه از کلمه یونانی Smaragdos  به معنای سنگ سبزگرفته شده است. رنگ سبز زیبای زمرد در کنار ماندگاری و کمیاب بودن آن را به یکی از با ارزش ترین سنگ های قیمتی تبدیل کرده است.

 رنگ سبز تیره در زمرد مورد علاقه ترین رنگ است. رنگ سبز این سنگ در بسیاری از فرهنگ ها و ادیان جایگاه ویژه ای دارد. در مصر، زمرد چشمه‌ای از زندگی ابدی بود، به همین دلیل است که ملکه کلئوپاترا خود را با جواهرات سبز درخشان تزئین می‌کرد.

سنگ های بی عیب و نقص بسیار غیر معمول هستند و به دلیل ارزش زیادی که گاهی اوقات حتی بیشتر از الماس دارند، مورد توجه قرار می گیرند. سختی خوب آن تا حد زیادی از سنگ در برابر خراش محافظت می کند، اما در صورت برخورد شدید یا قرار گرفتن در معرض دمای شدید ممکن است ترک های داخلی ایجاد کند.

سنگ قیمتی زمرد

4-یاقوت سرخ Ruby

رنگ: قرمز روشن، قرمز مایل به قهوه ای، قرمز مایل به ارغوانی، قرمز تیره

مقیاس سختی: 9 موس

یاقوت سرخ رنگ کانی کوراندوم، یکی از سخت ترین کانی های روی زمین است که یاقوت کبود نیز یکی از انواع آن است. کوراندوم شکل معدنی آلومینا است که در سیستم شش ضلعی متبلور می شود. رنگ قرمز یاقوت از ترکیب کوچکی از اکسید کروم ناشی می شود. فقط کوراندوم قرمز یاقوت نامیده شود، بقیه رنگ ها به عنوان یاقوت کبود طبقه بندی می شوند. با ارزش ترین رنگ قرمز خونی یا زرشکی است که در تجارت به قرمز خون کبوتر معروف است.

نام این سنگ قیمتی غنی و نجیب از کلمه لاتین Rubens به معنای قرمز گرفته شده است. در زبان سانسکریت یاقوت سرخ را Ratnaraj می‌گویند که به معنای پادشاه سنگ‌های قیمتی است. برای هزاران سال، یاقوت یکی از با ارزش ترین سنگ های قیمتی روی زمین در نظر گرفته شده است. این سنگ دارای تمام چیزهایی است که یک سنگ قیمتی باید داشته باشد؛ رنگ عالی، سختی عالی و درخشندگی فوق العاده.

مهمترین نکته در مورد این سنگ قیمتی رنگ آن است. رنگ قرمز گرم و آتشین یاقوت غیرقابل مقایسه است. این سنگ قیمتی دارای سختی، دوام و درخشندگی است و کمیاب می باشد. یاقوت های شفاف با اندازه های بزرگ حتی از الماس نیز کمیاب تر هستند.

یاقوت به عنوان یک انتخاب عالی برای جواهرات در نظر گرفته می شود. فراتر از رنگ قرمز بی‌نظیر آن، که به تنهایی می‌تواند جذابیت کافی داشته باشد، یاقوت از نظر استحکام و دوام بعد از الماس در رتبه دوم قرار دارد. اگر چه یاقوت سنگی سخت و بادوام است، اما اگر به طور نادرست به کار گرفته شود، همچنان در معرض خرد شدن و شکستگی قرار دارد.

رنگ قرمز یاقوت سرخ باعث می شود که مردم همیشه آن را با شور و عشق همراه کنند که به سنگ عشق معروف است و نماد شور، زیبایی، ابدیت و استواری عشق است.

سنگ قیمتی یاقوت سرخ-min

5-یاقوت کبود Sapphire

رنگ: آبی، زرد، سبز، سفید، بی رنگ، صورتی، نارنجی، قهوه ای و بنفش

مقیاس سختی: 9 موس

یاقوت کبود نیز از انواع کانی کوراندوم است و نمایانگر تمام رنگ ها به جز کوراندوم قرمز است که یاقوت سرخ است. خواص فیزیکی و شیمیایی آن تقریباً مشابه خواص یاقوت سرخ است. آبی رنگ اصلی یاقوت کبود است در حالی که این سنگ قیمتی در رنگ هایی مانند سبز، نارنجی، صورتی، خاکستری، بی رنگ، سیاه، قهوه ای و بنفش نیز یافت می شود. کلمه Sapphire در متن ساده خود فقط به یاقوت کبود آبی اشاره دارد، مگر اینکه یک رنگ پیشوند مشخص شده باشد. یاقوت کبود با رنگی غیر از آبی اغلب در تجارت جواهرات فانتزی نامیده می شود. سنگ یاقوت کبود نمادی از هماهنگی، دوستی و وفاداری است.

یاقوت کبود با ارزش ترین سنگ آبی است. این جواهر به دلیل رنگ، سختی، دوام و درخشندگی مطلوب ترین گوهر است. ارزش این سنگ به اندازه، رنگ و شفافیت آن بستگی دارد. یاقوت کبود با کیفیت بالا در تمام معادن سنگ های قیمتی جهان بسیار نادر است. تراش این سنگ قیمتی به مهارت و تجربه بالایی نیاز دارد و وظیفه تراش این است که کریستال های خام را به گونه ای جهت دهی کند که رنگ به بهترین شکل ظاهر شود. هر دو یاقوت کبود و یاقوت سرخ به طور موفقیت آمیز و به طور گسترده در آزمایشگاه ها به صورت مصنوعی تولید شده اند و از نظر ظاهری، ترکیب شیمیایی و سختی تقریباً مشابه سنگ های طبیعی است. فرانسه قطب اصلی تولید کوراندوم مصنوعی است.

یاقوت کبود نیز به عنوان یک انتخاب عالی برای جواهرات در نظر گرفته می شود. از نظر سختی و دوام بعد از الماس (و برابر یاقوت) در رتبه دوم قرار دارد. می توان آن را هر روز بدون احتیاط مورد نیاز با سنگ های قیمتی شکننده تر مانند عقیق یا توپاز استفاده کرد. با وجود اینکه یاقوت کبود گوهری سخت و بادوام است، اما اگر خیلی خشن به کار گرفته شود همچنان در معرض خرد شدن و شکستگی قرار دارد.

مقاله پیشنهادی:  نگهداری و مراقبت از طلا و جواهرات

سنگ قیمتی یاقوت کبود-min

6-فیروزه  Turquoise

رنگ: فیروزه‌ای، آبی آسمانی مایل به سبز

مقیاس سختی: 5 تا 6 موس

سنگ فیروزه یکی از اولین سنگ های قیمتی شناخته شده است و محبوبیت آن قرن ها سراسر جهان را در برگرفته است. فیروزه از قدیمی ترین سنگ های قیمتی است که پادشاهان و ملکه ها روی تاج و لباس خود از آن استفاده میکردند. گفته می شود فیروزه قدرت شفابخشی دارد و برای صاحبش سعادت، خوش شانسی و ثروت به ارمغان می آورد و او را از چشم بد محافظت می کند.

سنگ فیروزه با رنگ آبی مایل به سبز خود چشم ها را نوازش میدهد. از مهم ترین معادن آن میتوان به معدن سنگ فیروزه نیشابور اشاره کرد. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد میکنیم حتما مقاله مربوط به تاریخچه سنگ فیروزه را نیز در مارسین مطالعه کنید.

کاربرد های سنگ فیروزه

7-عقیق  Agate

رنگ: قرمز، قهوه‌ای، زرد، صورتی، سفید، سیاه، خاکستری

مقیاس سختی: 6.5 تا 7 موس

عقیق هزاران سال است که به عنوان سنگ های قیمتی مورد استفاده قرار می گرفته اند. آنها از اولین سنگ هایی بودند که توسط مردم ساخته شده بودند. عقیق در طیف گسترده ای از رنگ ها وجود دارد که شامل قهوه ای، سفید، قرمز، خاکستری، صورتی، سیاه و زرد می شود. رنگ ها در اثر ناخالصی ها ایجاد می شوند و به صورت نوارهای متناوب درون عقیق ظاهر می شوند. رنگ‌های مختلف با نفوذ آب‌های زیرزمینی با ترکیبات مختلف به داخل حفره تولید می‌شوند. نوار در داخل یک حفره رکوردی از تغییرات شیمیایی آب است. این نوار به بسیاری از عقیق ها رنگ ها و نقش های جالبی می دهد که آن را به یک سنگ قیمتی محبوب تبدیل می کند.

عقیق نوعی نیمه شفاف از کوارتز میکروکریستالی است. زمانی که از کیفیت و رنگ مطلوبی برخوردار باشد به عنوان سنگ نیمه قیمتی استفاده می شود. عقیق عموماً از رسوب سیلیس از آب های زیرزمینی در حفره های سنگ های آذرین تشکیل می شود. عقیق در لایه های متحدالمرکز در اطراف دیواره های حفره، یا در لایه های افقی که از پایین حفره ایجاد می شود، رسوب می کند. این ساختارها نقوش نواری را تولید می کنند که مشخصه بسیاری از عقیق ها است. برخی از این حفره ها با کریستال ها پوشانده شده اند که به نام ژئود شناخته می شوند.

سنگ قیمتی عقیق-min

8-توپاز Topaz

رنگ: آبی، قهوه ای، سبز، نارنجی، صورتی، قرمز، زرد، سفید، طلایی، بی رنگ

مقیاس سختی: 8 موس

توپاز یکی از اعضای خانواده کوارتز است. این سنگ قیمتی زیبا بیشتر در رنگ زرد یافت می شود. توپاز وقتی در معرض گرما قرار می گیرد به رنگ آبی روشن در می آید. همچنین گفته می شود که توپاز زمانی که نزدیک سم باشد قدرت تغییر رنگ دارد. نام توپاز از کلمه سانسکریت Tapas به معنای آتش گرفته شده است.

توپاز اگرچه سنگ قیمتی سخت و بادوام به حساب می آید اما همچنان سنگی شکست ناپذیر نیست. این سنگ نسبت به بسیاری از سنگ های قیمتی دیگر به راحتی می ترکد و بریده می شود و باید با احتیاط با آن رفتار کرد.

پیشنهاد میکنیم حتما مقاله مربوط به گران ترین جواهرات جهان که تا به حال ساخته شده است را نیز در مارسین مطالعه کنید.

9-اوپال Opal

رنگ: سیاه، سفید، خاکستری، زرد، قرمز، نارنجی و بی رنگ

مقیاس سختی: 5 تا 6.5 موس

اوپال یک سنگ قیمتی بسیار محبوب است که عمدتاً به دلیل تنوع شگفت انگیز رنگ های غنی و زیبا است. نام اوپال از سه منبع گرفته شده است: کلمه سانسکریت Upala، لاتین Opalus و یونانی Opallios که هر سه این کلمات به معنی سنگ قیمتی هستند. اوپال شامل تعداد زیادی سنگ قیمتی فوق العاده است. این سنگ های قیمتی بر اساس تنوع، محل پیدایش و رنگ بدنه اصلی به اوپال تیره یا سیاه، اوپال سفید یا روشن، اوپال شیری یا کریستال، بولدر اوپال ، ماتریکس اوپال، اوپال مکزیکی و اوپال آتشی تقسیم می شوند.اوپال سفید یک سنگ سفید قیمتی است که طرفداران خاص خود را دارد.

اوپال ها در رنگ های مختلفی از جمله سیاه، سفید، خاکستری، زرد، بی رنگ، نارنجی و قرمز وجود دارند. قرمز محبوب‌ترین و جذاب‌ترین رنگ‌های اوپال است. معمولاً دو نوع رنگ قرمز وجود دارد. قرمز گیلاسی و قرمز آتشی. قرمز آتشی به دلیل رنگ فوق العاده اش معمولاً محبوب ترین و احتمالاً گران ترین رنگ است.

استرالیا تامین کننده اصلی اوپال های خوب است و تقریباً 95 درصد از تمام اوپال ها از معادن استرالیا می آیند. عقیق از ماسه و آب درست می شود. دارای فرمول شیمیایی مشابه کوارتز با افزودن 3 تا 10 درصد آب است. و به همین دلیل، عقیق باید از نور شدید و گرما محافظت شود که می تواند آن را خشک کرده و باعث ایجاد ترک شود. اوپال نسبتاً سختی کمتری نسبت به بسیاری از سنگ‌های دیگر دارد و باید با احتیاط استفاده شود تا از خراش یا شکستگی جلوگیری شود. اوپال در رنگ‌ها، شکل‌ها و اندازه‌های جذابی وجود دارد و در بسیاری از جواهرات زینتی از جمله انگشتر، گوشواره، سنجاق، دستبند و … استفاده می‌شود.

سنگ قیمتی اوپال

10-یشم  Jade

رنگ: سبز، زرد، قرمز، صورتی، مشکی و سفید

مقیاس سختی: 6.5 تا 7

سنگ قیمتی یشم حداقل از 2950 قبل از میلاد در چین به عنوان جواهرات سلطنتی مورد توجه بوده است. با توجه به ایده نگهداری از جسد پس از مرگ، یشم را می توان در مقبره امپراتورهای هزاران سال پیش یافت. تا به امروز، بسیاری از افراد بر این باورند که سنگ یشم آنها را از آسیب ایمن می کند و نماد محافظت، باروری و شکوفایی است.

سنگ یشم به خاطر شکل‌های صاف و سبز خیره‌کننده و درخشانش شناخته می‌شود، اما در رنگ‌های صورتی، زرد، قرمز، مشکی و سفید نیز موجود است. استفاده از سنگ‌های قیمتی یشم می‌تواند انرژی حیاتی بدن را برای متعادل کردن و هماهنگ کردن رفاه عاطفی هماهنگ کند.

سنگ قیمتی یشم

11-زبرجد Perdiot

رنگ: سبز-زرد، زیتونی، سبز مایل به قهوه ای

مقیاس سختی: 6.5 تا 7 موس

زبرجد یک سنگ قیمتی بسیار قدیمی و محبوب است. این سنگ یک الیوین معدنی واقعی است. رنگ بیشتر سنگ های قیمتی ناشی از ردپای عناصر دیگر است اما رنگ زبرجد جزء ساختار آن است. از نظر شیمیایی زبرجد یک آهن – منیزیم – سیلیکات است. شدت رنگ سنگ به مقدار آهن موجود در آن بستگی دارد. زیبایی زبرجد نتیجه شرایط سخت است و در اعماق زمین تحت گرما و فشار فوق العاده تشکیل می شود.

این سنگ قیمتی در واقع با سه نام Peridot، Chrysolith و Olivin شناخته می شود. Peridot از کلمه یونانی Peridona مشتق شده است که به معنای بسیار دادن است. کلمه Chrysolith در یونانی به معنای “سنگ طلا” است. این یکی از معدود سنگ هایی است که فقط در یک رنگ وجود دارد. زیباترین سنگ زبرجد از منطقه مرزی پاکستان و افغانستان می آید. همچنین در استرالیا، مکزیک، سریلانکا، آفریقای جنوبی، تانزانیا، چین، برمه، آریزونا و ایالات متحده آمریکا یافت می شود. زبرجد در انواع جواهرات از جمله انگشتر، گوشواره، آویز و دستبند استفاده می شود.

سنگ قیمتی زبرجد

12-لاجورد Lapis Lazuli

رنگ: آبی

مقیاس سختی: 5 تا 5.5 موس

سنگ قیمتی لاجورد حدود 400 سال قبل از میلاد توسط بشر شناخته شده است. لاجورد که برای خلق آبی اقیانوسی خیره کننده و آبی آسمانی سرزنده در نقاشی های دوره رنسانس استفاده می شد، یک سنگ قیمتی رنگی است که برای قرن ها مورد احترام بوده است.

کلمه لاجورد به خودی خود رنگ سنگ را توصیف می کند و به معنی سنگ آبی است و در یک نگاه شما را به سمت خود جذب می کنند. این سنگ به عنوان یک سنگ سلطنتی نیز شناخته می شود زیرا در دوران باستان توسط پادشاهان و ملکه ها مورد توجه قرار می گرفت. در میان انواع سنگ های قیمتی، این سنگ زیبا به دلیل اثرات تسکین دهنده آن بر افراد عصبی یا افسرده مشهور است و تصور می شد یک داروی قوی نیز می‌باشد.

سنگ قیمتی لاجورد-min

13-آمیتیست Amethyst

رنگ: بنفش، بنفش مایل به قرمز، بنفش مایل به آبی

مقیاس سختی: 7 موس

آمیتیست گونه ای از خانواده کوارتز است که با ردپایی از منگنز، تیتانیوم و آهن رنگ می شود. آمتیست های با رنگ های عمیق تر ارزش بیشتری دارند. بنفش پر رنگ همیشه یک رنگ کمیاب و نجیب بوده است. نام آمیتیست از کلمه یونانی آمتیستوس به معنای خمار  نشده گرفته شده است. گفته می شود که آمتیست خوش شانسی می آورد و عشق می تاباند. این سنگ درخشان ترین سنگ قیمتی از خانواده کوارتز است.

سنگ قیمتی آمتیست-min

14-آکوامارین Aquamarine

رنگ: آبی، سبز دریایی

مقیاس سختی: 7.5 تا 8 موس

آکوامارین نوعی بریل معدنی است. این یک سنگ قیمتی بسیار زیبا است که در رنگ هایی مانند آبی روشن آسمانی تا آبی تیره یافت می شود. هر چه رنگ آکوامارین تندتر باشد، ارزش بیشتری برای آن قائل می شوند. نام آن از دو واژه لاتین آکوا(آب) و ماره(دریا) گرفته شده است. آکوامارین یکی از محبوب ترین و شناخته شده ترین سنگ های قیمتی است. سختی این سنگ تا حد زیادی از آن در برابر خراش محافظت می کند.

سنگ قیمتی آکوامارین

15-الکساندریت Alexandrite

رنگ: سبز تیره تا سبز کم رنگ (رنگ در اشکال مختلف نور تغییر می کند)

مقیاس سختی: 8.5 موس

الکساندریت شکلی از کانی کریزوبریل است که در سال 1830 در روسیه کشف شد و به نام تزار الکساندر دوم که در آن زمان ولیعهد روسیه بود نامگذاری شد. این سنگ بسیار جذاب و کمیاب است و به همین دلیل الکساندریت با وجه ریز بالای یک قیراط یکی از گرانترین سنگ های قیمتی جهان است که از یاقوت سرخ، یاقوت کبود یا زمرد نادرتر است.

مهمترین ویژگی این سنگ توانایی شگفت انگیز آن در تغییر رنگ آن تحت اشکال مختلف نور است. سبز یا سبز مایل به آبی در نور روز، قرمز در نور شمع، سبز در نور فلورسنت و بنفش مایل به قرمز در نور الکتریکی استاندارد (تنگستن).

سنگ قیمتی الکساندریت-min

16-تانزانیت Tanzanite

رنگ: آبی عمیق، آبی اولترامارین، بنفش روشن-آبی، بنفش

مقیاس سختی: 6 تا 7 موس

تانزانیت یک سنگ قیمتی فوق العاده و زیبا است. تانزانیت نوعی آبی رنگ از زوئیزیت سنگ های قیمتی است که در سال 1967 در تپه مرلانی در تانزانیا کشف شد. نام آن از ایالت شرق آفریقا تانزانیا گرفته شده است، تنها جایی در جهان که در آن یافت شده است. به همین دلیل، این سنگ از ارزش ویژه ای برخوردار است.

تانزانیت یک جواهر سه رنگ است که سه لایه رنگ را نشان می دهد. رنگ های آبی تیره، سبز-زرد و قرمز-بنفش دیده می شود. تقریباً تمام تانزانیت ها برای تولید رنگ زیبای بنفش-آبی که این سنگ به آن معروف است، عملیات حرارتی شده است.

اگرچه تانزانیت در بازار سنگ های قیمتی نسبتاً جدید است، اما اثر خود را به جا گذاشته است. تانزانیت به دلیل درخشندگی و سنگ های قیمتی پرطرفدارش محبوب است. اما در عین حال، تانزانیت یک سنگ قیمتی ظریف است و همیشه باید با احتیاط از آن استفاده کرد.

سنگ قیمتی تانزانیت-min

17-تورمالین  Tourmaline

رنگ: مشکی، قرمز، صورتی، آبی، سبز، خاکستری و زرد

مقیاس سختی: 7 تا 7.5 موس

تورمالین ها سنگ های قیمتی با درخشندگی عمیق و تنوع بی نظیر رنگ هستند. این سنگ‌های قیمتی، کریستال‌های مخلوطی از بور سیلیکات آلومینیومی با ترکیب پیچیده و در حال تغییر هستند.

نام تورمالین از کلمات سینگالی tura mali گرفته شده است که به معنای سنگ با رنگ های مخلوط است. تورمالین ها با رنگ های مختلف نام های مختلفی دارند. به عنوان مثال، یک تورمالین قرمز شدید به عنوان روبلیت شناخته می شود، اما اگر با تغییر در منبع نور، رنگ آن تغییر کند، سنگ تورمالین صورتی یا صورتی تکان دهنده نامیده می شود. سنگ های دو رنگ به عنوان تورمالین دو رنگ و سنگ های بیش از دو رنگ به عنوان تورمالین چند رنگ شناخته می شوند. هیچ دو تورمالین دقیقاً شبیه هم نیستند. در دنیای جذاب سنگ های قیمتی، تورمالین جایگاه بسیار ویژه ای دارد.

سنگ قیمتی تورمالین

18-اونیکس Onyx

رنگ: سیاه، سفید، سیاه با نوارهای سفید، قرمز، قهوه ای

مقیاس سختی: 6.5 تا 7 موس

اونیکس یک سنگ قیمتی زیبا است که از کلسدونی (انواع کوارتز) تشکیل شده است. این سنگ قیمتی معمولاً در رنگ های سفید، مشکی یا مشکی با نوارهای سفید وجود دارد و عموماً برای بهبود رنگ آن را سیاه رنگ می کنند. نوار هایی که روی اونیکس یافت می شوند موازی و یکدست هستند. این سنگ بسیار شبیه به عقیق است. نوارهای عقیق گرد یا مدور هستند و یکدست نیستند. اونیکس که در رنگ های قرمز، قهوه ای یا قهوه ای مایل به قرمز موجود است به ساردونیکس معروف است.

اونیکس نزد یونانیان و رومیان باستان بسیار محبوب بود. این نام از کلمه یونانی onyx به معنای ناخن یا پنجه گرفته شده است. در جواهرات ، پس زمینه سیاه اغلب توسط اونیکس تامین می شود. سنگ‌های قیمتی سیاه اونیکس با نوارهای سفید معمولاً به صورت مهره استفاده می‌شوند.

سنگ قیمتی اونیکس

19-سیترین Citrine

رنگ: زرد روشن، زرد لیمویی، کهربایی-قهوه ای، نارنجی درخشان

مقیاس سختی: 7 موس

سیترین نوعی کوارتز معدنی است و اغلب به اشتباه توپاز نامیده می شود. این سنگ قیمتی زرد لیمویی و درخشان نام خود را از کلمه فرانسوی Citrin به معنای زرد گرفته است. در دنیای جواهرات، جواهرات زرد زیادی وجود ندارد و سیترین آرزوهای رنگی همه را برآورده می کند، از زرد لیمویی تا قهوه ای مایل به قرمز، در محدوده قیمتی مقرون به صرفه. سیترین به عنوان یک سنگ قیمتی سخت با دوام خوب شناخته می شود. سیترین تا حد زیادی به خط و خش حساس نیست و بنابراین یک انتخاب عالی برای جواهرات روزمره است.

سنگ قیمتی سیترین

20-گارنت Garnet

رنگ: قرمز روشن، بنفش، قرمز، سفید، سبز، زرد، قهوه ای، مشکی

مقیاس سختی: 6.5 تا 7.5 موس

گارنت خانواده ای از سنگ ها است که دارای انواع مختلفی میباشد و از نظر رنگ و ترکیبات آنها متفاوت است. این نام از شباهت رنگ و شکل آن به دانه های انار گرفته شده است. رایج ترین رنگ گارنت ها از قرمز روشن تا بنفش است، اما می تواند سفید، سبز، زرد، قهوه ای و سیاه به جز آبی باشد.

سنگ های گارنت دارای انواع شناخته شده زیر است:

 • گروسولاریت Grossularite: به طور کلی سبز زیتونی است، اما دارای انواع زرد، قرمز، قهوه ای و بنفش نیز میباشد.
 • آلماندین Almandine: به رنگ قرمز مخملی است و بیشترین کاربرد را در جواهرسازی دارد. بهترین سنگ ها آنهایی هستند که خیلی تیره نباشند.
 • پیروپ Pyrope: شبیه آلماندین است، اما رنگش روشن‌تر است و اغلب با یاقوت سرخ اشتباه گرفته می شود.
 • رودالیت Rhodalite: در نیمه‌‌ی راه بین آلماندین و پیروپ قرار دارد، به رنگ قرمز رودودندرون است و در میان گارنت ها ارزشمندترین است. آتش سوزی رودولیت با کیفیت عالی است.

برخی از انواع دیگر آندرادیت، اسونیت، تساوریت، اسپسارتیت، ملانیت، آلوکرویت، اووارویت و دمانتوئید هستند. این سنگ سابقه استفاده طولانی به عنوان سنگ دارویی دارد و برای درمان بیماری های خونی و ریوی استفاده می شوند.

سنگ قیمتی گارنت

جمع بندی

در این مقاله با 20 نوع از انواع سنگ های قیمتی آشنا شدیم.  از الماس و یاقوت گرفته تا زمرد و فیروزه، هر یک دارای رنگ، ارزش و معنی و مفهوم منحصر بفرد خود هستند. از گذشته تا به امروز این سنگ ها علاوه بر زیبایی چشم گیری که دارا هستند، برای درمان بیماری ها نیز مورد استفاده قرار میگیرند. همچنین برای ساخت انواع طلا و جواهرات از جمله انگشتر، گردنبند، گوشواره، دستبند و … نیز از آن ها استفاده میشود. مجموعه مارسین با فعالیت در زمینه انواع مسائل هنری مانند مد و استایل،فروش صنایع دستی سعی دارد با دادن اطلاعات مناسب به مشتریانش انتخاب و تصمیم گیری را برای آنها راحت تر کند.

آیا شما تا به حال از سنگ های قیمتی استفاده کرده اید؟ کدام نوع و رنگ از سنگ های قیمتی مورد علاقه شما است؟

جدیدترین مطالب

یک نظر در “سنگ های قیمتی و انواع آنها💎+ عکس، نام و مشخصات

 1. سید بهرام گفت:

  واقعا معلومات خیلی مفیدی بود وازین بهره یی خوبی بردم
  به امید معلومات بیشتر تان تا که استفاده بیشتری داشته باشم
  خیلی ممنون….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *