مجله مارسین, مجله هنر

موزه هنر مدرن نیویورک🎨+10 نقاشی معروف آن

10نقاشی معروف در موزه هنر مدرن

موزه هنر مدرن (Museum Of Modern Art)  که به آن موما (MoMA) نیز میگویند، یک موزه هنری است که در شهر میدتاون منهتن، شهر نیویورک واقع شده است. ایده‌ی موزه ای اختصاص داده شده به هنر مدرن در سال 1929 عمدتا توسط ابی آلدریش راکفلر و دو دوستش لیلی پی بلیس و مری کوین سالیوان ایجاد شد.

موزه هنر مدرن در 7 نوامبر 1929 به روی عموم باز شد و در آن زمان، این موزه برتر آمریکا بود که منحصراً به هنر مدرن اختصاص داشت. موما با ساختن شهرت خود در طول سال ها، اکنون به عنوان یکی از بزرگترین و تاثیرگذارترین موزه های هنر مدرن در جهان شناخته می شود. همچنین یکی از پربازدیدترین موزه‌های جهان نیز به شمار میرود.

در مجموع، موزه هنرهای مدرن نزدیک به 200000 قطعه هنری منحصر به فرد دارد که هر سال بر تعداد آنها افزوده می شود و شامل انواع نقاشی، مجسمه سازی، طراحی، چاپ، عکاسی، فیلم، معماری و طراحی است.

موما علاوه بر برگزاری برخی از بهترین آثار هنری شناخته‌شده در این ژانر، نقش کلیدی در توسعه هنر مدرن نیز داشته است. از جمله بهترین آثار شناخته شده در موزه می توان به «شب پرستاره» اثر ون گوگ اشاره کرد. در ادامه با مارسین همراه باشید تا در ادامه به بررسی 10 نقاشی معروف در موزه هنر مدرن بپردازیم.

1-“شب پر ستاره” اثر ونسان ون گوگ در سال 1889

شب پرستاره از مشهورترین آثار هنری موزه هنر مدرن به شمار می‌آید. ون گوگ که با بیماری روانی دست و پنجه نرم می کرد، در 8 مه 1889 راهی آسایشگاه سن پل در فرانسه شد. اگرچه این شاهکار در روز نقاشی شد، اما نمای شب را در بیرون از پنجره به تصویر می کشد.

اتاق ون گوگ در آسایشگاه “شب پرستاره” نشان دهنده علاقه هنرمند به نجوم است و مطالعه انجام شده توسط رصدخانه گریفیث پارک نشان می دهد که او ماه، زهره و چندین ستاره را در موقعیت دقیقی که در آن شب اشغال کرده بودند، نشان می دهد.

 این نقاشی بسیار مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است و مورخان مختلف هنر عناصر نمادین مختلفی را در آن یافته اند. شب پرستاره یکی از شناخته شده ترین نقاشی ها در تاریخ هنر غرب است. این اثر مشهورترین نقاشی ونسان ون گوگ است و به عنوان یکی از بزرگترین آثار موزه هنر مدرن در نظر گرفته می شود.

شب پر ستاره اثری از ونسان ون گوگ

The Starry Night (1889) – Vincent Van Gogh

 

2-“تداوم حافظه” اثر سالوادور دالی در سال 1931

این نقاشی نمادین و بازتولید شده که دارای پس‌زمینه اقیانوس میباشد، صحنه‌ای را به تصویر می‌کشد که ساعت‌ها به آرامی روی صخره‌ها و شاخه‌های درخت آب می‌شوند. دالی در این نقاشی از مفهوم سخت و نرم استفاده کرده است. دالی در شاهکار خود از ساعت‌ها و سنگ‌های ذوب شده برای نمایش جنبه‌های نرم و سخت جهان استفاده می‌کند. این مفهوم را می توان به روش های مختلفی نشان داد، مانند حرکت ذهن انسان از نرمی خواب به سختی واقعیت.

تداوم حافظه در طول سال ها بسیار مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است زیرا دالی هرگز کار خود را توضیح نداد. تصور می‌شود که ساعت‌های ذوب شده نمادی ناخودآگاه از نسبیت فضا و زمان هستند. به عنوان نمادی از مرگ و میر با مورچه هایی که ساعت ها را احاطه کرده اند که نشان دهنده پوسیدگی است و به عنوان بی منطقی رویاها. تداوم حافظه یکی از بزرگترین شاهکارهای هنر قرن بیستم به حساب می آید. این اثر نه تنها مشهورترین نقاشی سالوادور دالی میباشد، بلکه مشهورترین اثر هنری کل جنبش سوررئالیسم نیز به شمار میرود.

تداوم حافظه اثر سالوادور دالی

The Persistence of Memory (1931) – Salvador Dali

 

3-“دوشیزگان آوینیون” اثر پابلو پیکاسو در سال 1907

این شاهکار انقلابی با نام اصلی Le Bordel d’Avignon (فاحشه خانه آوینیون) یکی از تأثیرگذارترین نقاشی‌های قرن بیستم محسوب می‌شود که نقشی کلیدی در توسعه هنر کوبیسم و ​​مدرن داشته است.

پابلو پیکاسو از سبک‌های مختلفی برای به تصویر کشیدن نقاشی استفاده می‌کرد. این اثر یک انحراف رادیکال از نقاشی سنتی اروپا میباشد و علاوه بر سبک رادیکال، به دلیل موضوع آن نیز به شدت بحث برانگیز میباشد.

اولین بار در سال 1916 در معرض دید عموم قرار گرفت و نام اصلی آن برای کاهش تأثیرات رسوایی تغییر یافت. این اثر هنری پنج زن برهنه را در یکی از فاحشه‌خانه‌های شهر بارسلون اسپانیا به تصویر میکشد و‌ بسیاری از افراد آن را مهم‌ترین اثر پابلو پیکاسو می‌دانند. موزه هنر مدرن این نقاشی را با قیمت 24000 دلار خریداری کرد و یکی از جاذبه های اصلی این موزه به شمار میرود.

دوشیزگان آوینیون اثر پابلو پیکاسو

Les Demoiselles d’Avignon (1907) – Pablo Picasso

 

4-“دنیای کریستینا” اثر اندرو وایت درسال 1948

اندرو وایت یکی از شناخته شده ترین هنرمندان ایالات متحده در اواسط قرن بیستم بود. دیدگاه‌های واقع‌گرایانه دقیق او از زندگی روستایی به نمادهای فرهنگ آمریکایی تبدیل شد و ماهیت هنر مدرن را در این کشور به چالش کشید، که در درجه اول انتزاعی بود.

 شاهکار او “دنیای کریستینا” یکی از مشهورترین نقاشی‌های آمریکایی در اواسط قرن بیستم است که زنی را به تصویر می کشد که در زمین دراز کشیده و به خانه ای خاکستری در افق نگاه می کند. زن نقاشی آنا کریستینا اولسون است. او همسایه وایت کوشینگ جنوبی بود و از یک اختلال عضلانی دژنراتیو رنج می برد که او را از راه رفتن باز می داشت.

 زمانی که وایت از پنجره خود، کریستینا را در حال خزیدن در یک مزرعه دید، برای خلق این شاهکار الهام گرفت. اگرچه در اولین نمایش توجه کمی به این اثر شد، اما در طول سال ها محبوبیت بیشتری پیدا کرد. اکنون “دنیای کریستینا” به عنوان نماد هنر آمریکایی و یکی از مهمترین آثار رئالیسم آمریکایی در نظر گرفته می شود.

دنیای کریستینا اثر اندرو وایت

Christina’s World (1948) – Andrew Wyeth

 

5-“قوطی سوپ کمپبل” اثر اندی وارهول در سال 1962

از مشهورترین آثار هنر پاپ در موزه هنر مدرن، قوطی سوپ کمپبل است که از سی و دو بوم، تشکیل شده است. این اثر هنری منجر به تبدیل شدن هنر پاپ به یک جنبش هنری بزرگ در ایالات متحده شد. آمریکا بحث‌های حاصل در مورد شایستگی و اخلاق چنین نقاشی که فاقد زیبایی‌شناسی و گرایش عرفانی آثار اکسپرسیونیستی انتزاعی بود، غوغایی در دنیای هنر آمریکا ایجاد کرد. همچنین اندی وارهول را به برجسته ترین و شناخته شده ترین هنرمند جنبش هنر پاپ تبدیل کرد که تأثیر زیادی بر دنیای هنر غرب گذاشت.

مطلب پیشنهادی: محبوب ترین سبک های نقاشی و آشنایی بیشتر با آن‌ها

قوطی سوپ کمپبل اثر اندی وارهول

Campbell’s Soup Can (Tomato) – Andy Warhol

 

6-“برادوی بووگی ووگی” اثر پیت موندریان در سال 1943

از دیگر آثار معروف موزه هنر مدرن، برادوی بووگی ووگی میباشد. انتزاع هندسی، شکلی از هنر انتزاعی است که مبتنی بر استفاده از فرم های هندسی است. پیت موندریان اصطلاح نئوپلاستیسیسم را برای نقاشی های هندسی انتزاعی خود ابداع کرد که در آنها فقط از خط مستقیم، سه رنگ اصلی و رنگ های خنثی سیاه، سفید و خاکستری استفاده می کرد. آخرین نقاشی کامل موندریان، برادوی بووگی ووگی، الهام گرفته از شبکه شهری منهتن و موسیقی ووگی بووگی برادوی است که موندریان آن را دوست داشت. این نقاشی با استفاده از واژگان تصویری او از خطوط، مربع و رنگ‌های اصلی، اوج بازنمایی موندریان در نظر گرفته می‌شود. این اوج نوآوری سبک او را نشان می دهد و یکی از تأثیرگذارترین آثار هنری در مکتب نقاشی هندسی انتزاعی است.

برادوی بووگی ووگی اثر پیت موندریان

Broadway Boogie-Woogie (1943) – Piet Mondrian

 

7-“عشاق” اثر رنه ماگریت در سال 1928

رنه ماگریت هنرمند بلژیکی بود که بیشتر به خاطر یکی از رهبران جنبش هنری تاثیرگذار قرن بیستم، سوررئالیسم، شهرت داشت. این نقاشی یک مرد را با کت و شلوار سیاه نشان می دهد که در آغوش زنی با لباس قرمز قفل شده است. چهره ها یکدیگر را می بوسند، اما جالب است که از طریق حجاب. و این چیزی است که نقاشی را جذاب تر می کند.

مانند بسیاری از نقاشی‌های ماگریت، چندین تفسیر از این نقاشی وجود دارد. مثلا تصویری از ناتوانی ما در آشکار کردن کامل ماهیت واقعی حتی صمیمی‌ترین همراهانمان است. چهره های پنهان از دید یک ویژگی مشترک در بسیاری از نقاشی های ماگریت است.

 هنگامی که او 14 ساله بود، مادر ماگریت با غرق شدن خودکشی کرد. او شاهد جسد مادرش بود که لباس خواب خیسش دور صورتش پیچیده بود و برخی گمان می‌کردند که این ضربه باعث شده او چهره‌های مبهم را در آثارش نشان دهد. اما ماگریت این موضوع را رد کرد. “عشاق” یکی از محبوب ترین و تحلیل شده ترین آثار رنه ماگریت است.

عشاق اثر رنه ماگریت

The Lovers (1928) – Rene Magritte

 

8-“دختری مقابل آینه” اثر پابلو پیکاسو در سال 1932

پابلو پیکاسو توسط بسیاری به عنوان بزرگترین هنرمند تمام دوران شناخته می شود. این نقاشی ماری ترز والتر، معشوقه و مدل پابلو پیکاسو از سال 1927 تا حدود 1935 را به تصویر می کشد. ماری ترز جوان یکی از موضوعات مورد علاقه پیکاسو در اوایل دهه 1930 بود.

 “دختری مقابل آینه” او را زیبا و آرایش کرده در سمت چپ به تصویر می کشد. در حالی که در سمت راست صورتش تیره است، چشمانش گرد و توخالی است و بدن او پیچ خورده و درهم کشیده است. این نقاشی به دلیل تفاسیر متنوعش مشهور است. برخی از منتقدان آن را نمایشی از خود روز و شب والتر می دانند. دیگران آن را این گونه می بینند که والتر با نگاه کردن به آینه ای که سرنوشت نهایی او را به او نشان می دهد، با مرگ و میر خود روبرو می شود. همچنین ممکن است در برگیرنده‌ی انتقال او از یک دختر بی گناه به یک زن دنیوی آگاه از تمایلات جنسی خود باشد.

دختری مقابل آینه اثر پابلو پیکاسو

Girl Before A Mirror (1932) – Pablo Picasso

 

9-“دختری در حال غرق شدن” اثر روی لیختن اشتاین در سال 1963

روی لیختن اشتاین ابتدا در کوبیسم و ​​اکسپرسیونیسم انتزاعی کار کرد و سپس به هنر پاپ رفت، ژانری که در آن جای خود را نشان داد. به عنوان سنگ بنای کار لیختنشتاین، “دختری در حال غرق شدن” گاهی اوقات با عنوان “من اهمیت نمی دهم” نیز نامیده می شود!

این دختر به نظر می رسد قربانی یک رابطه عاشقانه ناخوشایند است که ترجیح می دهد غرق شود تا اینکه از معشوقش کمک بخواهد. این اثر به عنوان یک شاهکار ملودرام توصیف شده است و از مشهورترین نقاشی های لیختن اشتاین است. این نقاشی از مجموعه دائمی موزه هنر مدرن از سال 1971 است.

دختری در حال غرق شدن اثر روی لیختن اشتاین

Drowning Girl (1963) – Roy Lichtenstein

 

10-“رویا” اثر هانری روسو در سال 1910

رویا چند ماه قبل از مرگ هانری روسو، نابغه خودآموخته ای که در زمان حیاتش مورد تمسخر قرار گرفت، به نمایش گذاشته شد. این آخرین اثر تکمیل شده روسو و بزرگترین نقاشی او در جنگل است. دختر برهنه دراز کشیده در نقاشی، یادویگه، معشوقه لهستانی روسو از دوران جوانی اش است.

ژست او از سنت کلاسیک پس از نقاشی ونوس اوربینو اثر تیتین در سال 1538 پیروی می کند. تفسیرهای مختلفی از نقاشی وجود دارد. به گفته روسو، این نقاشی زنی را به تصویر می‌کشد که روی کاناپه‌ای در پاریس دراز کشیده و خواب می‌بیند که در جنگل در حال گوش دادن به نوازنده فلوت است. “رویا”در بیست و پنجمین سالگرد موزه توسط نلسون راکفلر به موزه هنر مدرن اهدا شد.

رویا اثر هانری روسو

The Dream (1910) – Henri Rousseau

تابلو دکوراتیو های هنری مجموعه مارسین کارشده با ورق طلا و رزین در طرح و سایز های متنوع😍 پیشنهاد میکنیم جهت آشنایی بیشتر با این محصولات، حتما مقاله مربوط به تابلو دکوراتیو ورق طلا را نیز در مارسین مطالعه کنید.

در پایان

مجموعه مارسین با فعالیت در انواع زمینه های هنری و همچنین فروش خرید صنایع دستی سعی دارد بررسی مشاهیر و روش کار آنها باعث افزایش اطلاعات کاربران و مشتریان خود شود.

شما از موزه هنر مدرن نیویورک دیدن کردید؟ کدامیک از آثار هنری موزه موما را بیشتر دوست دارید؟

مارسین-فروشگاه صنایع دستی

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *