مجله مارسین, مجله هنر

آموزش عکاسی پانوراما با گوشی آیفون و اندروید + نکات کلیدی

آموزشی عکاسی پانوراما با گوشی

آموزش عکاسی پانوراما با گوشی به شما در گرفتن عکس هایی جذاب در موقعیت های خاص کمک می‌کند. امروزه تنظیمات دوربین موبایل های هوشمند پیشرفت زیادی کرده و امکانات خارق العاده‌ای را به کاربران ارائه می‌دهد.

 اما بسیاری از کاربران خود را تنها به استفاده از تنظیمات پیشفرض و عملکرد های اولیه دوربین محدود می‌کنند. آن‌ها معمولا از دیگر قابلیت های متنوع دوربین گوشی خود اطلاعی ندارند و به یک نتیجه خوب در عکس های خود نمی‌رسند.

یکی از این قابلیت، پانوراما (عکاسی با فرمت عریض) است. شاید شما هم دیده باشید که دوستانتان تصاویر پانوراما از یک منظره گسترده، ساختمان بلند و … را در شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک می‌گذارند که بسیار شگفت ‌انگیز به نظر می‌رسند. اما چطور یک عکس پانوراما با گوشی بگیریم؟

خیلی ساده ا‌ست و فرقی هم نمی‌کند که گوشی شما اندروید است یا آیفون. اگر دوست دارید عکاسی پانوراما را یاد بگیرید با مارسین همراه باشید تا به آموزش عکاسی پانوراما با گوشی آیفون و اندروید بپردازیم.

عکاسی پانوراما چیست؟

عکاسی پانوراما (Panorama) که به عنوان عکاسی با فرمت عریض و گسترده (Wide) نیز شناخته می شود، تکنیک خاصی است که چندین عکس از یک دوربین را به هم می چسباند تا یک عکس واحد و عریض (عمودی یا افقی) را تشکیل دهد. اصطلاح پانوراما  یک کلمه یونانی به معنای “تمام دید” است و اولین بار از نقاشانی سرچشمه گرفته است که می خواستند نمای وسیعی از یک منظره را به تصویر بکشند، نه فقط بخشی از آن را.

عکاسی پانوراما منظره

انواع پانوراما برای عکاسی با گوشی

چند نوع پانوراما برای عکاسی با موبایل وجود دارد که ‌می‌توانید برای آموزش عکاسی پانوراما با گوشی و بهبود مهارت های خود، انواع آن ها را امتحان کنید.

عکاسی پانوراما چیست

1- پانوراما عمودی

استفاده از پانوراما و حرکت از پایین به بالا مناسب برای ثبت ارتفاع اشیا مثل یک ساختمان یا درخت بلند و …

2- پانوراما افقی

استفاده از پانوراما و حرکت از چپ به راست و یا از راست به چپ برای عکاسی از یک منظره وسیع و …

3- پانوراما با زاویه عریض

پوشش تصویر کمتر از 180 درجه

4- پانوراما 180 درجه

تصویر با نمای گسترده که 180 درجه از چپ به راست را پوشش می دهند

5- پانوراما 360 درجه

تصویر بسیار گستره برای پوشش یک صحنه فوق عریض

6- پانوراما کروی 360 درجه

شامل متصل کردن یک سری تصاویر به یکدیگر برای ایجاد یک کره کامل 360 درجه است. بهترین راه برای ایجاد این تصاویر از طریق نرم افزار و اپلیکیشن های مرتبط است.

آموزش عکاسی پانوراما با گوشی آیفون

اگر گوشی شما آیفون است، اولین کاری که باید انجام دهید این است که دوربین خود را باز کنید.

 هنگامی که دوربین را باز کردید، متوجه خواهید شد که گزینه هایی در بالای دکمه عکاسی وجود دارد. اگر “Pano”را می بینید، روی این گزینه کلیک کنید.

در برخی آیفون‌ها، باید روی صفحه دوربین به سمت چپ حرکت کنید تا گزینه Pano را پیدا کنید. پانو در واقع مخفف همان پانوراما است.

اگر می خواهید یک عکس پانوراما عمودی بگیرید، باید گوشی خود را به صورت افقی نگه دارید و گوشی را به سمت بالا یا پایین حرکت دهید.

 و بر عکس اگر می خواهید یک عکس پانوراما افقی و عریض بگیرید، گوشی خود را به صورت عمودی نگه دارید و گوشی را به سمت چپ یا راست حرکت دهید.

مثلا برای گرفتن عکس پانورامای عریض از یک منظره زیبا، گوشی خود را به صورت عمودی نگه دارید. سپس فلش روی خط را دنبال ‌کنید که به شما دستور می‌دهد برای گرفتن عکس، از چپ به راست حرکت کنید. برای اینکه بتوانید یک عکس پانورامای بی نقص بگیرید، باید تلاش کنید هنگام حرکت، فلش را روی خط نگه دارید.

اگر می‌خواهید از سمت راست به چپ عکس بگیرید، می‌توانید روی فلش ضربه بزنید تا جهت را تغییر دهید. برای شروع روی دکمه شاتر ضربه بزنید و برای متوقف کردن آن نیز بار دیگر روی آن ضربه بزنید.

آموزشی عکاسی پانوراما با گوشی آیفون

آموزش عکاسی پانوراما با گوشی اندروید

اگر گوشی شما اندروید است، اولین کاری که باید انجام دهید این است که دوربین خود را مانند آیفون باز کنید.

 از آنجایی که انواع مختلفی از گوشی های اندرویدی وجود دارد، ممکن است کمی طول بکشد تا گزینه عکس پانوراما را پیدا کنید.

برای یافتن گزینه پانوراما، به تنظیمات دوربین خود نگاه کنید یا روی منوی سه نقطه یا منوی سه خط ضربه بزنید تا پنجره های جدید برای شما باز شود. همچنین ممکن است در قسمتی با عنوان “بیشتر” (More) باشد.

 وقتی گزینه پانوراما را پیدا کردید، روی آن کلیک کنید. درست مانند آیفون، برای اینکه بتوانید یک عکس پانورامای عالی بگیرید، باید سعی کنید فلش را روی خط نگه دارید.

همچنین برای گرفتن پانورامای افقی گوشی را به حالت عمودی بگیرید و از راست به چپ یا از چپ به راست حرکت کنید.

 و بر عکس برای گرفتن پانورامای عمودی، موبایل را به صورت افقی بگیرید و این بار از پایین به سمت بالا حرکت کنید.

برای شروع عکاسی پانوراما با گوشی اندروید، روی دکمه شاتر ضربه بزنید و برای متوقف کردن آن نیز دوباره روی آن ضربه بزنید.

آموزشی عکاسی پانوراما با گوشی اندروید

نکات کلیدی برای آموزش عکاسی پانوراما با گوشی

دستورالعمل های مربوط به گرفتن عکس پانوراما در موبایل شما به راحتی قابل انجام است و تکمیل آن نیازی به تلاش زیادی ندارد. با این حال، چند نکته وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا به بهترین شکل ممکن، یک عکس پانوراما بگیرید!

1- یک اجرای آزمایشی انجام دهید

یک نکته عالی در آموزش عکاسی پانوراما با گوشی این است که قبل از گرفتن عکس، آن را آزمایش کنید. قبل از زدن دکمه برای عکس گرفتن، از چپ به راست یا راست به چپ حرکت کنید و طوری رفتار کنید که انگار در حال عکاسی هستید.

 به صفحه نمایش خود توجه کنید تا ببینید چه چیزی در عکس است؟ دوست دارید نقطه شروع و پایان کجا باشد؟ موانع احتمالی در عکاسی شما وجود دارد یا نه؟ مثلا یک جسم متحرک یا کسی که در کادر عکاسی شما ایستاده است؟

برای اینکه بتوانید یک عکس پانورامای بدون نقص داشته باشید، قبل از شروع عکاسی، راهی برای اجتناب از این اشیا پیدا کنید. چون عکس شما را خراب خواهند کرد.

مطلب پیشنهادی: نکات عکاسی مینیمالیستی

آموزشی عکاسی پانوراما افقی با گوشی
پانورامای افقی

2- دوباره امتحان کنید

اگر قصد دارید یک عکس پانوراما بگیرید و همان بار اول انتظار یک عکس خوب داشته باشید، احتمالا نا امید می شوید. چون یک تصویر پانورامای عالی ممکن است نیاز به چندین بار تلاش داشته باشد.

به خاطر داشته باشید که هرچه تصویر بزرگتر باشد، نیاز به انحنای بیشتری نیز خواهید داشت. حتی اگر مجبور شدید 10 بار دیگر امتحان کنید و اصلا نا امید نشوید چون این طبیعی است. پس تا زمانی ک به نتیجه دلخواه خود نرسیده‌اید به تلاش خود ادامه دهید.

مطلب پیشنهادی: نکات مهم عکاسی با گوشی که حتما باید بدانید

آموزشی عکاسی پانوراما عمودی با گوشی
پانورامای عمودی

3- موبایل را روی خط صاف حرکت دهید

توجه به حرکت فلش راهنما بر روی خط، یک نکته کلیدی بسیار مهم در آموزش عکاسی پانوراما با گوشی است. در صفحه دوربین شما راهنمایی وجود دارد که باید آن را دنبال کنید.

این راهنما شامل یک فلش و یک خط برای کمک در حفظ تعادل و حرکت روی خط قرار داده شده است. پس اگر می‌خواهید عکسی بی‌نقص داشته باشید، باید دوربین را صاف و بدون لرزش حرکت دهید.

راهنمای آموزشی عکاسی پانوراما با موبایل
خط و فلش راهنما در حالت پانوراما

4- آرام و ثابت بمانید

در عکاسی پانوراما با گوشی معمولا باید بر روی صبر و دقت خود کار کنید. مثلا وجود خط های افقی و عمودی در کادر عکس می تواند کار شما را کمی دشوار تر کند. اگر خیلی سریع حرکت کنید و از خط صافی که هنگام گرفتن عکس پانوراما در گوشی خود میبینید منحرف شوید، نتیجه خوبی نخواهید گرفت.

با این حال، حتی حرکت خیلی آهسته روی یک خط نیز برای شما دشوار خواهد بود. پس سعی کنید با چند بار تلاش، سرعت مناسب را پیدا کنید و به آن پایبند باشید. برخی از موبایل ها با گفتن اینکه سرعت خود را کاهش یا افزایش دهید، شما را راهنمایی می‌کنند.

دقت در عکاسی پانوراما با موبایل
دقت در حرکت در عکاسی پانوراما

5- اجسام متحرک را بررسی کنید

نکته خوب دیگری که باید در آموزش عکاسی پانوراما با گوشی رعایت کنید این است که قبل از گرفتن عکس، حرکت در ناحیه خود را بررسی کنید. حرکت انسان، حیوان، اشیا و … همگی در یک عکس پانوراما باعث می شود عکس شما تار شود یا همان جسم متحرک را بیش از یک بار در تصویر نهایی شما نشان دهد.

برای جلوگیری از این امر، قبل از شروع عکسبرداری، چند ثانیه به اطراف نگاه کنید. اگر حرکتی وجود دارد، منتظر بمانید تا جسم متحرک از کادر شما خارج شود. همچنین می توانید تصمیم بگیرید که نقطه شروع یا پایان خود را برای اجتناب از شی جابجا کنید.

از طرفی یکی دیگر از روش‌های جالب برای استفاده از پانوراما، شبیه‌سازی سوژه است. مثلا شما می‌توانید از دوستتان بخواهید در ابتدای کادر عکس قرار بگیرد، و بعد از اینکه از او عبور کردید، به نقطه پایان حرکت کند. به همین راحتی مهارت و هنر خود را در عکاسی نشان دهید!

آموزشی عکاسی پانوراما برای شبیه سازی
شبیه سازی با پانوراما

جمع بندی

در این مجله از مارسین به آموزش عکاسی پانوراما با گوشی آیفون و اندروید پرداختیم. همچنین به 5 نکته کلیدی مورد نیاز برای گرفتن یک عکس پانورامای عالی اشاره کردیم. وقتی پس از خواندن این نکات، مهارت های جدیدی در عکاسی به دست آوردید، می توانید شروع به چاپ عکس های شگفت انگیز خود کنید و در دیوار اتاقتان از آن‌ها استفاده کنید!در این مجموعه علاوه بر خرید صنایع دستی اصفهان و سایر شهرها می توانید در زمینه های مختلف هنرری نیز اطلاعات کسب کنید

آیا تا بحال عکس پانوراما گرفته اید؟ شما درچه مواقعی از عکاسی پانوراما استفاده می‌کنید؟ به نظر شما رعایت چه نکات کلیدی دیگری می‌تواند برای آموزش عکاسی پانوراما با گوشی موثر باشد؟ نظرات خود را برای ما بنویسید.

جدیدترین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *