مجله مارسین, مجله هنر

محبوب ترین سبک های نقاشی و آشنایی بیشتر با آن‌ها

اشنایی با سبک های نقاشی|قوطی های سوپ کمبل اثر اندی وارهول

محبوب ترین سبک های نقاشی چه سبک های هستند؟ از آغاز تاریخ هنر تا به امروزه طیف وسیعی از سبک‌ های نقاشی مختلف در هنر گنجانده شده اند. سبک های نقاشی بر اساس جنبش هنری که سبک به آن تعلق دارد طبقه بندی می شود.

برخی از این سبک ها دارای تفاوت ‌های ظریف و برخی دیگر شامل تغییرات جسورانه و چشمگیر هستند که به راحتی آن‌ها را قابل تشخیص می‌کند. معمولا با نگاه کردن به نقاشی، می‌توان آن را در یک دوره خاص طبقه بندی کرد.

اما پرطرفدار ترین سبک های نقاشی کدام اند؟ در ادامه با مارسین همراه باشید تا به بررسی محبوب ترین سبک های نقاشی تاریخ بپردازیم.

فهرست مطالب

1- سبک نقاشی رئالیسم (Realism)

در طول سال‌ها، هنرمندان تا حدی  به سمت نقاشی های واقع‌ گرایانه حرکت کرده‌اند که نمی‌توان بین عکس و نقاشی تفاوت قائل شد.

رئالیسم یکی از محبوب ترین سبک های نقاشی است که هدف آن ارائه بازتابی از دنیای واقعی به بیننده است. از آنجایی که سبک نقاشی رئالیسم زندگی را در نزدیکترین واقعیت به تصویر می‌کشد، آن را “هنر واقعی” نیز می نامند.

اگر یک نقاشی سبک رئالیسم را از نزدیک بررسی کنید، متوجه خواهید شد رنگ ‌هایی که به نظر می‌رسد یکدست هستند، خود را به‌عنوان مجموعه‌ای از ضربه‌های قلم مو با رنگ‌ها و مقادیر بسیار نشان می‌دهند.

در این سبک هنرمند از پرسپکتیو برای ایجاد توهم فضا و عمق استفاده می کند و ترکیب بندی و نور را طوری تنظیم می کند که واقعی به نظر برسد.

هنرمندان مشهور سبک نقاشی رئالیسم: ادوار مانه، ادگار دگا، رزا بونهور، لئوناردو داونچی

نقاشی مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی - رئالیسم

نقاشی مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی – رئالیسم

2- سبک نقاشی امپرسیونیسم (Impressionism)

از محبوب ترین سبک های نقاشی که طرفداران بسیاری دارد، امپرسیونیسم است. سبک نقاشی امپرسیونیسم بر نور طبیعی و ابعاد متغیر آن به دلیل تاثیرات زمان تاکید دارد.

ویژگی های امپرسیونیسم، ضربه های خلاقانه قلم موی کوچک و نازک قابل مشاهده با رنگ های ترکیب نشده است. در سبک امپرسیونیسم اشیا ظاهر واقع گرایانه خود را حفظ می کنند و در عین حال دارای جنب و جوشی هستند که مختص این سبک است. مناظر موضوع اصلی امپرسیونیسم بودند.

هنرمندان مشهور سبک نقاشی امپرسیونیسم: کلود مونه، پیر آگوست رنوار، کامیل پیسارو

نقاشی طلوع آفتاب اثر کلود مونه - امپرسیونیسم

نقاشی طلوع آفتاب اثر کلود مونه – امپرسیونیسم

3- سبک نقاشی پینترلی ( Painterly)

پینترلی نیز یکی دیگر از محبوب ترین سبک های نقاشی به شمار می‌رود.  به طور کلی سبک نقاشی پینترلی به استفاده از رنگ به صورت شُل یا کمتر کنترل شده اشاره دارد که منجر به ظاهر شدن ضربه های قلم موی قابل مشاهده در نقاشی تمام شده می شود.

در واقع هنرمندانی که در این سبک کار می کنند سعی نمی کنند آنچه را که برای ایجاد نقاشی استفاده شده است با صاف کردن بافت یا آثار باقی مانده در رنگ توسط قلم مو یا ابزار دیگری مانند چاقوی پالت پنهان کنند.

هنرمندان مشهور سبک نقاشی پینترلی: هنری ماتیس، اندی وارهول، کلود مونه

نقاشی گلدان گل های آفتابگردان اثر هنری ماتیس - پینترلی

نقاشی گلدان گل های آفتابگردان اثر هنری ماتیس – پینترلی

4- سبک نقاشی اکسپرسیونیسم (Expressionism)

در سبک نقاشی اکسپرسیونیسم، هنرمند یک صحنه را صرفا از منظر احساسی خود به تصویر می‌کشد تا اینکه یک صحنه واقعی را بازسازی کند. ویژگی های قابل توجه رنگ های روشن، برجسته و شخصیت هایی است که احساسات اغراق آمیز را نشان می دهد.

در سبک اکسپرسیونیسم تصاویر و صحنه ها اغلب تحریف می شوند یا با رنگ های ماورایی و زنده رنگ آمیزی می شوند که با واقعیت همخوانی ندارند. در عوض تمرکز بر ایده ها یا احساسات هنرمند است که از طریق هنر بیان می شود و با تحریف، اغراق، بدوی گرایی و تخیل همراه است.

هنرمندان مشهور اکسپرسیونیسم: ادوارد مونک، واسیلی کاندینسکی، ارنست لودویگ کرشنر

نقاشی جیغ اثر ادوارد مونک - اکسپرسیونیسم

نقاشی جیغ اثر ادوارد مونک – اکسپرسیونیسم

5- سبک نقاشی کوبیسم (Cubism)

کوبیسم یکی دیگر از محبوب ترین سبک های نقاشی است که در اروپا ظهور پیدا کرد. ویژگی‌های قابل توجه سبک نقاشی کوبیسم این است که اشیا چگونه تجزیه و تحلیل می‌شوند، به اجزای منفرد تقسیم می‌شوند و دوباره در قالبی انتزاعی جمع می‌شوند. در واقع سبک هنری کوبیسم تلاشی برای تأکید بر ماهیت بوم دو بعدی به جای ایجاد عمق بود.

هنرمندان مشهور سبک نقاشی کوبیسم: پابلو پیکاسو، ژرژ براک، پل سزان

مطالب پیشنهادی مارسین “موزه گردی”: موزه هنر مدرن نیویورک🎨+10 نقاشی معروف آن ، 10 اثر هنری معروف موزه هنر متروپولیتن که حتما باید ببینید ، آثار تاریخی ایران در موزه لوور

نقاشی دختری مقابل آینه اثر پابلو پیکاسو - کوبیسم

نقاشی دختری مقابل آینه اثر پابلو پیکاسو – کوبیسم

6- سبک نقاشی سوررئالیسم (Surrealism)

یکی دیگر از محبوب ترین سبک های نقاشی که می توان به آن اشاره کرد، سبک نقاشی سوررئالیسم است. این سبک یک جنبش هنری است در پاسخ به ویرانی ها و آسیب های جنگ جهانی اول پدیدار شد.

در سبک نقاشی سوررئالیسم، هنرمند این آزادی را دارد که تمام قید هنجارهای اجتماعی را بشکند و با استفاده از مدیوم های بی پایان صحنه های غیر واقعی و خیالی را به تصویر بکشد.

در نتیجه شاهد اشیا یا موجودات عجیب و غریبی خواهید شد که در دنیای واقعی وجود ندارند اما از آگاهی هنرمند بیرون آمده اند. در واقع سبک سوررئالیستی شامل بی نظمی، کنار هم قرارگیری های غیرمنتظره و عنصر غافلگیری است. سوررئالیسم یک تلاش هنری است که هدف آن آزاد کردن تخیل است.

هنرمندان مشهور سبک نقاشی سورئالیسم: آندره برتون، پابلو پیکاسو، سالوادور دالی

نقاشی تداوم حافظه اثر سالوادور دالی - سورئالیسم

نقاشی تداوم حافظه اثر سالوادور دالی – سورئالیسم

7- سبک نقاشی انتزاعی (Abstract)

هنر انتزاعی که به آن هنر آبستره نیز می‌گویند، بی شک یکی دیگر از محبوب ترین سبک های نقاشی است. سبک نقاشی انتزاعی از سه جنبش هنری متفاوت امپرسیونیسم، اکسپرسیونیسم و رمانتیسم پدید آمده است.

در این سبک نقاشی، هنرمندان از خطوط هندسی، اشکال و رنگ های زنده استفاده می کنند که امکان تحلیل و تفسیر واضح را فراهم می کند. هنر انتزاعی نتیجه طرد هنرمندان از تمام اشکال هنری قبلی و شعاری برای خلق تکنیک هایی است که قبلا در هیچ جنبش هنری به رسمیت شناخته نشده است.

در سبک نقاشی آبستره موضوع نقاشی هر چه که باشد، ممکن است اصلا در اثر هنری به طور دقیق نشان داده نشود. ممکن است اشیا با یک رنگ یا شکل به جای آن نمایش داده شوند و تفسیر آن به بیننده واگذار شود. تأثیر یک نقاشی انتزاعی را نمی توان دست کم گرفت، زیرا بسیاری از آن‌ها از نمایش های تکان دهنده رنگ و فرم برای گیج کردن حواس استفاده می کنند.

هنرمندان مشهور سبک نقاشی انتزاعی: واسیلی کاندینسکی، پیت موندریان، جکسون پولاک

نقاشی ترکیب قرمز، آبی، زرد اثر پیت موندریان - انتزاعی

نقاشی ترکیب قرمز، آبی، زرد اثر پیت موندریان – انتزاعی

8- سبک نقاشی فوتورئالیسم (Photorealism)

سبک نقاشی فوتورئالیسم با هدف ایجاد یک نقاشی غیرقابل تشخیص از زندگی واقعی یا یک عکس است و دقیقا به این دلیل با این اسم شناخته می شود. تا زمانی که به یک نقاشی فوتورئالیسم نگاه دقیق تری نداشته باشید، نمی توانید متوجه شوید که واقعا یک نقاشی است.

در واقع سبک نقاشی این جنبش هنری، بازآفرینی دقیق عکس ها بود که اغلب واقعی تر از واقعیت به نظر می رسد. جایی که هیچ جزئیاتی از قلم نیفتاده و هیچ نقصی بی اهمیت نیست.

هنرمندان مشهور سبک نقاشی فوتورئالیسم: چاک کلوز، اسکار اوکونو، گوتفرید هلنواین

نقاشی لوکاس اثر چاک کلوز - فوتورئالیسم

نقاشی لوکاس اثر چاک کلوز – فوتورئالیسم

9- سبک نقاشی پاپ آرت (Pop Art)

یکی دیگر از محبوب ترین سبک های نقاشی که قصد داریم به آن اشاره کنیم، سبک نقاشی پاپ آرت است که به هنر همگانی یا هنر مردمی نیز معروف می‌باشد.

سبک نقاشی پاپ آرت از جنبه های تجاری و مصرفی زندگی روزمره، به ویژه از فرهنگ آمریکایی و اروپایی الهام می گیرد. از تبلیغات قوطی های نوشابه گرفته تا داستان های مصور، کتاب ها، نقاشی های کمیک، اشیای هنری و … ، پاپ آرت نه تنها بر هنرمندان، بلکه بر دنیای تبلیغات، مد و گرافکیک نیز تاثیر بسیار خوبی گذاشت.

هنر پاپ از تصاویر واقع گرایانه ترکیب شده با رنگ های جسورانه برای برجسته کردن هدف هنرمند استفاده می کند. در واقع سبک نقاشی پاپ آرت به دلیل عناصر برجسته اش شناخته شده است، که می تواند به شما کمک اکند تا توجه مخاطبان خود را به سرعت جلب کنید. هر چیزی که بیشتر به چشم مردم بیاید، مي‌تواند ابزار قدرتمندي براي پاپ آرت باشد.

هنرمندان مشهور سبک نقاشی پاپ آرت: اندی وارهول، روی لیختنشتاین، ریچارد همیلتون

نقاشی قوطی های سوپ کمبل اثر اندی وارهول - پاپ آرت

نقاشی قوطی های سوپ کمبل اثر اندی وارهول – پاپ آرت

10- سبک نقاشی مدرنیسم (Modernism)

مدرنیسم یک سبک نقاشی مدرن است که به معنای گرایش فکری و رفتاری نسبت به پدیده های فرهنگی نو و نیز کنار گذاشتن سنت های قدیمی است. این سبک نقاشی اوایل قرن بیستم به جای محدود ماندن در هنجارهای هنری سفت و سخت، آرمان‌ها و فرآیندهای فکری مدرن هنرمندان را نشان می‌دهد.

 مدرنیسم اغلب به عنوان رد آرمان های رمانتیک هنر و تاریخ در نظر گرفته می شود زیرا ارزش های فعلی و شرایط زندگی را نشان می دهد. در واقع هنرمندان به جای متوسل شدن به شخصیت های تاریخی، به دنبال الهام از مردم و صحنه های روزمره هستند.

قبلا در مورد انواع تکنیک های نقاشی نیز صحبت کرده ایم و پیشنهاد میکنیم حتما آن ها را نیز مطالعه کنید.

هنرمندان مشهور سبک نقاشی مدرنیسم: پابلو پیکاسو، پل سزان ونسان ون گوگ

نقاشی شب پر ستاره اثر ونسان ون گوک - نقاشی مدرن

نقاشی شب پر ستاره اثر ونسان ون گوک – نقاشی مدرن

جمع بندی

در این مجله از مارسین شما را با 10 مورد از محبوب ترین سبک های نقاشی آشنا کردیم. رئالیسم، امپرسیونیسم، کوبیسم، آبستره و … همگی از پرطرفدار ترین سبک های نقاشی به شمار می آیند.در خلق خیلی از صنایع دستی نیز از انواع هنرهای نقاشی استفاده می شود مثلا با خرید محصولات میناکاری می توانید با هنر نقاشی که در این هنر به کار رفته است آشنا شوید.به نظر شما در میناکاری از چه سبک نقاشی استفاده شده است؟آیا صنایع دستی دیگری می شناسید که از هنر نقاشی در آن استفاده شده باشد؟آیا تا حالا در هنگام خرید صنایع دستی این سوال برایتان به وجود آمده که از سبکی در این اثر استفاده شده؟

شما به چه سبک هایی از نقاشی علاقه مند هستید؟ چه سبک های دیگری از نقاشی را میشناسید که طرفداران زیادی از گذشته تا به امروز داشته اند؟ نظرات ارزشمند خود را با ما به اشتراک بگذارید.

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *