مجله مارسین, مجله هنر

دودنی بافی

دودنی

دودنی بافی

دودنی بافی، یکی از هنرهای تاریخی است که بیش تر مردم سیستان، از آن، در تزئین خانه هایشان و گاهی هم به عنوان دفع چشم زخم از مال و جان، استفاده می کردند.

 
 

اما متأسفانه، گَردی از نامهربانی بر این هنر قدیمی، نشسته و در حال فراموشی است. دودنی بافی در اصل، تورهای تزئینی است که با گیاه علفی یا برگ های ساده منقسم و گُل های زرد متمایل به سفید، که در اکثر نقاط استان رویش دارد، درست می شود.دودنی بافی جزئی از صنایع دستی است.در خرید صنایع دستی سیستان می توانید دودنی بافی را نیز در لیست خود قرار دهید.

از سالیان گذشته تا به امروز مردمان منطقه سیستان از دودنی به عنوان تزئین در منازل خود استفاده می نمایند و عقیده دارند این تزئین که از صنایع دستی قدیمی سیستان از آن نام می برند علاوه بر زینت منزل بعنوان چشم زخم و دفع چشم بد از مال و جان آنهاست .

دودنی

دودنی بافی یکی از هنرهای تزیینی در بلوچستان است

 در دودنی بافی این کار هنری زیبا، زنان و دختران با کاربرد وسایل و موادی ارزان قیمت و همیشه در دسترس اقدام به ساخت یک کار هنری دستی که هم جنبه ی تزیینی دارد و هم برای چشم زخم بکار می رود می کنند. برای ساخت این بافته ی زیبا و دیدنی با استفاده از دو چوب یا نی که بصورت ضربدری یا افقی – عمودی روی هم قرار می گیرند و پیچیدن کاموهایی با رنگ های شاد و متنوع یک لوزی یا مربع با رنگ هایی زیبا بدست می آورند که برای جذابتر شدن و جلوه گری بیشتر نخهایی را که به یک اندازه می باشند و با دانه های گرد اسپند پر شده اند با فاصله هایی مساوی و به تعداد زیاد و فشرده از پایین کار آویزان می کنند که مربع یا مستطیل رنگی ما را چشم نواز تر می کنند.

در روستاها و عشایر این بافته بعنوان یک کاردستی برای درس هنر مورد استفاده قرار می گیرد. و خوشبختانه امروزه دیده می شود از این بافته حتی در جوامع شهری نیز به وفور استفاده می شود. از دیگر رشته‌های صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان می‌توان به صنایع‌دستی دریایی، پارچه‌بافی سنتی(جومه‌بافی)، کارت‌بافی(نواربافی)، تسبیح‌سازی، ساخت زیورآلات سنتی، پریواردوزی، پلاس‌بافی، ساخت سواس و سفره‌بافی اشاره کرد.

نیمی از جمعیت سیستان و بلوچستان روستانشین هستند، برای همین استفاده از عناصر طبیعی در صنایع‌دستی در این استان کاربرد دارد. به عنوان نمونه آنها برای ساخت سواس که یک نوع کفش است از برگ درخت خرما استفاده می‌کنند، اما استفاده از عناصر طبیعت فقط به سواس محدود نمی‌شود. دودنی‌بافی نیز یکی دیگر از صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان است که قدمتی طولانی در این استان دارد.

دودنی‌ به شکل تورهای تزئینی بافته می‌شود. در دودنی بافی هم از میوه یک گیاه علفی با برگ‌های ساده منقسم و گل‌های زرد متمایل به سفید استفاده می‌شود که در بیشتر نقاط استان می‌روید. میوه این گیاه شبیه کپسول است و در ماه‌های اولیه سال به نهایت رشد خود می‌رسد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *